Znalezienie nowego pracownika to połowa sukcesu. Prawdziwe wyzwanie to sprawić, by pozostał w organizacji na dłużej. Oczywiście składać się na to będzie wiele czynników, takich jak np. atmosfera w zespole, wynagrodzenie czy możliwości rozwoju. Kluczowe jednak będzie pierwsze wrażenie, jakie pracodawca zrobi na nowo zatrudnionej osobie. Taką możliwość daje właśnie onboarding. Sprawnie przeprowadzony, ułatwi start nowemu pracownikowi.
Zanim opowiem o historii onboardingu, jego znaczeniu i wpływie na organizację, postaram się przybliżyć zagadnienie onboardingu pracownika. Bezpośrednie tłumaczenie słowa „onboarding” na język polski to „wdrożenie” lub „wprowadzenie”. W nomenklaturze HR najczęściej używamy terminu „adaptacja nowego pracownika”. To nic innego jak szereg działań mających na celu wdrożenie pracownika i zapoznanie go z organizacją. Warto zaznaczyć, że proces onboardingu powinien zaczynać się już przed rozpoczęciem pracy nowej osoby.
Proces onboardingu obejmuje przede wszystkim:
W Polsce potencjał onboardingu dopiero od kilku lat jest dostrzegany przez firmy. Jeszcze jakiś czas temu wdrożenie nowego pracownika polegało wyłącznie na podpisaniu odpowiednich dokumentów i wskazaniu drogi do stanowiska pracy. Skąd ta zmiana? Wraz ze zmianami ustrojowymi w Polsce i pojawieniem się prywatnych firm z zagranicznym kapitałem oraz know-how w obszarze HR pracodawcy zaczęli dostrzegać potrzebę odpowiedniego wdrożenia do pracy.
Zmiana pracodawcy jest dla pracownika dużym stresem (zgodnie ze Skalą Wydarzeń Życiowych dr T. Holmesa i dr R. Rahe’a, porównywalna ze stresem związanym ze śmiercią przyjaciela), w związku z czym brak odpowiedniego wdrożenia może skończyć się demotywacją, co finalnie może doprowadzić do zakończenia współpracy. Z badań wynika, że największa rotacja pracowników występuje w pierwszych trzech miesiącach pracy. Pokolenie „Z” to ludzie, którzy nie boją się zmian, co więcej – traktują je jak wyzwanie. Dodając do tego panujący od kilku lat w Polsce rynek pracownika zauważamy, że taktyka wprowadzania pracownika na „jakoś to będzie” powoduje dużą rotację, koszty i spadek motywacji u zespołu pozostającego w organizacji.
Przeczytaj artykuł: Wsparcie agencji pracy tymczasowej w procesie onboardingu pracowników
Skoro już wiemy, czym jest onboarding pracownika i dlaczego jest istotny, czas na kilka słów o narzędziach, które mogą się przydać, aby był on skuteczny.
Onboarding to narzędzie, które ma sprawić, że nowy pracownik będzie czuł się w naszej organizacji komfortowo. Ma zwiększyć jego motywację do pracy i zminimalizować stres związany ze zmianą w jego życiu. Biorąc pod uwagę niskie bezrobocie w Polsce i panujący od kilku lat rynek pracownika, proces onboardingu powinien być standardem w każdej organizacji, której zależy na rozwoju i wynikach.
Aby onboarding pracownika był skuteczny, powinien zostać dobrze zaprojektowany. Należy pamiętać, że jest to proces czasochłonny i nie może być mylony z pierwszym dniem pracy (induction day). Prawidłowo przeprowadzony proces trwa od kilku nawet do kilkunastu tygodni. Ważne jest, żeby obowiązki związane z onboardingiem nie były w całości przerzucone na managera czy pracownika z biurka obok. Proces powinien być przeprowadzony rzetelnie i – co za tym idzie – musimy do niego oddelegować odpowiednie osoby, które będą mogły w pełni zaangażować się w proces i przygotować odpowiednie materiały, a także stanowisko pracy.
Niestety wciąż niektórzy pracodawcy uważają, że cały proces onboardingu to coś niepotrzebnego, bo przecież „kiedyś tego nie było i mieliśmy pracowników”. Takie podejście może wynikać np. z braku świadomości kosztów rotacji pracowników lub obawy o nadmierne wykorzystywanie czasu na działania wdrożeniowe – kosztem realizacji bieżących celów firmy. Dlatego też zanim zaczniemy projektować proces, konieczne jest uświadomienie osobom zarządzającym jego istoty.
Podsumowując, onboarding pracownika to proces wymagający ciągłego doskonalenia i pełnego zaangażowania. Za jego sukcesem stoi zaangażowanie dużej grupy ludzi i świadomość, jak ważny jest to proces. Należy przy tym pamiętać, że skuteczny onboarding to korzyści dla nowego pracownika, działu i całej organizacji.
Zobacz także: Czym jest exit interview i jaka jest rola rozmów końcowych z pracownikami?