Poradnik pracownika

Błędy w CV

CV to wizytówka kandydata, dlatego warto zadbać o to, by prezentowało się profesjonalnie. Dobre Curriculum Vitae powinno zawierać uporządkowane informacje dotyczące wykształcenia, przebiegu kariery zawodowej, a także kwalifikacji czy umiejętności, które są przydatne na stanowisku, o które się ubiegasz.

Podczas pisania CV pamiętaj, by nie popełniać podstawowych błędów, które już we wstępnej selekcji mogą wykluczyć Cię z dalszego udziału w procesie rekrutacji.

Profesjonalne CV – pierwszy krok do zatrudnienia

Jak napisać CV? Z pomocą przyjdą Ci różne poradniki i artykuły w Internecie. Zamiast tradycyjnego pisania CV w programie tekstowym, możesz skorzystać z szablonów CV, które w znacznym stopniu ułatwią Ci utworzenie poprawnego dokumentu.

Jeśli nie wiesz, jak napisać CV lub nie chcesz tego robić, możesz zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy na zamówienie stworzą profesjonalne CV i list motywacyjny. W tym wypadku musisz liczyć się z poniesieniem kosztów realizacji dokumentów.

Najczęstsze błędy w CV

W trakcie pisania CV może zdarzyć się, że popełnisz błędy. W najgorszym wypadku mogą one przekreślić Twoje szanse na zaprezentowanie swojej kandydatury na rozmowie kwalifikacyjnej.

Zanim Twoje CV trafi do rekrutera, zapoznaj się z poniższą listą błędów, by uniknąć podobnych pomyłek w swoim dokumencie.

Niechlujny wygląd Curriculum Vitae

Forma Curriculum Vitae jest ważna. Pamiętaj, że wszędzie, także w przypadku dokumentów aplikacyjnych, zawsze liczy się pierwsze wrażenie. Dobrze napisany dokument łatwo się wyróżnia spośród dziesiątek CV, które zawierają błędy.

W przypadku CV napisanych w programach tekstowych najczęstsze błędy to nieodpowiednie formatowanie, użycie kilku stylów, kolorów i wielkości czcionek.

Jak napisać CV, które będzie dobrze wyglądać? Dobrą praktyką jest pisanie dokumentu jedną czcionką, wyróżnienie poszczególnych sekcji nagłówkami i zachowanie jednolitej kolorystyki. Unikniesz wówczas wrażenia niechlujności, a informacje zawarte w CV będą łatwe do odnalezienia.

Niechlujny wygląd CV; przykład dobrego CV i niepoprawnego CV

Błędy językowe

Błędy językowe czy błędy ortograficzne mogą zdarzyć się każdemu. Jednak, jeśli chcesz mieć profesjonalne CV, a nie czujesz się do końca pewnie w pisaniu, najlepiej poproś kogoś o pomoc w sprawdzeniu swojego dokumentu.

Zadbaj, by opis wykształcenia, doświadczenia i pozostałych elementów był poprawny stylistycznie. Błędy językowe i ortograficzne niekorzystnie wpływają na wizerunek autora treści.

Niepotrzebne dane osobowe

W tej części wymień jedynie podstawowe dane, pozwalające na identyfikację kandydata:

 • imię i nazwisko

 • nr telefonu

 • adres mailowy

 • link do profilu na Linkedin (jeśli posiadasz).

Stan cywilny, nazwisko panieńskie, data urodzenia czy adres zamieszkania to informacje, które w procesie rekrutacyjnym są zbędne. Pamiętaj również, by nie podawać danych wrażliwych (PESEL, dane z dowodu osobistego i inne).

Masz konto na LinkedIn? Poznaj 9 zasad tworzenia i prowadzenia konta na LinkedIn!

Błędne lub nieaktualne dane kontaktowe

Zanim wyślesz CV, sprawdź poprawność danych kontaktowych. Jeśli zawrzesz błędne lub nieaktualne dane kontaktowe, skreślisz swoje szanse na udział w rekrutacji. Za każdym razem, gdy zmieniasz numer telefonu czy adres e-mail, zaktualizuj je również w swoim CV.

Nieprofesjonalny adres e-mail

Większość kandydatów kontaktuje się z rekruterem mailowo, dlatego warto zadbać o profesjonalną nazwę adresu e-mail. Najlepiej, by nazwa adresu zawierała Twoje imię i nazwisko bądź inicjał imienia. Pseudonimy czy mniej poważne określenia nie są odpowiednie w kontaktach zawodowych.

