Poradnik pracownika

Jadę do Francji – zakwaterowanie

Postanowione – jedziesz do Francji do pracy. Walizki spakowane, transport załatwiony, umowa podpisana. A co z zakwaterowaniem? Czy Twój pracodawca zapewni Ci zakwaterowanie we Francji? A może udzieli jedynie wsparcia lub w ogóle pozostawi ten temat na Twojej głowie? A jeśli wynajmie Ci mieszkanie, to kto pokrywa koszty z tym związane? To kluczowe kwestie, które koniecznie musisz sprawdzić przed wyjazdem.

Kto odpowiada za organizację mieszkania?

Dopytaj rekrutera, czy pracodawca organizuje zakwaterowanie dla pracowników. Bardzo często informacja o zapewnieniu mieszkania przez pracodawcę znajduje się w ofertach pracy.

Może się okazać, że firma, w której podejmujesz pracę nie zajmuje się organizacją zakwaterowania. W takiej sytuacji do Ciebie należy znalezienie i wynajęcie mieszkania. Przy wyborze odpowiedniego lokum kieruj się lokalizacją (najlepiej w pobliżu miejsca pracy), ceną i wyposażeniem.

Przed wyjazdem do pracy za granicę upewnij się, po czyjej stronie jest organizacja zakwaterowania. | Zakwaterowanie we Francji

Możliwości zakwaterowania we Francji

Jakie są dostępne opcje wynajmu? Do wyboru jest wiele możliwości – hotele, motele, kampingi czy sieć F1. Istnieje także portal Gites de France, na którym znajdziesz kwatery do wynajęcia od okolicznej ludności. Oferowane zakwaterowanie (na wakacje lub na okres pracy) jest w stosunkowo dobrej cenie i zapewnia typowo domowe warunki. Gity zazwyczaj umiejscowione są w niewielkich miasteczkach czy wioskach. Z tego typu zakwaterowań korzystają pracownicy PowerJobs.

Wyjeżdżasz do Francji? Przeczytaj artykuł, z którego poznasz nietypowe zwyczaje Francuzów.

Koszt wynajmu zakwaterowania

Koszt wynajmu jest bardzo zróżnicowany. Nie tylko ze względu na standard danej kwatery, ale także region, porę roku, odległość do atrakcyjnych turystycznie obiektów. Dlatego zimą możemy spodziewać się wzrostu cen wynajmu w Alpach, a latem ceny skoczą nad morzem.

Najwygodniej jest, gdy pracodawca wynajmuje kwaterę. Trzeba wówczas ustalić, kto pokrywa koszt tego wynajmu oraz media (woda, prąd etc.). W przypadku PowerJobs to agencja pokrywa koszt wynajmu oraz koszt zużycia mediów (media do 30 euro miesięcznie).

O co jeszcze warto dopytać przed wyjazdem?

Dowiedz się, co jest na wyposażeniu danego zakwaterowania, czy jest dostęp do Internetu, a jeśli to możliwe – zobacz zdjęcia mieszkania.

Co zabrać na wyjazd za granicę?

Wyjeżdżając za granicę do pracy, pamiętaj, by zabrać ze sobą kilka rzeczy użytku codziennego. Wśród nich przydadzą się kubek, talerzyk, miska, sztućce, a także poszewka na kołdrę i poduszkę. Można też zabrać dodatkowo jakiś koc, czy poduszkę. Z reguły takie rzeczy są na zakwaterowaniach, ale na pewno będziesz czuć się bardziej komfortowo, korzystając z własnych przedmiotów.

Poza standardowym zestawem wyjazdowym warto też przygotować się na brak czajnika. Wynika to z tego, że Francuzi praktycznie w ogóle nie piją herbaty, a do przygotowania kawy służy im ekspres lub moka (tzw. makinietka, kafetierka, kawiarka).
W związku z tym fani herbaty muszą wyposażyć się we własny czajnik lub liczyć się z gotowaniem wody w małym garnku.

Co warto zabrać ze sobą na wyjazd?
- kubek
- sztućce
- talerzyk
- poszewkę na kołdrę i poduszkę

Zobacz także: Co zabrać na wyjazd do pracy za granicę?

Pomyśl o wspólnym wyjeździe

A może znajdziesz kogoś, kto zdecyduje się wyjechać do pracy z Tobą? Zazwyczaj pracownicy kwaterowani są po dwie osoby w pokoju (zdarzają się też pokoje jednoosobowe lub trzyosobowe, niemniej jednak jest to rzadkość). W związku z tym warto zastanowić się, czy nie mamy kolegi lub koleżanki, z którym moglibyśmy jechać do pracy – zawsze lepiej jest mieszkać z kimś, kogo się zna i lubi. Bardzo często polecanie nowych pracowników jest premiowane dodatkowym bonusem.

Jedziesz za granicę? Poleć znajomego i zgarnij bonus w ramach programu poleceń!

Interesuje Cię praca na budowie we Francji? Przeczytaj wywiad z panem Łukaszem, cieślą szalunkowym.

Zakwaterowanie we Francji – podsumowanie

Przed wyjazdem sprawdź, kto jest odpowiedzialny za organizację zakwaterowania oraz kto za nie płaci. Upewnij się, co jest na wyposażeniu mieszkania i nie zapomnij zabrać przedmiotów osobistych – pościeli, talerza, sztućców. Spytaj wśród znajomych – może jest ktoś, kto pojedzie z Tobą i dotrzyma towarzystwa?

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami pracy, poradami i artykułami dotyczącymi możliwości rozwoju zawodowego.

  Na jaki adres mailowy chcesz otrzymywać newsletter?

  Jak mamy się do Ciebie zwracać?

  W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych tj. Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku, jak również treścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że:

  1. Administratorem danych osobowych jest PowerJobs Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, ul. Ściegiennego 3, 40-114 Katowice (KRS: 0000254883).
  2. Powyższe dane osobowe przetwarzane będą przez PowerJobs Sp. z o.o. zgodnie z udzielną przez Panią/ Pana zgodą (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt a) RODO), w celu otrzymania Newslettera wydawanego przez PowerJobs Sp. z o.o.
  3. Podanie powyższych danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym lub warunkiem zawarcia umowy. Nie jest Pan/Pani zobowiązany/a do podania powyższych danych osobowych, jednak brak ich podania uniemożliwi realizacje ww. celu.
  4. Posiada Pan/ Pani prawo dostępu do treści swoich danych, w tym otrzymania ich kopii i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jeśli została udzielona. Wycofanie zgody nie wpływa jednak na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem; oświadczenie o cofnięciu zgody na przetwarzanie danych osobowych należy złożyć w siedzibie PowerJobs Sp. z o.o. lub przesłać na adres mailowy zgody@powerjobs.pl . Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkuje brakiem możliwości realizacji ww. celów przetwarzania.
  5. Dane osobowe są udostępniane przez PowerJobs Sp. z o.o. upoważnionym pracownikom i osobom współpracującym z PowerJobs Sp. z o.o. na podstawie umów cywilnoprawnych, przez których realizowany jest cel przetwarzania.

  Jaki rodzaj pracy /stanowisko Cię interesuje?

  (możesz wybrać kilka)

  Stanowisko

  Jaka lokalizacja pracy będzie dla Ciebie możliwa?

  (możesz wybrać kilka)  Jaki region Polski Cię interesuje?

  Region

  Pomiń

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz e-book „Rozmowa kwalifikacyjna od A do Z”, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz plik, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.