Poradnik pracownika

Zalety i wady pracy na produkcji

Sektor produkcyjny to istotna gałąź rynku pracy. Wielość ofert i rodzajów branż (np. produkcja części samochodowych, opakowań spożywczych, elektronarzędzi) sprawiają, że kandydat może dobierać oferty do swoich preferencji i umiejętności. Jak w większości zawodów, praca na produkcji ma swoje zalety, ale również i wady. W kilku słowach postaram się opisać najważniejsze aspekty pracy w tej branży.

Praca na produkcji - różne branże: automotive, opakowania, elektronarzędzia

Przeczytaj artykuł: Zapotrzebowanie na rynku pracy w 2022 roku

Zalety pracy na produkcji

Brak wymaganych kwalifikacji

Branża produkcyjna przeważnie nie wymaga od kandydata posiadania specjalistycznych umiejętności i kwalifikacji. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że w obecnych czasach bardziej liczą się kompetencje miękkie – chęci do pracy, motywacja, zaangażowanie czy dyspozycyjność. Dopiero w dalszej kolejności brane jest pod uwagę konkretne doświadczenie na podobnym stanowisku czy określone umiejętności. Pracodawcy przeważnie nie wymagają też określonego wykształcenia.

Pierwsze doświadczenie zawodowe

Produkcja to jedna z tych branż, w której jest nieco łatwiej o start na rynku pracy. Niektóre firmy umożliwiają podjęcie pracy sezonowej bez wcześniejszego doświadczenia. Dzięki temu, zwłaszcza młode osoby mogą zdobyć swoje pierwsze doświadczenie zawodowe, które ułatwi dalszy rozwój kariery zawodowej.

Praca na produkcji to często szansa na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego.

Konkretne i stałe obowiązki

Praca na produkcji z reguły zawiera proste i powtarzalne obowiązki, które przy odpowiednim przeszkoleniu nie stanowią problemów nawet dla nowozatrudnionej osoby. Pracownik przypisany do konkretnego działu może skupić się na swoich zadaniach, bez konieczności zajmowania się innymi czynnościami.

System pracy

Większość zakładów produkcyjnych funkcjonuje w oparciu o systemy zmianowe, w tym równoważne i 4-brygadowe. Do plusów pracy zmianowej należą m.in. wolne godziny od pracy w ciągu dnia. Jeśli zmiana przypada na godziny popołudniowe lub nocne, to w ciągu dnia można załatwić np. sprawy urzędowe lub umówić wizytę do lekarza. W pracy jednozmianowej pracownik musiałby w takim przypadku wziąć dzień wolny lub odłożyć wiele spraw na późniejszy termin.

Dowozy pracownicze

Zakłady produkcyjne często znajdują się na terenach stref przemysłowych lub ekonomicznych, gdzie dojazd bez własnego samochodu jest niemal niemożliwy. Co więcej, w związku z sytuacją na rynku, w wielu (zwłaszcza dużych) miastach brakuje rąk do pracy. Dlatego też firmy decydują się na zorganizowanie bezpłatnych dowozów pracowniczych busami firmowymi. Taki transport często obejmuje miejscowości, które znajdują się w znacznej odległości od zakładu pracy.

Bez zorganizowania przewozu pracowniczego wiele osób mogłoby nie podjąć zatrudnienie w zakładzie ze względu na:

 • odległość,
 • brak własnego transportu,
 • brak komunikacji miejskiej w miejscu zamieszkania,
 • brak środków finansowych.
Dowóz pracowniczy: możliwość pracy dla osób z dalszych miejscowości, godziny kursowania dopasowane do godzin pracy, brak kosztów dojazdu

Przeczytaj także: CV pracownika fizycznego – wskazówki i porady praktyczne

Wady pracy na produkcji

Nie da się ukryć, że oprócz zalet praca na produkcji ma także pewne wady. Zdarza się też tak, że to, co dla jednego kandydata jest w danej pracy największą zaletą, dla innego stanowi problem nie do zaakceptowania. Przejdźmy do największych minusów pracy na produkcji.

Monotonia pracy

Nie jest wielkim zaskoczeniem, że jedną z największych wad tej pracy jest monotonia. Pracownik produkcji wykonuje stałe obowiązki, dlatego po pewnym czasie może wkraść się znużenie, zniechęcenie lub nawet wypalenie zawodowe. By temu zapobiec, niektóre firmy starają się co jakiś czas zmieniać pracownikom działy i modyfikować ich zadania.

