Poradnik pracownika

Co zabrać na wyjazd do pracy za granicę?

Decyzja podjęta – rozpoczynasz pracę za granicą! Ale czy wiesz, co zabrać na wyjazd do pracy za granicę? Jakie rzeczy warto zabrać ze sobą na czas podróży i pobytu w nowym miejscu? A może pierwszy wyjazd do pracy za granicą masz już za sobą, ale chcesz odświeżyć swoją wiedzę? Lub jedziesz pierwszy raz do pracy za granicę i masz obawy, czy czegoś nie przeoczysz? Po lekturze artykułu z pewnością niczego nie zapomnisz i weźmiesz wszystko, co będzie Ci potrzebne na wyjazd do pracy.

Przeczytaj także: Jak znaleźć pracę za granicą?

Przygotowanie do podróży za granicę

Pierwszym etapem przygotowań do wyjazdu powinno być zweryfikowanie miejsca, do którego jedziesz. Warto w tym celu przeszukać Internet (fora internetowe, Facebook). O dokładny adres poproś rekrutera, z którym jesteś w kontakcie. Na miejsce możesz dotrzeć własnym autem (pamiętaj, by zabrać ze sobą prawo jazdy!). W tym przypadku warto wcześniej zadbać o stan techniczny samochodu (naprawy, przegląd), sprawdzić ważność ubezpieczenia pojazdu oraz zawartość apteczki i zapoznać się z przepisami drogowymi danego kraju. Możesz także zdecydować się na podróż komunikacją publiczną. Jeśli wybierzesz takie rozwiązanie (np. bus door-to-door, Sinbad, Flixbus), to pamiętaj, by wcześniej zarezerwować bilet. Gdybyś miał problem z zakupem biletu, poproś o pomoc rekrutera z agencji. Poza wsparciem przy zabukowaniu biletu otrzymasz od rekrutera również numer telefonu do pracownika, który odbierze Cię na miejscu.

Interesuje Cię praca za granicą? Sprawdź aktualne oferty pracy!

najpopularniejsze środki transportu: bus door to door, samochód, autokar sindbad, autokar flixbus

Przygotuj listę niezbędnych rzeczy

Gdy rozpoczynasz pakowanie do wyjazdu, zrób listę rzeczy, które musisz zabrać ze sobą. W ten sposób, pakując się w drogę powrotną, o niczym nie zapomnisz! Pamiętaj, aby były to:

 • niezbędne rzeczy osobiste,
 • buty i ubrania robocze (pamiętaj, aby dopytać o to rekrutera),
 • dokumenty (o których wspominam w kolejnej części artykułu),
 • telefon z roamingiem i ładowarka,
 • jeśli bierzesz na stałe leki – uwzględnij je również na swojej liście.

Zakwaterowanie – ważny aspekt pracy za granicą

Kolejnym etapem przygotowań powinno być znalezienie odpowiedniego zakwaterowania. Przy poszukiwaniu odpowiedniego miejsca kluczowa powinna być odległość od miejsca pracy, ważne jest też wyposażenie, długość trwania umowy najmu i wysokość czynszu. W PowerJobs możesz być pewny, że zakwaterowanie zawsze zorganizujemy za Ciebie i będzie ono w pełni bezpłatne! Gwarantujemy pokoje dwu- lub trzyosobowe, w pełni wyposażone, z dostępną wspólną łazienką oraz kuchnią (w której znajdziesz zestaw kuchenny). Dodatkowym atutem jest dostęp do Internetu. Nasi pracownicy zabierają z Polski wyłącznie rzeczy prywatne. Jaka jest odległość od miejsca pracy? Nie martw się, zawsze dokładamy wszelkich starań, aby zakwaterowanie było jak najbliżej miejsca pracy.

Przeczytaj również artykuł o zakwaterowaniu we Francji.

zakwaterowanie z PowerJobs: bezpłatne, możliwie najbliżej miejsca pracy, 2 lub 3-osobowe pokoje, kuchnia z pełnym wyposażeniem, dostęp do Internetu

Zanim podejmiesz decyzję, poznaj wady i zalety pracy za granicą.

