Poradnik pracownika

Sposoby radzenia sobie ze stresem w czasie pandemii COVID-19

Dziś pozostawimy na chwilę kwestie ważne z punktu widzenia zatrudnienia oraz możliwości, jakie daje współpraca z nami, żeby skupić się na Was, drodzy kandydaci i pracownicy. W tej publikacji chcemy podpowiedzieć, jakie są sposoby radzenia sobie ze stresem w czasie pandemii.

Pandemia koronawirusa – co zmieniła w naszym życiu?

W ostatnim czasie z powodu pandemii stanęliśmy przed zadaniem odnalezienia się w całkowicie nieznanej rzeczywistości. Musieliśmy dostosować się do dynamicznych zmian w pracy, nauczyć się łączenia obowiązków zawodowych z opieką nad najbliższymi, często przeorganizowując tym samym dotychczasowy rytm dnia. To wymagające zadanie! Choć minął już rok z pandemią, nadal musimy radzić sobie z całą paletą emocji, myśli i stresem, które wirus przyniósł ze sobą. Każdy z nas jest inny i każdy na swój sposób odbiera tę nową rzeczywistość i próbuje ją oswoić.

Każdy z nas ma prawo do chwil słabości, odczuwania zmęczenia czy intensywnych emocji. Dlatego tak ważne jest zatrzymanie się choć na krótką chwilę, wsłuchanie w samego siebie, w swoje obawy i zadbanie o swoje emocje. Bez tego na dłuższą metę trudno będzie nam dopiąć wszystkie codzienne zadania w sferze zawodowej, a w sferze prywatnej – zadbać o bliskich nam ludzi. Warto znaleźć najlepszy dla siebie sposób na radzenie sobie w tej sytuacji, na naładowanie baterii, co pomoże przetrwać ten niełatwy czas.

Jak zwalczyć negatywne skutki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2?

Jednym z negatywnych skutków pandemii jest niewątpliwie jej wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Duża część społeczeństwa odczuwa pod wpływem aktualnej sytuacji lęk i stres. Dlatego ważne jest, by próbować odnaleźć się w tych niełatwych czasach, by nie ulec negatywnym emocjom. Wbrew pozorom mamy do wyboru różnego rodzaju możliwości poradzenia sobie w aktualnej sytuacji. Ważne jest pozytywne nastawienie do życia i umiejętność radzenia sobie ze swoimi emocjami. Oto kilka naszych wskazówek, które mogą okazać się pomocne – nie tylko w czasie epidemii.

negatywne skutki epidemii w sferze psychicznej

Znajdź chwilę na regenerację

Regeneracja organizmu to podstawa. Warto zadbać o odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczną. Zaplanuj więc codziennie choć 15 minut aktywności. Ważne, aby była to aktywność, która przede wszystkim sprawi Ci przyjemność. Czasem, by poczuć się lepiej, wystarczy choćby krótki spacer.

Zadbaj o relacje z innymi

W trudnych sytuacjach dobrze jest móc liczyć na wsparcie innych osób. Otaczaj się zaufanymi osobami, z którymi możesz dzielić swoje obawy i troski. Nie bój się prosić o pomoc – to nie wstyd. Każdy z nas miewa trudniejsze momenty. Zadbaj więc o to, by w razie potrzeby w Twoim otoczeniu pojawiła się pomocna dłoń. Pamiętaj, by również w miarę swoich możliwości oferować pomoc tym, którzy mogą jej potrzebować.

Zadbaj o Twoich najbliższych

Jak twierdzą eksperci, reakcja dzieci i nastolatków zależy w dużym stopniu od tego, jak zachowują się dorośli w ich otoczeniu. Dlatego, by móc być wsparciem dla swoich dzieci, staraj się pomimo trudów, jakie niesie sytuacja, reagować ze spokojem, ale i pewnością. Nie zapominajmy o uśmiechu i przytulaniu – szczególnie w dzisiejszych czasach bliskość jest ważna.