Praca zmianowa

Temat systemów pracy wymieniony był w zaletach, ale rozkład godzin w pracy produkcyjnej można również uznać za wadę. Nie każdemu odpowiada praca zmianowa, która nierzadko uwzględnia również pracę w weekendy. Może to dezorganizować życie prywatne i negatywnie wpływać na czas wolny.

Szkodliwe warunki pracy

Każdy zakład produkcyjny ma swoją specyfikę, a warunki panujące w poszczególnych firmach są różne. Hałas, pyły, wysoka lub niska temperatura, substancje chemiczne – te czynniki sprawiają, że nie zawsze praca produkcyjna należy do przyjemnych. Ze względu na wyżej wymienione szkodliwe warunki nie każdy może podjąć zatrudnienie na danym stanowisku.

Wynagrodzenie

O ile konkurencyjność na rynku pracy sprawia, że wynagrodzenie pracowników produkcyjnych stopniowo się podnosi, to wciąż są firmy, które oferują bardzo niskie stawki, oscylujące w granicach najniższej krajowej. Dodając do tego wcześniej wymieniony zmianowy system czasu pracy, aspekt finansowy nie zachęca kandydatów do podjęcia pracy w tej branży.

Sprawdź, co znajduje się na pasku wynagrodzeń pracownika tymczasowego.

Zalety i wady pracy na produkcji – podsumowanie

Podsumowując, praca na produkcji, jak w każdej branży, ma swoje zalety i wady. Kandydat, zastanawiając się nad wyborem zatrudnienia na stanowisku produkcyjnym, staje przed dylematami dotyczącymi monotonii pracy, grafiku, czynników szkodliwych czy zarobków. Często bywa tak, że jakiś aspekt (np. zmianowość pracy) jest jednocześnie wadą i zaletą. To sprawia, że trudno dokonać jednoznacznej oceny pracy w tej branży.

Dla wielu kandydatów ważny jest fakt, że produkcja daje możliwość podjęcia pierwszej pracy i zdobycia cennego doświadczenia. Kluczowe jest także to, że od pracowników nie wymaga się specjalistycznych umiejętności, a zatrudnienie można podjąć na długi czas.

Zalety i wady pracy na produkcji pj social 2020.12.14

Przeczytaj artykuł o możliwości zatrudnienia u światowego lidera dostawców branży automotive.

Dowiedz się więcej

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami pracy, poradami i artykułami dotyczącymi możliwości rozwoju zawodowego.

  Na jaki adres mailowy chcesz otrzymywać newsletter?

  Jak mamy się do Ciebie zwracać?

  W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych tj. Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku, jak również treścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że:

  1. Administratorem danych osobowych jest PowerJobs Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, ul. Ściegiennego 3, 40-114 Katowice (KRS: 0000254883).
  2. Powyższe dane osobowe przetwarzane będą przez PowerJobs Sp. z o.o. zgodnie z udzielną przez Panią/ Pana zgodą (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt a) RODO), w celu otrzymania Newslettera wydawanego przez PowerJobs Sp. z o.o.
  3. Podanie powyższych danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym lub warunkiem zawarcia umowy. Nie jest Pan/Pani zobowiązany/a do podania powyższych danych osobowych, jednak brak ich podania uniemożliwi realizacje ww. celu.
  4. Posiada Pan/ Pani prawo dostępu do treści swoich danych, w tym otrzymania ich kopii i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jeśli została udzielona. Wycofanie zgody nie wpływa jednak na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem; oświadczenie o cofnięciu zgody na przetwarzanie danych osobowych należy złożyć w siedzibie PowerJobs Sp. z o.o. lub przesłać na adres mailowy zgody@powerjobs.pl . Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkuje brakiem możliwości realizacji ww. celów przetwarzania.
  5. Dane osobowe są udostępniane przez PowerJobs Sp. z o.o. upoważnionym pracownikom i osobom współpracującym z PowerJobs Sp. z o.o. na podstawie umów cywilnoprawnych, przez których realizowany jest cel przetwarzania.

  Jaki rodzaj pracy /stanowisko Cię interesuje?

  (możesz wybrać kilka)

  Stanowisko

  Jaka lokalizacja pracy będzie dla Ciebie możliwa?

  (możesz wybrać kilka)  Jaki region Polski Cię interesuje?

  Region

  Pomiń

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz e-book „Rozmowa kwalifikacyjna od A do Z”, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz plik, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.