Poradnik pracownika

Zapotrzebowanie na rynku pracy w 2023 roku

Ostatnie lata przynoszą wiele wyzwań dla gospodarki i rynku pracy, a na bieżącą sytuację najbardziej oddziałuje wojna w Ukrainie. Wśród negatywnych skutków należy wskazać przede wszystkim wysoką inflację, powodującą podniesienie cen w sklepach. Inflacja wpłynęła również na podwyżkę stóp procentowych, wzrost cen energii i surowców (np. gaz, ropa naftowa). Wszystko to spowodowało duży wzrost kosztów utrzymania zarówno dla przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych.

Główne czynniki wpływające na gospodarkę w 2023 roku: inflacja, wzrost cen surowców energetycznych, wojna w Ukrainie

Rynek pracy 2023

Zmiany w przepisach dotyczących prawa pracy

Nowy rok przyniesie zmiany dotyczące prawa pracy w zakresie pracy zdalnej (home office), podatków, kontroli trzeźwości, kodeksu pracy oraz koncepcji zarządzania czasem stawiającej równowagę między pracą a życiem prywatnym. W przestrzeni publicznej dyskutuje się również o 4-dniowym systemie pracy i zwiększeniu liczby dni urlopowych.

Przeczytaj również: Prognoza zapotrzebowania na rynku pracy w 2022 roku.

Stopa bezrobocia

W 2022 roku stopa bezrobocia w Polsce kształtowała się na poziomie ok. 5% (wg danych GUS w grudniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,2%). Natomiast Konfederacja Lewiatan przewiduje, że w 2023 roku wskaźnik ten może wzrosnąć nawet do 6-6,8%. Na to, jak kształtuje się stopa bezrobocia, ma wpływ sytuacja demograficzna, niedobory pracowników o wyższych kwalifikacjach a także spadek inwestycji, kryzys energetyczny i inflacja.

Według Konfederacji Lewiatan bezrobocie w 2023 roku może wzrosną i wynieść nawet 6-6.8%.

Wynagrodzenie minimalne w 2023 roku

W tym roku minimalne wynagrodzenie zostanie podwyższone dwukrotnie. Od stycznia wynosi 3490 zł brutto, a od lipca będzie to 3600 zł brutto. Zmianie ulegnie również stawka godzinowa (od stycznia wynosi 22,80 zł, a od lipca – 23,50 zł). Zmiany w wysokości płacy minimalnej dotyczą osób zatrudnionych na umowę o pracę i na podstawie umów cywilnoprawnych.

W 2023 roku wynagrodzenie minimalne wzrośnie 2 razy. Od stycznia 3490 zł brutto i 22,80 zł brutto/h, od 1 lipca 3600 zł brutto i 23,50 zł brutto/h

Polski rynek pracy – prognoza

Bieżące wyzwania mogą zapowiadać spadek w aktywnościach rekrutacyjnych wielu firm. Nie przewiduje się jednak masowych zwolnień. Z analizy trendów na rynku pracy można wywnioskować, że spodziewany jest dalszy rozwój pracy hybrydowej i zdalnej. Zwiększy się liczba osób szukających pracy za granicą. Szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy będzie na specjalistów z doświadczeniem i znajomością branży.

Jak zapowiada się rok 2023 na rynku pracy? Jaką prognozę zapotrzebowania na pracowników przewidują eksperci? Prześledźmy, jak wygląda sytuacja na rynku w poszczególnych gałęziach gospodarki.

Szukasz nowych wyzwań zawodowych? Sprawdź aktualne oferty pracy w Polsce. 

Produkcja

Z danych GUS wynika, że produkcja przemysłowa była wyższa w listopadzie 2022 roku o 4,6% w porównaniu z listopadem 2021 roku. Główny Urząd Statystyczny podał, że produkcja rosła w 19 wśród 34 działów przemysłu. Z jednej strony inflacja działa negatywnie na produkcję przemysłową, z drugiej strony wpływa pozytywnie na odblokowanie dostaw, co zmniejsza obawy o brak surowców. Zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych (operator maszyn i urządzeń, pracownik linii produkcyjnej) nadal będzie rosło. Dla wielu pracodawców wciąż będzie ważne doświadczenie na produkcji oraz zdolności manualne i techniczne.

Czytaj również: Zalety i wady pracy na produkcji

Logistyka

Logistyka odpowiada za 9,3% polskiego PKB, a dla tej branży prognozowany jest kolejny rok ogromnego rozwoju. Sektor ten boryka się z niedoborem pracowników wykwalifikowanych oraz fizycznych – trudności z pozyskaniem pracowników ma aż 75% firm, które zajmują się gospodarką magazynową. Obecnie najbardziej poszukiwani są:

 • specjaliści ds. obsługi klienta,
 • eksperci w zakresie cyberbezpieczeństwa i automatyzacji, 
 • inżynierowie ds. logistyki,
 • magazynierzy, 
 • operatorzy wózków widłowych,
 • pakowacze,
 • kurierzy.