Skup się na tym, na co masz wpływ

Odczuwamy wzmożony lęk, gdy próbujemy kontrolować rzeczy, na które nie mamy wpływu. Dlatego warto skoncentrować się na tym, na co faktycznie możemy wpłynąć. A jedynym, na co mamy wpływ, jesteśmy my sami. To tylko tyle, ale i aż tyle.

Ogranicz poszukiwanie informacji o koronawirusie

Radio, telewizja, Internet – wszędzie jesteśmy bombardowani newsami na temat pandemii – czasem warto nieco się od tego oderwać. Zbyt duża ekspozycja na informacje o chorobie i częste rozmowy z innymi na ten temat mogą sprawić, że nasze lęki i obawy się pogłębią. Ogranicz śledzenie wiadomości w tym temacie, a gdy już to robisz, korzystaj z wiarygodnych źródeł.

Spróbuj czegoś nowego

Warto znaleźć sobie nowe zainteresowania, hobby, które będzie odwracało uwagę od negatywnych informacji. Posiadanie zainteresowań, hobby, pasji i rozwijanie ich pomoże nadać życiu nieco koloru. Uprawianie sportu, ogrodnictwo, gotowanie, fotografia, lektura książek – to tylko niektóre z wielu form spędzania czasu, które są ciekawe i bezpieczne.

zastanawiasz się, co możesz robić w wolnych chwilach? Podpowiadamy | Sposoby radzenia sobie ze stresem

Wykorzystaj konstruktywnie czas w domu

Według psychologów wykonanie nawet jednej produktywnej rzeczy dziennie może prowadzić do bardziej pozytywnego nastawienia. Teraz możesz dokończyć długo odkładane zadania, dokonać reorganizacji listy rzeczy do zrobienia (przemyśleć priorytety, swoją życiową rolę) lub zająć się tworzeniem czegoś, co zawsze planowałeś (malowanie, pisanie książki itp.). Pobyt w domu wcale nie musi być nudny, wszystko zależy od Twojej kreatywności i organizacji czasu wolnego.

Wykorzystaj wolny czas i zaktualizuj swoje CV. Sprawdź wskazówki, jak napisać CV.

Wyszukuj pozytywne wiadomości

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że najważniejsze jest nasze nastawienie, dlatego też pomimo poczucia zagrożenia warto poszukiwać pozytywnych wiadomości. Naukowcy i lekarze dysponują większą wiedzą o wirusie SARS-CoV-2 niż na początku. Na rynku pojawiły się szczepionki, które mogą pomóc w szybszym zwalczeniu pandemii. Duża liczba osób przeszła zakażenie bezobjawowo lub z mało dokuczliwymi symptomami. Postaraj się skupiać na pozytywnych przekazach, które poprawią Ci nastrój.

Przezwycięż niepewność

Dynamika zmian w ostatnim czasie jest ogromna, a to, co nowe i nieznane, budzi naturalny lęk. Dlatego warto zaakceptować to, co dzieje się wokół, i przezwyciężać swój niepokój. Stopniowe oswajanie się z niepewnością w zaistniałej sytuacji, a także przyznanie się do lęku, mówienie o nim, w znacznym stopniu zmniejszy poziom stresu.

Zdystansuj się

Z informacji dostępnych w portalach medycznych i na stronach rządowych, w zależności od źródła, od 81 do 96% osób, które zachorowały na koronawirusa SARS-CoV-2, przechodzą chorobę łagodnie (kaszel, gorączka). Dlatego, opierając się na powyższych danych, warto zachować zdrowy rozsądek, unikać emocjonalnych dyskusji i fake newsów o pandemii w Internecie. Może okaże się, że dystansowanie się od nieprawdziwych informacji w połączeniu z Twoją codzienną ostrożnością pozwolą Ci nieco odetchnąć.

