Poradnik pracownika

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Przeszukując ogłoszenia o pracę możesz zauważyć, że w niektórych ofertach wśród wymagań znajduje się wymóg posiadania książeczki sanepidowskiej lub gotowość do jej wyrobienia w najbliższym czasie. Ten dokument jest warunkiem wykonywania pracy na niektórych stanowiskach, np. w gastronomii, produkcji, logistyce czy w sektorze handlowym.

W artykule odpowiadamy na pytania:

 • jak wyrobić książeczkę sanepidowską?
 • ile kosztuje jej wyrobienie i ile trwa?
 • kto musi wyrobić książeczkę sanepidowską?
 • gdzie wyrabia się książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych?

Przeczytaj także: Praca tymczasowa a urlop, czyli kiedy i jak można skorzystać z urlopu?

Książeczka sanepidowska czy książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych? A może jeszcze inaczej?

Książeczka sanepidowska jest nazwą potoczną, wynikającą z historii tego dokumentu. W 2008 roku zmieniono przepisy i dotychczasowa nazwa została zastąpiona orzeczeniem do celów sanitarno-epidemiologicznych. Jednak określenie „książeczka sanepidowska” jest bardzo zakorzenione w powszechnej świadomości zarówno pracodawców i pracowników, dlatego oba pojęcia są stosowane zamiennie.

Kiedy wymagane jest orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne?

Podstawa prawna

Przepis mówi, że badania sanitarno-epidemiologiczne muszą wykonać „osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby nieposiadające aktualnego orzeczenia lekarskiego o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby”.

Kto musi posiadać książeczkę sanepidowską?

W głównej mierze badaniami są objęte osoby, które mają w pracy kontakt z niepakowaną żywnością, pojemnikami na żywność lub stały i bezpośredni kontakt z innymi ludźmi. Są to np. pracownicy branży kosmetycznej, gastronomicznej, pracownicy produkcyjni z branży spożywczej i farmakologicznej, a także lekarze czy przedszkolanki.

Czy na swoim stanowisku będziesz potrzebować książeczki sanepidowskiej? Nie musisz tego wiedzieć. To pracodawca ma obowiązek poinformowania Cię, kiedy potrzebujesz tego orzeczenia do wykonywania pracy. Najczęściej informację o wymogu posiadania książeczki sanepidowskiej można znaleźć już na pierwszym etapie rekrutacji – w ogłoszeniu o pracę.

Kto musi mieć książeczkę sanepidowską: pracownicy gastronomii; pracownicy branży kosmetycznej, pracownicy ochrony zdrowia, pracownicy innych branż, mający kontakt z żywnością

Zapoznaj się z podstawowymi informacjami o wynagrodzeniu w czasie zwolnienia lekarskiego.

Do czego służy książeczka sanepidu?

Orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne jest wydawane jako dokument potwierdzający, że badana osoba nie jest zakażona pałeczkami duru brzusznego, duru rzekomego A, B, C, salmonellą i pałeczkami Shigella. Badania mogą też sprawdzić nosicielstwo prątków gruźlicy lub innych czynników chorobotwórczych, których obecność wyklucza możliwość pracy przy żywności.

badania sanepidowskie wykrywają różne czynniki chorobotwórcze: pałeczki duru brzusznego, duru rzekomego A, B, C, salmonelli i pałeczki Shigella.

Wyrobienie książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych

Na czym polegają badania sanitarno-epidemiologiczne?

Na początek należy udać się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej (oddziału sanepidu) i zgłosić się na badania. Można to zrobić na podstawie skierowania od przyszłego pracodawcy lub na własne życzenie. W stacji sanitarno-epidemiologicznej otrzymasz kilka pojemników przeznaczonych do pobrania próbek (niektóre oddziały sanepidu dopuszczają użycie pojemników kupionych w aptece). Następnie należy oddać materiał do badań (próbki kału z trzech kolejnych dni). Próbki do czasu dostarczenia do laboratorium trzeba przechowywać w lodówce. Po oddaniu materiału oczekuj na wyniki laboratoryjne – zwykle 1-2 tygodnie, jednak okres ten może się wydłużyć w czasie zwiększonego zapotrzebowania na badania (np. w okresie wakacyjnym lub w czasie epidemii).

Wyrobienie książeczki sanepidowskiej – badanie lekarskie

Po otrzymaniu wyników badań laboratoryjnych musisz udać się do lekarza medycyny pracy. Lekarz przeprowadzi wywiad, zapozna się z wynikami badań i na tej podstawie wyda orzeczenie lekarskie. Zawiera ono przeciwwskazanie lub brak przeciwwskazań do podjęcia pracy i ma charakter czasowy lub trwały.

książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych krok po kroku: zgłoś się do oddziału sanepidu na badania, oddaj materiał do badań do sanepidu, po ok. 1-2 tygodniach odbierz wyniki badań, zgłoś się do lekarza medycyny pracy z wynikami badań, jeśli wyniki są dobre, otrzymujesz orzeczenie

Jak długo jest ważna książeczka sanepidowska?

