Poradnik pracownika

Co kraj to obyczaj, czyli co zaskoczy Cię we Francji?

Lubisz podróże? Jeśli tak, to z pewnością zetknąłeś się z odmiennymi zwyczajami i kulturą, jaka charakteryzuje różne kraje. Również we Francji panują obyczaje oraz zasady, które mogą być dla osób postronnych zaskakujące. Co zaskoczy Cię we Francji? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zasady i obyczaje.

Przeczytaj także: Jak spędzić czas wolny we Francji?

Oznakowanie ulic i domów

Oznaczenie ulic we Francji niestety nie należy do najlepszych. Nie zawsze można znaleźć tabliczkę z nazwą ulicy. Na domach bardzo często brakuje numeracji. Bywa też, że numery domów są nadane w losowej kolejności (na przykład dom sąsiadujący z numerem 1 ma numer 23). Z kolei mieszkania w kamienicach zamiast numerów mają tabliczki z nazwiskami. Dlatego upewnij się wcześniej, gdzie jest miejsce, do którego się udajesz. Nieodzowna w poruszaniu się po Francji jest nawigacja w telefonie, która najlepiej doprowadzi Cię do celu.

Oznakowanie numerów we Francji często jest losowe.

Powitanie

We Francji bardzo popularny jest zwyczaj całowania się na dzień dobry. Bisous to po prostu buziak w policzek. Nie ma znaczenia płeć witających się osób. Liczba wymienianych pocałunków zależna jest od regionu – w Bretanii są to dwa buziaki, w Paryżu mogą być nawet cztery.

Restauracja

Przy wejściu

Wstępując do francuskiej restauracji, koniecznie pamiętaj o zasadach, jakie obowiązują klientów. Przy wejściu do restauracji czekaj na kelnera, który wskaże Ci miejsce, jakie możesz zająć. Gdy czekasz na zamówiony posiłek, nie poganiaj obsługi. Kelner, po zwróceniu mu uwagi może poczuć się urażony i jeszcze bardziej zwolnić tempo pracy. Nie zdziw się, gdy kelner zapyta Cię, czy woda, którą zamówiłeś ma być mineralna, czy z kranu. We Francji bardzo popularne jest picie wody z kranu i nie ma ku temu żadnych przeciwskazań. Woda z kranu, podawane w karafce jest darmowa.

Posiłki

W restauracjach otrzymasz propozycję menu du jour (danie dnia) czyli zestawy dań, składające się z przystawki (entree), dania głównego (plat) i deseru (dessert). Możesz wybrać również samodzielnie danie z menu. Przed posiłkiem w restauracji kelner serwuje bagietkę, za którą nie płacisz.

Godziny otwarcia

W restauracjach obiady wydawane są między 12.00 a 14.00, a kolacje od 19.00. Wyjątkiem są bary szybkiej obsługi lub pizzerie, w których otrzymamy posiłek również w pozostałych godzinach.

Zasady w restauracji:
- czekaj na wskazanie miejsca przez kelnera
- nie poganiaj obsługi,
- jeśli zamawiasz wodę, możesz wybrać wodę z kranu lub mineralną.

Jak poruszać się po Francji? Przeczytaj nasz mini-poradnik.

Bonjour!

Nigdy nie zapominaj o bonjour (dzień dobry)! Nawet jeśli to jedyne słowo, jakie znasz w języku francuskim i resztę rozmowy zamierzasz kontynuować w innym języku. Jeśli zaczniesz rozmowę bez powitania i od razu w języku obcym dla Francuza, jest bardzo prawdopodobne, że zostaniesz zignorowany. Zupełnie inaczej odbierze Cię rozmówca, jeśli przywitasz się z nim w jego ojczystym języku.

Warto wiedzieć, że Francuzi niechętnie mówią po angielsku, ale jeśli rozpoczniesz rozmowę od „Bonjour” zamiast „Hi” czy „Excuse me”, możesz liczyć na przychylność rozmówcy, by kontynuować konwersację w innym języku.

