Ma ponad 10-letnie doświadczenie w branży HR. W PowerJobs, jako Key Account Manager, odpowiada za weryfikację potrzeb firm w zakresie usług HR, a także opiekę nad klientami. Prywatnie mama dwójki dzieci, lubi podróże oraz relaks w towarzystwie dobrej książki bądź filmu.
23.04.2024Autor:
Monika Sanetra
Ma ponad 10-letnie doświadczenie w branży HR. W PowerJobs, jako Key Account Manager, odpowiada za weryfikację potrzeb firm w zakresie usług HR, a także opiekę nad klientami. Prywatnie mama dwójki dzieci, lubi podróże oraz relaks w towarzystwie dobrej książki bądź filmu.
Artykuły
Rekrutacje wewnętrzne: szansa na rozwój firmy i pracowników
Wyróżniamy dwie główne metody rekrutacji: wewnętrzną i zewnętrzną. Rekrutacja zewnętrzna polega na poszukiwaniu nowych talentów spoza organizacji. Natomiast z procesem wewnętrznym mamy do czynienia w sytuacji, gdy wolne stanowiska zostają obsadzone przez ludzi pracujących w danej firmie. Może się to wiązać z awansem na wyższe stanowisko bądź transferem do innego działu.
Rekrutacja wewnętrzna staje się coraz popularniejszą strategią wykorzystywania talentów w firmach. To podejście niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla firmy, jak i dla jej pracowników, ale ma również pewne minusy.
Bez wątpienia jedną z największych zalet rekrutacji wewnętrznej jest to, iż taki proces możemy zrealizować szybciej (i taniej, o czym napiszę w dalszej części artykułu). Informacja o wolnym stanowisku w firmie jest przeważnie przekazywana pracownikom wewnętrznymi kanałami, takimi jak np. intranet, mail wysyłany przez dział personalny czy też ogłoszenie wywieszone na ogólnodostępnej tablicy ogłoszeń. Dzięki temu wieści szybko roznoszą się po organizacji i każdy, kto chce wziąć udział w rekrutacji wewnętrznej, ma taką szansę. Dział HR nie musi poświęcać czasu na publikowanie ogłoszeń, selekcjonowanie kandydatów z zewnątrz i przeprowadzanie wieloetapowych procesów rekrutacyjnych.
Zwiększone zaangażowanie pracowników
Obecni pracownicy znają strukturę firmy oraz innych pracowników, wiedzą, co jest najważniejsze i na czym powinni się skupić, a dzięki rekrutacji wewnętrznej czują, że nie stoją w miejscu i mają szansę rozwoju zawodowego. Rekrutacja wewnętrzna pokazuje pracownikom, że firma ceni ich rozwój, chce wykorzystać ich potencjał oraz daje szansę, żeby mogli awansować, sprawdzić się na innym stanowisku. Może to prowadzić do większego zaangażowania i motywacji pracowników.
Kiedy spośród zatrudnionych już pracowników zostanie wyłoniony kandydat na dane stanowisko, można szybko dokonać transferu. W przypadku rekrutacji wewnętrznej pracownik musi przede wszystkim poznać zadania na nowym stanowisku. Nie mamy tu do czynienia z okresem wypowiedzenia kandydata, który często wynosi 3 miesiące, a także nie ma konieczności przeprowadzania kompleksowego onboardingu i wdrażania pracownika od podstaw, ponieważ zna on już procedury, kulturę firmy itp.
Redukcja kosztów
Kolejną kwestią jest koszt rekrutacji. Poszukiwanie pracowników na nowe stanowisko na rynku pracy często wiąże się z koniecznością zakupu ogłoszeń na płatnych portalach. Czas, który rekruter musi poświęcić na selekcję CV, weryfikację kandydatur oraz spotkania rekrutacyjne to również koszt dla organizacji. Przeprowadzenie rekrutacji wewnętrznej to niejednokrotnie oszczędność czasu i pieniędzy.
Budowanie wizerunku pracodawcy
Niewątpliwą zaletą rekrutacji wewnętrznych jest również możliwość budowania atrakcyjnego wizerunku pracodawcy poprzez realizację takich procesów. Jak już pisałam wyżej, kiedy pracownicy widzą, że firma daje możliwość awansu, a nie są to jedynie puste obietnice, stają się bardziej zaangażowani i mają poczucie, że mogą piąć się w górę, jeżeli tylko będą chcieli. Pracodawcy, którzy dają swoim pracownikom takie możliwości, są postrzegani jako atrakcyjni.
Niestety, poszukiwanie kandydatów wśród własnych pracowników ma także pewne minusy. Po pierwsze, w zespole może pojawić się niezdrowa rywalizacja –szczególnie, kiedy mamy do czynienia z rekrutacją na wyższe, kierownicze stanowiska. Może się okazać, że koledzy poczują frustrację i zazdrość wobec awansowanej osoby, co negatywnie wpłynie na pracę, atmosferę i efektywność.
W przypadku powszechnego stosowania rekrutacji wewnętrznych w firmie może pojawić się chaos w strukturze organizacyjnej. Czasami zdarza się, że przenosząc pracownika z jednego działu do innego, zostanie zaburzona i utrudniona praca reszty zespołu. Zwłaszcza, kiedy w porę nie zostanie zrekrutowana osoba, która zastąpi przeniesionego pracownika. Ogromną rolę odgrywa tu sprawne zarządzanie zadaniami przez przełożonego, który odpowiednio pokieruje pracą działu.
Nadmierne poleganie na rekrutacjach wewnętrznych może doprowadzić do stagnacji w firmie. Niezatrudnianie pracowników z zewnątrz często skutkuje brakiem świeżego spojrzenia na pewne kwestie, a to z kolei wpływa na trudności w zauważaniu wad czy nieścisłości w działaniu.
Podsumowanie
Fakt, że firma zatrudnia wielu wykwalifikowanych pracowników, wcale nie musi oznaczać, że wśród nich znajdzie się osoba odpowiednia na nowe, otwarte stanowisko. Poleganie wyłącznie na rekrutacji wewnętrznej może wiązać się z tym, że wolny wakat obejmie ktoś o niewystarczających kompetencjach. Są sytuacje, w których zdecydowanie lepiej będzie zatrudnić osobę z zewnątrz firmy. Dlatego też przed uruchomieniem nowego procesu należy zadać sobie pytanie, która z metod będzie w tym przypadku najlepsza dla naszej organizacji.
Rekrutacja wewnątrz firmy to cenna strategia, która może przynieść korzyści zarówno firmie, jak i jej pracownikom. Ma jednak swoje wady i zalety. Warto pamiętać, że aby proces rekrutacji wewnętrznej był skuteczny, musi być przeprowadzony w sposób transparentny i obiektywny.