Prawidłowy adres e-mail - przykłady

Nieprecyzyjne określenie okresu zatrudnienia

Jakie są jeszcze najczęstsze błędy w CV, które zwracają uwagę rekrutera? To brak konkretnych dat zatrudnienia w danej firmie. Większość kandydatów koncentruje się głównie na wpisaniu roku zatrudnienia, co jest błędne. Rekruter nie będzie mógł wówczas na podstawie samego CV określić, jak długo pracowałeś w poprzednich miejscach pracy.

Dlatego koniecznie wpisz miesiąc i rok rozpoczęcia oraz zakończenia pracy. To pozwoli w pełni zidentyfikować, ile faktycznie przepracowałeś na danym stanowisku.

Nieprawidłowa chronologia

Zastosowanie niewłaściwej kolejności w opisie wykształcenia i doświadczenia to kolejne błędy w CV. Często na początku wymienione są etapy najstarsze, a dopiero później aktualne. Powinno być zupełnie odwrotnie.

Według powszechnie przyjętych standardów dotyczących życiorysu kolejność opisywania ścieżki edukacji i kariery powinna być zapisana w odwrotnej chronologii – należy rozpoczynać od informacji najbardziej aktualnych, następnie wpisywać wcześniejsze etapy.

Źle postrzegane są także te CV, w których treści są nieuporządkowane, a doświadczenie zawodowe przeplata się z wykształceniem.

W poprawnie napisanym CV powinny się znaleźć poniższe sekcje, w wypisanej kolejności:

 • dane personalne,

 • doświadczenie zawodowe,

 • wykształcenie,

 • umiejętności i kwalifikacje,

 • zainteresowania.

Doświadczenie zawodowe – brak konkretów

W swoim CV koniecznie umieść nazwę stanowiska i opis wykonywanych obowiązków. To bardzo istotne informacje. Samo wskazanie poprzedniego pracodawcy niewiele mówi. Opis stanowiska z kolei pozwala na określenie, jakie umiejętności nabyłeś w poprzednich firmach.

Przeczytaj również: CV pracownika fizycznego – wskazówki i porady praktyczne

Fałszywe informacje

Pisz prawdę. Musisz zdawać sobie sprawę, że nieprawdziwa informacja, która zostanie wpisana w CV, może zostać zweryfikowana, np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dopisanie fikcyjnego zatrudnienia przekreśli Twoje szanse na zatrudnienie. Skoncentruj się na faktycznym opisie zatrudnienia i wykształcenia.

nieprawdziwe informacje

Nieistotne szczegóły

Zdarza się, że w CV kandydat podaje szczegóły dotyczące swojej rodziny, dzieci, małżonka. Te wiadomości nie mają żadnego związku z procesem rekrutacji. Bywa, że osoba aplikująca na dane stanowisko opisuje zbyt szczegółowo przebieg kariery zawodowej, w tym również o tych miejscach pracy, które nie mają znaczenia na stanowisku, o które się aktualnie ubiega.

Przy opisywaniu swoich kwalifikacji i opisu kariery zawodowej należy wykazać się umiarem i zdrowym rozsądkiem.

CV w języku obcym

Jeśli w ogłoszeniu nie ma informacji o przesyłaniu CV w języku obcym, wyślij dokument w języku polskim. CV przesłane w innym języku zabiera rekruterowi czas na jego tłumaczenie. Nie świadczy również o dobrej znajomości języka obcego kandydata.

Jeżeli firma wymaga przesłania życiorysu w innym języku, taka informacja zawsze pojawia się w ogłoszeniu.

Niewłaściwe zdjęcie

Odpowiednie zdjęcie w CV pomaga kandydatowi w budowaniu pozytywnego wizerunku. Zamieszczenie nieodpowiedniej fotografii w życiorysie może sprawić, że kandydat zostanie źle odebrany i na etapie selekcji kandydatura zostanie odrzucona przez rekrutera. Jest to jedno z najczęściej popełnianych błędów w tworzeniu CV.