Dokumenty, które przydadzą się na wyjazd do pracy za granicą

Przed wyjazdem warto upewnić się, jaki jest termin ważności niezbędnych za granicą dokumentów, które posiadasz. W Twoim portfelu powinny znaleźć się przede wszystkim:

 • dowód osobisty,
 • karta EKUZ,
 • karta bankomatowa,
 • prawo jazdy,
 • drobna suma pieniędzy.
dokumenty, które należy zabrać ze sobą: dowód osobisty, karta EKUZ, prawo jazdy

Pozostałe formalności, o których warto pamiętać

Bagaż spakowany. O czym jeszcze musisz pamiętać? Przed wyjazdem warto wymienić pieniądze, zabrać słownik i zadbać o listę kontaktów – do koordynatora, rekrutera, współpracowników, rodziny. Oprócz tego miej zapisany adres zakwaterowania. Nie masz konta walutowego? Warto je założyć. W tym celu odwiedź oddział swojego banku lub skontaktuj się z nim telefonicznie.

o czym jeszcze musisz pamiętać? wymień pieniądze, załóż konto walutowe, zabierz listę kontaktów i przydatnych adresów, zabierz ze sobą słownik

Co zabrać na wyjazd do pracy za granicę – podsumowanie

Wyjazd do pracy za granicę wiąże się zawsze z pewnymi obawami. Możesz być pewny, że pracownicy PowerJobs na czas dopełnią wszystkich formalności i będą z Tobą w stałym kontakcie. Pamiętaj, że rekruter, który prowadzi proces rekrutacji  i zatrudnienia, chętnie służy pomocą i odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Co zabrać na wyjazd do pracy za granicę? pj article wywiad pokojowka

Pokojówka - praca, która pozwoli Ci zwiedzić świat!

Przeczytaj wywiad

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami pracy, poradami i artykułami dotyczącymi możliwości rozwoju zawodowego.

  Na jaki adres mailowy chcesz otrzymywać newsletter?

  Jak mamy się do Ciebie zwracać?

  W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych tj. Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku, jak również treścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że:

  1. Administratorem danych osobowych jest PowerJobs Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, ul. Ściegiennego 3, 40-114 Katowice (KRS: 0000254883).
  2. Powyższe dane osobowe przetwarzane będą przez PowerJobs Sp. z o.o. zgodnie z udzielną przez Panią/ Pana zgodą (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt a) RODO), w celu otrzymania Newslettera wydawanego przez PowerJobs Sp. z o.o.
  3. Podanie powyższych danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym lub warunkiem zawarcia umowy. Nie jest Pan/Pani zobowiązany/a do podania powyższych danych osobowych, jednak brak ich podania uniemożliwi realizacje ww. celu.
  4. Posiada Pan/ Pani prawo dostępu do treści swoich danych, w tym otrzymania ich kopii i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jeśli została udzielona. Wycofanie zgody nie wpływa jednak na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem; oświadczenie o cofnięciu zgody na przetwarzanie danych osobowych należy złożyć w siedzibie PowerJobs Sp. z o.o. lub przesłać na adres mailowy zgody@powerjobs.pl . Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkuje brakiem możliwości realizacji ww. celów przetwarzania.
  5. Dane osobowe są udostępniane przez PowerJobs Sp. z o.o. upoważnionym pracownikom i osobom współpracującym z PowerJobs Sp. z o.o. na podstawie umów cywilnoprawnych, przez których realizowany jest cel przetwarzania.

  Jaki rodzaj pracy /stanowisko Cię interesuje?

  (możesz wybrać kilka)

  Stanowisko

  Jaka lokalizacja pracy będzie dla Ciebie możliwa?

  (możesz wybrać kilka)  Jaki region Polski Cię interesuje?

  Region

  Pomiń

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz e-book „Rozmowa kwalifikacyjna od A do Z”, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz plik, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.