Poradnik pracownika

Jak napisać CV?

Rola CV w poszukiwaniu pracy jest ogromna. Curriculum Vitae (łac. „przebieg życia”) to pierwszy dokument, który przedstawiamy potencjalnemu pracodawcy, aplikując na wybraną ofertę pracy. Dobre CV powinno zawierać wszystkie informacje, które mogą interesować potencjalnego pracodawcę – doświadczenie zawodowe, wykształcenie, nabyte kwalifikacje i umiejętności. Czy wiesz, jak napisać CV, by było ono czytelne, zrozumiałe i zaowocowało zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną?

Z poniższego artykułu dowiesz się, jak napisać CV, które będzie Twoim pierwszym krokiem do zdobycia wymarzonej pracy. Zaczynamy!

Zobacz także przygotowane przez nas szablony CV, które pomogą Ci w sprawnym napisaniu życiorysu!

Dane osobowe, czyli od czego zacząć pisanie CV?

Pierwsza część każdego Curriculum Vitae to dane osobowe. Ich celem jest umożliwienie skontaktowania się z Tobą. Dlatego w pierwszej kolejności przekazujemy podstawowe informacje o sobie:

 • imię,
 • nazwisko,
 • miejsce zamieszkania (wystarczy miejscowość),
 • numer telefonu,
 • adres e-mail.

Można podać również datę urodzenia (wystarczy rok), ale nie jest to konieczne. Czego jeszcze nie trzeba podawać w CV? Stanu cywilnego, danych wrażliwych (PESEL, seria i numer dowodu osobistego) oraz innych danych. Chroń swoje wrażliwe dane i nie umieszczaj ich w CV!

Jeśli w ofercie pracy podano konkretną nazwę stanowiska i numer referencyjny, zamieść je pod swoimi danymi. Dzięki temu rekruter od razu będzie wiedział, o jakie stanowisko się ubiegasz. Ponadto będzie to informacją dla potencjalnego pracodawcy, że zależy Ci na danej pracy i napisałeś swoje CV konkretnie pod tę ofertę. Z pewnością nie przekreśli to Twoich szans na pracę na innym stanowisku. Jeśli Twoja kandydatura okaże się interesująca, możesz otrzymać inną propozycję pracy, nawet wtedy, gdy stanowisko, na które aplikowałeś, zostało już obsadzone.

dane kontaktowe | Jak napisać CV?

Jakie zdjęcia do CV?

Kwestia zamieszczania zdjęcia w CV bywa kłopotliwa dla kandydata. Jakie jest najlepsze rozwiązanie? Jeśli chcesz zamieścić zdjęcie – bardzo proszę, ale zadbaj, by było ono profesjonalne (forma zdjęcia dowodowego, biznesowego). Inny rodzaj zdjęć (z uroczystości rodzinnych, plaży, czy wakacji) nie jest dobrze widziane w oczach osoby rekrutującej. Lepiej wówczas w ogóle zrezygnować z dodania fotografii.

Przykłady zdjęć do CV

Chcesz stworzyć proste CV? Przeczytaj 8 wskazówek, z którymi stworzysz przejrzyste CV.

Podsumowanie zawodowe

Pod podstawowymi informacjami warto zamieścić podsumowanie zawodowe, czyli najważniejsze informacje o Tobie. Tu w kilku zdaniach możesz napisać o swoim doświadczeniu (jakie jest Twoje stanowisko, staż pracy) oraz kluczowe, wyróżniające Cię kompetencje. Warto również napisać, jakie stanowisko/branża Cię interesuje. Na przykład:

Jestem operatorem wózka widłowego z 6-letnim doświadczeniem. Posiadam uprawnienia UDT do kierowania wózkami widłowymi. Cechuje mnie odpowiedzialność i dokładność w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Szukam pracy na podobnym stanowisku w branży automotive.

Doświadczenie zawodowe

Ta część CV jest najistotniejsza z punktu widzenia rekrutera. Doświadczenie jest ważniejsze niż wykształcenie, dlatego umieść je przed nim. Możesz również wspomnieć o posiadanej praktyce zawodowej w zakresie kluczowych kompetencji, które zostały wymienione w wymaganiach.

Należy pamiętać o zawarciu tych informacji:

 • okres zatrudnienia (podaj miesiąc i rok rozpoczęcia oraz zakończenia pracy),
 • nazwa firmy i zajmowane stanowisko,
 • najważniejsze obowiązki.