Podejmij praktyczne kroki, by zmniejszyć ryzyko zakażenia

Unikaj niekoniecznych podróży, spotkań czy inicjatyw odbywających się w tłumie. Unikaj osób, które mają objawy przeziębienia. Dbaj o higienę swoją i innych, pamiętaj o noszeniu maseczki, myj często ręce. Gdy pojawią się u Ciebie niepokojące objawy, skontaktuj się z lekarzem. Wolny czas staraj się spędzić w domu.

Przypominamy o głównych zasadach postępowania w czasie epidemii

Nie zaniedbuj aktywności zawodowej

Praca jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka. Zapewnia bezpieczeństwo finansowe, psychiczne, daje szansę rozwoju osobistego i zawodowego. Nie masz pracy i szukasz możliwości zatrudnienia lub poszukujesz możliwości zmiany? Przejrzyj oferty na naszej stronie. Cały czas prowadzimy procesy rekrutacyjne do pracy w Polsce i za granicą. W wielu przypadkach prowadzimy rekrutację zdalną, a w zakładach pracy, do których kierujemy naszych pracowników, są przestrzegane obowiązujące zasady sanitarne.

Sposoby radzenia sobie ze stresem – podsumowanie

Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, jak poradzisz sobie z aktualną sytuacją. Daj sobie szansę na błędy, na słabość, a wszystko to, co dziś jest dla Ciebie trudne, w przyszłości Cię wzmocni.

Zespół PowerJobs jest dostępny dla kandydatów i pracowników, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Wraz z naszymi klientami dokładamy wszelkich starań, żeby zapewnić wsparcie w tych trudnych czasach, cały czas oferując możliwość znalezienia zatrudnienia.

Życzymy Ci przede wszystkim zdrowia. My zadbamy o Twoją pracę, Ty zadbaj o siebie.

Sposoby radzenia sobie ze stresem w czasie pandemii COVID-19 pj article 2020.11.23

Praca a COVID-19 – zasady postępowania w przypadku zachorowania lub kwarantanny.

Dowiedz się więcej

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami pracy, poradami i artykułami dotyczącymi możliwości rozwoju zawodowego.

  Na jaki adres mailowy chcesz otrzymywać newsletter?

  Jak mamy się do Ciebie zwracać?

  W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych tj. Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku, jak również treścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że:

  1. Administratorem danych osobowych jest PowerJobs Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, ul. Ściegiennego 3, 40-114 Katowice (KRS: 0000254883).
  2. Powyższe dane osobowe przetwarzane będą przez PowerJobs Sp. z o.o. zgodnie z udzielną przez Panią/ Pana zgodą (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt a) RODO), w celu otrzymania Newslettera wydawanego przez PowerJobs Sp. z o.o.
  3. Podanie powyższych danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym lub warunkiem zawarcia umowy. Nie jest Pan/Pani zobowiązany/a do podania powyższych danych osobowych, jednak brak ich podania uniemożliwi realizacje ww. celu.
  4. Posiada Pan/ Pani prawo dostępu do treści swoich danych, w tym otrzymania ich kopii i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jeśli została udzielona. Wycofanie zgody nie wpływa jednak na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem; oświadczenie o cofnięciu zgody na przetwarzanie danych osobowych należy złożyć w siedzibie PowerJobs Sp. z o.o. lub przesłać na adres mailowy zgody@powerjobs.pl . Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkuje brakiem możliwości realizacji ww. celów przetwarzania.
  5. Dane osobowe są udostępniane przez PowerJobs Sp. z o.o. upoważnionym pracownikom i osobom współpracującym z PowerJobs Sp. z o.o. na podstawie umów cywilnoprawnych, przez których realizowany jest cel przetwarzania.

  Jaki rodzaj pracy /stanowisko Cię interesuje?

  (możesz wybrać kilka)

  Stanowisko

  Jaka lokalizacja pracy będzie dla Ciebie możliwa?

  (możesz wybrać kilka)  Jaki region Polski Cię interesuje?

  Region

  Pomiń

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz e-book „Rozmowa kwalifikacyjna od A do Z”, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz plik, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.