Bonjour należy używać zawsze, również wtedy, gdy chcesz na przykład zapytać przechodnia o drogę. W Polsce w takiej sytuacji najczęściej rozpoczynamy rozmowę od „Przepraszam, czy wie Pan/Pani…”. Jeśli we Francji zaczniesz od „przepraszam”, wyjdziesz na osobę pozbawioną kultury i rozmówca będzie mniej skory do pomocy. Dlatego zawsze zaczynaj konwersację od bonjour.

Zawsze zaczynaj konwersację od bonjour | Co zaskoczy Cię we Francji?

Przeczytaj wywiad z panem Łukaszem o pracy na budowie za granicą.

Jak zwracać się do kobiet?

Osobną kwestią jest sposób zwracania się do kobiet. Rozpoczynając konwersację, użyj zwrotu „madame” i nazwisko (na przykład Madame Blanc). Przy zwrocie „madame” nie stosuj imienia rozmówczyni, by nie popełnić faux pas. Miej tę kwestię na uwadze, by nie urazić żadnej kobiety.

Przechodzenie przez ulicę

Zasady ruchu drogowego we Francji są podobne do tych stosowanych w Polsce. Jednak znaczącą różnicą jest przestrzeganie przez pieszych zasady przechodzenia przez ulicę. Francuzi często przechodzą w niedozwolonych miejscach i na czerwonym świetle. Dlatego kierowcy muszą szczególnie uważać na pieszych. W przypadku wypadku odpowiedzialność zawsze leży po stronie kierującego pojazdem.

Sprawdź aktualne oferty pracy we Francji.

Co zaskoczy Cię we Francji? Podsumowanie

To tylko kilka przykładów nietypowych zwyczajów, które mogą zaskoczyć Cię we Francji. Chcesz poznać więcej obyczajów tego wielokulturowego kraju? Rozważ wyjazd do Francji!

Co kraj to obyczaj, czyli co zaskoczy Cię we Francji? pj article 2021.08.26

Jak znaleźć pracę za granicą?

Czytaj artykuł

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami pracy, poradami i artykułami dotyczącymi możliwości rozwoju zawodowego.

  Na jaki adres mailowy chcesz otrzymywać newsletter?

  Jak mamy się do Ciebie zwracać?

  W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych tj. Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku, jak również treścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że:

  1. Administratorem danych osobowych jest PowerJobs Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, ul. Ściegiennego 3, 40-114 Katowice (KRS: 0000254883).
  2. Powyższe dane osobowe przetwarzane będą przez PowerJobs Sp. z o.o. zgodnie z udzielną przez Panią/ Pana zgodą (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt a) RODO), w celu otrzymania Newslettera wydawanego przez PowerJobs Sp. z o.o.
  3. Podanie powyższych danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym lub warunkiem zawarcia umowy. Nie jest Pan/Pani zobowiązany/a do podania powyższych danych osobowych, jednak brak ich podania uniemożliwi realizacje ww. celu.
  4. Posiada Pan/ Pani prawo dostępu do treści swoich danych, w tym otrzymania ich kopii i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jeśli została udzielona. Wycofanie zgody nie wpływa jednak na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem; oświadczenie o cofnięciu zgody na przetwarzanie danych osobowych należy złożyć w siedzibie PowerJobs Sp. z o.o. lub przesłać na adres mailowy zgody@powerjobs.pl . Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkuje brakiem możliwości realizacji ww. celów przetwarzania.
  5. Dane osobowe są udostępniane przez PowerJobs Sp. z o.o. upoważnionym pracownikom i osobom współpracującym z PowerJobs Sp. z o.o. na podstawie umów cywilnoprawnych, przez których realizowany jest cel przetwarzania.

  Jaki rodzaj pracy /stanowisko Cię interesuje?

  (możesz wybrać kilka)

  Stanowisko

  Jaka lokalizacja pracy będzie dla Ciebie możliwa?

  (możesz wybrać kilka)  Jaki region Polski Cię interesuje?

  Region

  Pomiń

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz e-book „Rozmowa kwalifikacyjna od A do Z”, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz plik, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.