Co ważne, prawidłowe jest zapisanie tych informacji w odwróconej chronologii, to znaczy na samej górze wpisz ostatnie zatrudnienie, a na końcu – pierwsze doświadczenie zawodowe.

Nazwa firmy jest zwyczajowo podawana, nie jest jednak najważniejsza. Jeżeli masz jakieś obiekcje przed jej zamieszczeniem, bo przykładowo obawiasz się reakcji obecnego pracodawcy, na to, że rozważasz zmianę pracy, nie musisz tego robić. Zdecydowanie ważniejsza jest branża oraz to, czym się faktycznie zajmowałeś. Jeśli pracowałeś dla lidera danej branży, który jest wszystkim powszechnie znany, możesz się tym pochwalić. Nie jest to jednak obligatoryjne.

doświadczenie zawodowe

Przeczytaj także: CV pracownika fizycznego – wskazówki i porady praktyczne

Przerwy w zatrudnieniu w Curriculum Vitae

Może się zdarzyć, że nie uda się zachować ciągłości w zatrudnieniu – wychowanie dziecka, opieka nad schorowanym członkiem rodziny czy inna sytuacja życiowa niekiedy nie pozwala na pogodzenie tych obowiązków z pracą. W Curriculum Vitae nie musisz wpisywać powodu przerwy w doświadczeniu zawodowym. Najważniejsze jest trzymanie się faktów i wpisywanie rzeczywistych okresów zatrudnienia.

Wykształcenie

Konkretne wykształcenie może być warunkiem koniecznym otrzymania wymarzonej pracy. Przy czym najczęściej pracodawcy wystarczy, że ukończyłeś studia czy technikum związane w jakiś sposób z daną branżą.

Tę sekcję uzupełniasz podobnie, jak część o doświadczeniu zawodowym, czyli w odwróconej kolejności. Nie musisz wypisywać wszystkich szkół, które ukończyłeś. W przypadku uzyskania średniego wykształcenia wpisz ukończoną szkołę ponadgimnazjalną, a jeśli posiadasz wykształcenie wyższe – nazwę uczelni. Zawrzyj:

 • lata uczęszczania do placówki,
 • pełną nazwę szkoły,
 • kierunek / specjalizację / zdobyty tytuł.
wykształcenie

Jesteś na Facebooku? Dołącz do grupy Praca w Polsce i bądź na bieżąco z ofertami pracy!

Kursy, szkolenia, certyfikaty

Jeśli możesz się pochwalić ukończeniem kursu, odbyciem szkolenia czy zdobytym certyfikatem, to koniecznie napisz o tym. Informacje o odbytych kursach i szkoleniach zamieść osobno, pod sekcją z opisem wykształcenia. Doda to przejrzystości Twojemu CV. Podkreśl fakt posiadania umiejętności, które są przydatne w danej pracy (zamieszczaj kursy bezpośrednio związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz).

Co możesz tu wpisać? Na przykład:

 • prawo jazdy kat. B,
 • książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych,
 • uprawnienia do kierowania wózkiem widłowym (jeśli posiadasz uprawnienia UDT, dopisz tę informację),
 • kurs obsługi maszyn (podaj jakich).

Jeśli chcesz, możesz również podać datę ukończenia kursu / zdobycia uprawnienia. Pamiętaj, im więcej wypiszesz swoich atutów, tym łatwiej znajdziesz pracę!

Warto w tym miejscu podkreślić, że dobre CV ma spełniać funkcję swego rodzaju bilet wstępu na rozmowę kwalifikacyjną. Nie musi, a wręcz nie powinno, opisywać całego Twojego życia. Tworząc CV w odpowiedzi na daną ofertę, masz udowodnić, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko, a nie na jakiekolwiek. Wszechstronna wiedza i wykształcenie z całą pewnością są atutem, ale skup się na oczekiwaniach pracodawcy.

kursy szkolenia certyfikaty

Języki obce

Znajomość języków obcych to kolejna umiejętność, którą należy umieścić w swoim CV. Wpisując język obcy, zadeklaruj również poziom jego znajomości. Najlepiej w formacie Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (tu znajdziesz opis każdego poziomu). Możesz również opisać znajomość języka, używając trzystopniowej skali – podstawowy, średniozaawansowany i zaawansowany. Decydując się na stosowanie jednej ze skali, bądź konsekwentny i używaj jej przy każdym języku. Przykład użycia:

Język angielski – poziom średniozaawansowany

Język niemiecki – poziom podstawowy

Nie zawyżaj swojego poziomu znajomości języka obcego, żeby zrobić lepsze wrażenie. Prawda zawsze wyjdzie na jaw, a Twoja znajomość języka jest łatwa do zweryfikowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

języki obce

Europejski System Opisu Kształcenia Językowego – opis poziomów znajomości języka

europejski system kształcenia językowego

Umiejętności, mocne strony

Jakie umiejętności wpisać w CV? Wpisz do życiorysu te, które przydadzą się na stanowisku, o które się ubiegasz (warto zerknąć na ofertę pracy, w której są wypisane wymagania potrzebne do objęcia stanowiska). Umiejętności dzielimy na twarde i miękkie. Twarde, czyli znajomość lub umiejętność stosowana na danym stanowisku (np. obsługa kasy fiskalnej, znajomość systemu SAP). Z kolei umiejętności miękkie to cechy charakteru, które są potrzebne w codziennej pracy (sumienność, dokładność, umiejętność pracy zespołowej). Wypisz w pierwszej kolejności umiejętności twarde, następnie miękkie.

umiejętności mocne strony

Jakie są najczęstsze błędy w CV? Zobacz artykuł i sprawdź, czy nie ma ich w Twoim Curriculum Vitae!

Zainteresowania

A co z zainteresowaniami? Czy faktycznie w CV warto napisać, czym się interesujesz? Ta część nie jest obowiązkowa, ale dobrze opisana pasja może przykuć uwagę rekrutera i zwiększyć atrakcyjność Twojego życiorysu. Może zamiast „czytanie książek”, wpisz dokładniej, jakiego rodzaju literatura Ciebie wciąga? Zamiast „słuchanie muzyki” określ, jakiego zespołu jesteś fanem lub jaki nurt muzyczny jest Tobie najbliższy. Przykładowe zainteresowania? Poza wymienionymi wcześniej, wśród najpopularniejszych można znaleźć podróże, uprawianie sportu czy zajęcia kreatywne (malarstwo, składanie modeli). Jednak jeśli Twoje zainteresowania są bardziej oryginalne, to nie wahaj się o nich napisać! Każda możliwość wyróżnienia się na tle pozostałych kandydatów jest w cenie.

Umieszczenie w CV wzmianki o zainteresowaniach może przynieść Ci dwie zasadnicze korzyści. Po pierwsze, tak jak wspomniałam wyżej, jeśli masz ciekawe hobby, wzbudzisz zainteresowanie potencjalnego pracodawcy. Po drugie, może okazać się pomocne podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ umożliwia rekruterowi nawiązanie kontaktu z kandydatem, rozładowując napięcie i stres.

Postaraj się w sposób ciekawy opisać swoje zainteresowania. Nie mijaj się przy tym z prawdą. Jeśli na dany temat dysponujesz jedynie podstawową wiedzą, nie pisz, że to Twoja pasja.

zainteresowania

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Z formalnego punktu widzenia zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest w CV najważniejsza. Klauzula ta pozwala osobie rekrutującej na kontakt z tobą i przetwarzanie twoich danych w procesie rekrutacji. Dlatego koniecznie pamiętaj, by ją zawrzeć – pełna treść zgody poniżej. Jeśli chcesz brać udział w przyszłych rekrutacjach, dołącz jeszcze jedną klauzulę – wzór również znajdziesz poniżej.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych – wzór

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych – wzór

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych również na potrzeby przyszłych rekrutacji, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

CV – wzór

cv wzór

Pozostałe praktyczne wskazówki, jak napisać CV

pozostałe praktyczne wskazówki jak napisać cv

O czym jeszcze warto wiedzieć, zanim wyślesz swój życiorys?

 1. Przede wszystkim zapisz CV jako plik w odpowiednim formacie – najlepszy jest .doc (Word) i PDF. Coraz więcej firm korzysta z systemów rekrutacyjnych, w których dopuszczalne są jedynie wyżej wymienione formaty. Niezbyt korzystnie wygląda CV, które jest zdjęciem odręcznie napisanego życiorysu – bardzo często jest to również po prostu nieczytelne. Zachęcam także do skorzystania z szablonu CV, który znajdziesz na naszej stronie – dzięki niemu będziesz mieć pewność, że napiszesz wszystko w poprawnej kolejności i nie pominiesz żadnej sekcji.
 2. Staraj się uzupełniać CV na bieżąco. Wpisz informacje o aktualnie zajmowanym stanowisku w trakcie trwania obecnej pracy. To znacznie łatwiejsze niż sięganie pamięcią kilka lat wstecz.
 3. Zadbaj o referencje. Po zakończeniu pracy zapytaj pracodawcy, czy mógłby wystawić ci referencje, które przydadzą ci się w poszukiwaniu innego zatrudnienia. Posiadanie takiego dokumentu może znacząco pomóc ci w znalezieniu nowej pracy. Poproś, by w referencjach znalazły się wyróżniające cię kompetencje.
 4. Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest przekonanie, że Curriculum Vitae powinno mieścić się na jednej stronie. W obecnych czasach, kiedy pracę zmienia się znacznie częściej niż kiedyś, niemalże nie sposób jest pomieścić wszystkich informacji o sobie na jednej stronie.
 5. I pamiętaj – pisz prawdę. Jeśli informacje o tobie nie będą zgodne ze stanem faktycznym, dość szybko wyjdzie to na jaw, a twoje szanse na uzyskanie pracy, o którą się ubiegasz, bardzo zmaleją.