Często się zdarza, że kandydaci dodają do CV zdjęcia z imprez, wakacji czy grupowe. Nie jest to właściwe. Do życiorysu najlepiej wstawiać zdjęcia profesjonalne, na których jesteś w odpowiednim stroju. Pamiętaj, że załączasz zdjęcie do dokumentu, który ma Tobie umożliwić przejście do kolejnego etapu rekrutacji, czyli do rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeśli jednak nie posiadasz odpowiedniej fotografii, zrezygnuj z załączenia zdjęcia.

Przykłady zdjęć do CV

Brak klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych

Brak zgody na przetwarzanie danych to kolejny częsty błąd kandydatów. Skutkuje tym, że pracodawca nie może nawiązać z Tobą kontaktu, tym samym nie możesz brać udziału w rekrutacji. Dlatego też w swoim CV koniecznie zamieść zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

klauzula o przetwarzaniu danych osobowych
klauzula o przetwarzaniu danych osobowych

Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? Sprawdź, jakie czekają Cię pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

Uniwersalny list motywacyjny na każde stanowisko

W większości procesów rekrutacyjnych list motywacyjny nie jest konieczny. Jednak niektóre firmy proszą o dostarczenie takiego dokumentu. Przy tworzeniu listu motywacyjnego pamiętaj, żeby jego treść korespondowała ze stanowiskiem, o jakie się ubiegasz.

List motywacyjny ma za zadanie przekonać rekrutera, że będziesz odpowiednią osobą na wybranym stanowisku. Gdy ten sam dokument wykorzystasz przy rekrutacji do innej firmy i w innej branży, wypadniesz źle. Dlatego podstawową zasadą przy pisaniu listu motywacyjnego jest stworzenie go dla konkretnej oferty pracy.

Podsumowanie

W codziennej pracy rekruter otrzymuje dziesiątki CV, które zawierają pojedyncze lub liczne błędy. Powyższa lista błędów nie wyczerpuje wszystkich, z jakimi rekruterzy spotykają się na co dzień. Zadbaj, by Twoje CV pozytywnie wyróżniło się spośród pozostałych aplikacji i dało Ci szansę na zaprezentowanie swojej kandydatury podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Obojętnie, czy Curriculum Vitae przygotują specjaliści czy Ty – najważniejsze jest to, by CV zachęciło rekrutera do zaproszenia Cię na kolejny etap rekrutacji.

Błędy w CV covercv

Skorzystaj z szablonów CV!

Pobierz bezpłatny szablon

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami pracy, poradami i artykułami dotyczącymi możliwości rozwoju zawodowego.

  Na jaki adres mailowy chcesz otrzymywać newsletter?

  Jak mamy się do Ciebie zwracać?

  W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych tj. Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku, jak również treścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że:

  1. Administratorem danych osobowych jest PowerJobs Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, ul. Ściegiennego 3, 40-114 Katowice (KRS: 0000254883).
  2. Powyższe dane osobowe przetwarzane będą przez PowerJobs Sp. z o.o. zgodnie z udzielną przez Panią/ Pana zgodą (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt a) RODO), w celu otrzymania Newslettera wydawanego przez PowerJobs Sp. z o.o.
  3. Podanie powyższych danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym lub warunkiem zawarcia umowy. Nie jest Pan/Pani zobowiązany/a do podania powyższych danych osobowych, jednak brak ich podania uniemożliwi realizacje ww. celu.
  4. Posiada Pan/ Pani prawo dostępu do treści swoich danych, w tym otrzymania ich kopii i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jeśli została udzielona. Wycofanie zgody nie wpływa jednak na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem; oświadczenie o cofnięciu zgody na przetwarzanie danych osobowych należy złożyć w siedzibie PowerJobs Sp. z o.o. lub przesłać na adres mailowy zgody@powerjobs.pl . Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkuje brakiem możliwości realizacji ww. celów przetwarzania.
  5. Dane osobowe są udostępniane przez PowerJobs Sp. z o.o. upoważnionym pracownikom i osobom współpracującym z PowerJobs Sp. z o.o. na podstawie umów cywilnoprawnych, przez których realizowany jest cel przetwarzania.

  Jaki rodzaj pracy /stanowisko Cię interesuje?

  (możesz wybrać kilka)

  Stanowisko

  Jaka lokalizacja pracy będzie dla Ciebie możliwa?

  (możesz wybrać kilka)  Jaki region Polski Cię interesuje?

  Region

  Pomiń

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz e-book „Rozmowa kwalifikacyjna od A do Z”, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz plik, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.