Niedobór pracowników w tym sektorze wymaga pilnego rozwiązania – napływ pracowników zza granicy tylko częściowo uzupełnia braki kadrowe. Na stanowiskach logistycznych szczególnie pożądane są uprawnienia UDT. Warto dodać, że z pracy w logistyce zadowolonych jest aż 87% pracowników.

Przeczytaj, jak uzyskać uprawnienia UDT.

HoReCa

Nadchodzący rok będzie kolejnym, w którym hotelarstwo i gastronomia zmierzą się z licznymi wyzwaniami. Nie jest zaskoczeniem, że dla wielu pracodawców problem stanowi brak rąk do pracy. Dlatego też restauracje i hotele poszukują nowych pracowników wśród osób zza granicy czy studentów, którzy szukają pracy dorywczej.

Pracodawcy poszukują kandydatów przede wszystkim z doświadczeniem i kwalifikacjami. Niezbędnym wymogiem jest posiadanie książeczki sanepidowskiej.

Administracja

Administracja zapewnia miejsca pracy na stanowiskach biurowych. Oczekiwane kompetencje to znajomość programów pakietu MS Office (przede wszystkim obsługa edytora tekstu, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji) i umiejętność sporządzania pism. Przydatna na niektórych stanowiskach biurowych jest umiejętność języków obcych. Pożądanymi kompetencjami są komunikatywność, dokładność i terminowa realizacja powierzonych zadań.

Energetyka

Energetyka to jeden z sektorów, który obecnie najlepiej rozwija się na polskim rynku pracy. Co ciekawe, aż 80% pracodawców planuje w najbliższych miesiącach liczne rekrutacje. Eksperci wskazują duże zapotrzebowanie na m.in. menadżerów od zielonej energii i inżynierów.

Branża finansowa

Obserwowany jest ciągły rozwój związany z nowymi technologiami. Nowe etaty czekają na specjalistów sprzedających usługi bankowe oraz księgowych. Ważnymi kompetencjami jest tu komunikatywność, otwartość na zmiany i umiejętność analitycznego myślenia.

IT

W IT bez zmian – zapotrzebowanie na programistów nie maleje. Wąskie specjalizacje oraz duży popyt na pracowników mają wpływ na coraz to bardziej rosnącą rywalizację płacową pomiędzy pracodawcami. 

Zapotrzebowanie na rynku pracy w 2023 roku – podsumowanie

Prognoza dotycząca sytuacji gospodarczej na rynku pracy w bieżącym roku nie napawa optymizmem. Eksperci wskazują, że w najbliższych miesiącach można spodziewać się spowolnienia gospodarczego, co stworzy problemy dla części firm. W tych okolicznościach zmniejszenie liczby procesów rekrutacyjnych jest naturalnym zjawiskiem. Unika się przy tym masowych zwolnień, co było powszechne w pierwszych miesiącach pandemii. Pracodawcy mają świadomość, że w dłuższej perspektywie decyzje o redukcji etatów oraz zmniejszeniu rekrutacji mogą przynieść negatywne konsekwencje dla wielu firm.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami pracy, poradami i artykułami dotyczącymi możliwości rozwoju zawodowego.

  Na jaki adres mailowy chcesz otrzymywać newsletter?

  Jak mamy się do Ciebie zwracać?

  W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych tj. Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku, jak również treścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że:

  1. Administratorem danych osobowych jest PowerJobs Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, ul. Ściegiennego 3, 40-114 Katowice (KRS: 0000254883).
  2. Powyższe dane osobowe przetwarzane będą przez PowerJobs Sp. z o.o. zgodnie z udzielną przez Panią/ Pana zgodą (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt a) RODO), w celu otrzymania Newslettera wydawanego przez PowerJobs Sp. z o.o.
  3. Podanie powyższych danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym lub warunkiem zawarcia umowy. Nie jest Pan/Pani zobowiązany/a do podania powyższych danych osobowych, jednak brak ich podania uniemożliwi realizacje ww. celu.
  4. Posiada Pan/ Pani prawo dostępu do treści swoich danych, w tym otrzymania ich kopii i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jeśli została udzielona. Wycofanie zgody nie wpływa jednak na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem; oświadczenie o cofnięciu zgody na przetwarzanie danych osobowych należy złożyć w siedzibie PowerJobs Sp. z o.o. lub przesłać na adres mailowy zgody@powerjobs.pl . Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkuje brakiem możliwości realizacji ww. celów przetwarzania.
  5. Dane osobowe są udostępniane przez PowerJobs Sp. z o.o. upoważnionym pracownikom i osobom współpracującym z PowerJobs Sp. z o.o. na podstawie umów cywilnoprawnych, przez których realizowany jest cel przetwarzania.

  Jaki rodzaj pracy /stanowisko Cię interesuje?

  (możesz wybrać kilka)

  Stanowisko

  Jaka lokalizacja pracy będzie dla Ciebie możliwa?

  (możesz wybrać kilka)  Jaki region Polski Cię interesuje?

  Region

  Pomiń

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz e-book „Rozmowa kwalifikacyjna od A do Z”, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz plik, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.