Co napisać w mailu z CV?

Jak już wspomniałam wcześniej, najczęściej wysyła się CV poprzez dołączenie go do formularza aplikacyjnego. Jeśli jednak dokument ma zostać wysłany na podany adres mailowy, pamiętaj, żeby wpisać:

 • nazwę stanowiska, którym jesteś zainteresowany,
 • lokalizację miejsca pracy (bywa, że firmy prowadzą rekrutację na to samo stanowisko w wielu miejscowościach),
 • numer referencyjny, jeśli taki został wpisany w ogłoszeniu,
 • informację, w jakim portalu znalazłeś ofertę pracy,

Pisząc wiadomość, stosuj zwroty grzecznościowe.

co napisać w mailu z cv

Podsumowanie

Bez względu na to, czy szukasz pierwszej pracy, czy zastanawiasz się nad zmianą obecnej, potrzebujesz dobrego CV. Napisanie odpowiedniego dokumentu, zgodnie z powyższymi wskazówkami, nie zabierze Ci dużo czasu.

Mam nadzieję, że po lekturze tej publikacji wiesz już, jak napisać dobre CV. Jak widzisz, nie jest to zbyt skomplikowane. Wierzę, że po zastosowaniu powyższych wskazówek szybciej otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną oraz znajdziesz pracę, na której Ci zależy. Poświęć chwilę na napisanie prostego i przejrzystego CV, które zrobi dobre wrażenie i będzie Twoim pierwszym krokiem na drodze do lepszej pracy. Trzymam kciuki!

Jak napisać CV?

Rozmowa rekrutacyjna – jak się do niej przygotować?

Dowiedz się więcej

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami pracy, poradami i artykułami dotyczącymi możliwości rozwoju zawodowego.

  Na jaki adres mailowy chcesz otrzymywać newsletter?

  Jak mamy się do Ciebie zwracać?

  W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych tj. Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku, jak również treścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że:

  1. Administratorem danych osobowych jest PowerJobs Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, ul. Ściegiennego 3, 40-114 Katowice (KRS: 0000254883).
  2. Powyższe dane osobowe przetwarzane będą przez PowerJobs Sp. z o.o. zgodnie z udzielną przez Panią/ Pana zgodą (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt a) RODO), w celu otrzymania Newslettera wydawanego przez PowerJobs Sp. z o.o.
  3. Podanie powyższych danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym lub warunkiem zawarcia umowy. Nie jest Pan/Pani zobowiązany/a do podania powyższych danych osobowych, jednak brak ich podania uniemożliwi realizacje ww. celu.
  4. Posiada Pan/ Pani prawo dostępu do treści swoich danych, w tym otrzymania ich kopii i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jeśli została udzielona. Wycofanie zgody nie wpływa jednak na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem; oświadczenie o cofnięciu zgody na przetwarzanie danych osobowych należy złożyć w siedzibie PowerJobs Sp. z o.o. lub przesłać na adres mailowy zgody@powerjobs.pl . Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkuje brakiem możliwości realizacji ww. celów przetwarzania.
  5. Dane osobowe są udostępniane przez PowerJobs Sp. z o.o. upoważnionym pracownikom i osobom współpracującym z PowerJobs Sp. z o.o. na podstawie umów cywilnoprawnych, przez których realizowany jest cel przetwarzania.

  Jaki rodzaj pracy /stanowisko Cię interesuje?

  (możesz wybrać kilka)

  Stanowisko

  Jaka lokalizacja pracy będzie dla Ciebie możliwa?

  (możesz wybrać kilka)  Jaki region Polski Cię interesuje?

  Region

  Pomiń

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz e-book „Rozmowa kwalifikacyjna od A do Z”, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz plik, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.