Przepisy nie określają czasu, po jakim konieczne jest ponowne wykonanie badań. Decyzję o terminie ważności badań sanitarno-epidemiologicznych podejmuje lekarz. Takie orzeczenie lekarskie może być wydane bezterminowo lub czasowo, np. na rok lub dwa.

Czy książeczka sanepidowska jest ważna również za granicą?

Badania sanitarno-epidemiologiczne są ważne tylko na terenie Polski. Jeśli wyjeżdżasz do pracy za granicę, twoja książeczka nie będzie ważna. Trzeba liczyć się z tym, że zostaniesz skierowany przez przyszłego pracodawcę na inne badania, które wykluczą u ciebie czynniki chorób zakaźnych.

Ile kosztuje książeczka sanepidowska? Gdzie ją kupić?

Ustawodawca nie określił jednoznacznie formy, w jakiej orzeczenie ma być wydawane i przechowywane w dokumentacji. Niektórzy lekarze medycyny pracy i pracodawcy preferują formę książeczki. Można ją kupić w sklepach internetowych i w niektórych sklepach papierniczych. Koszt książeczki to kilka złotych.

Procedura jest więc nadal taka sama jak przed 2008 rokiem, z tym samym zakresem badań, a w praktyce orzeczenie często nadal ma formę książeczki. Co się więc zmieniło? Nazwa formalna.

gdzie kupić książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych: klep internetowy; sklep papierniczy

Jesteś rodzicem? Poznaj swoje przywileje w pracy!

Koszt wyrobienia książeczki sanepidowskiej

Ile kosztują badania sanepidowskie? Koszty badań nie są ujednolicone, mogą się wahać w zależności od regionu i lekarza medycyny pracy. Jednak orientacyjne koszty wahają się między 150-230 zł. W tej kwocie zawiera się:

 • cena badań materiału na nosicielstwo,
 • wizyta u lekarza medycyny pracy,
 • pojemniki na próbki,
 • ewentualna książeczka.
Koszt wyrobienia książeczki sanepidowskiej: Orientacyjne koszty wahają się między 150-230 zł, w zależności od regionu i lekarza medycyny pracy.

Jeśli wyrobisz orzeczenie na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, nie poniesiesz kosztów badań. Jednak większość pracodawców oczekuje, że podejmując pracę będziesz mieć już badania potrzebne do wykonywania pracy. Dzięki temu skraca się czas potrzebny do podjęcia pracy – w czasie wzmożonego zapotrzebowania wyrobienie książeczki może trwać nawet ponad 4 tygodnie.

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską – podsumowanie

Czy warto wyrobić książeczkę sanepidowską? Zdecydowanie tak, pomimo czasochłonności badań oraz konieczności wizyt w stacji sanitarno-epidemiologicznej i u lekarza. Z książeczką sanepidowską możesz łatwiej i szybciej znaleźć pracę. A jeśli interesuje Cię praca w gastronomii czy w branży spożywczej – wyrobienie takich badań jest koniecznością.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami pracy, poradami i artykułami dotyczącymi możliwości rozwoju zawodowego.

  Na jaki adres mailowy chcesz otrzymywać newsletter?

  Jak mamy się do Ciebie zwracać?

  W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych tj. Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku, jak również treścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że:

  1. Administratorem danych osobowych jest PowerJobs Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, ul. Ściegiennego 3, 40-114 Katowice (KRS: 0000254883).
  2. Powyższe dane osobowe przetwarzane będą przez PowerJobs Sp. z o.o. zgodnie z udzielną przez Panią/ Pana zgodą (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt a) RODO), w celu otrzymania Newslettera wydawanego przez PowerJobs Sp. z o.o.
  3. Podanie powyższych danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym lub warunkiem zawarcia umowy. Nie jest Pan/Pani zobowiązany/a do podania powyższych danych osobowych, jednak brak ich podania uniemożliwi realizacje ww. celu.
  4. Posiada Pan/ Pani prawo dostępu do treści swoich danych, w tym otrzymania ich kopii i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jeśli została udzielona. Wycofanie zgody nie wpływa jednak na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem; oświadczenie o cofnięciu zgody na przetwarzanie danych osobowych należy złożyć w siedzibie PowerJobs Sp. z o.o. lub przesłać na adres mailowy zgody@powerjobs.pl . Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkuje brakiem możliwości realizacji ww. celów przetwarzania.
  5. Dane osobowe są udostępniane przez PowerJobs Sp. z o.o. upoważnionym pracownikom i osobom współpracującym z PowerJobs Sp. z o.o. na podstawie umów cywilnoprawnych, przez których realizowany jest cel przetwarzania.

  Jaki rodzaj pracy /stanowisko Cię interesuje?

  (możesz wybrać kilka)

  Stanowisko

  Jaka lokalizacja pracy będzie dla Ciebie możliwa?

  (możesz wybrać kilka)  Jaki region Polski Cię interesuje?

  Region

  Pomiń

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz e-book „Rozmowa kwalifikacyjna od A do Z”, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz plik, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.