Artykuły

Jak napisać list motywacyjny? 7 cech idealnego listu

Obecnie nieczęsto w ogłoszeniu o pracę można spotkać się z informacją, że przyszły pracodawca wymaga od kandydata listu motywacyjnego. Zazwyczaj jedynym wymaganym dokumentem w pierwszym etapie rekrutacji jest Curriculum Vitae. Warto jednak wiedzieć, jak napisać list motywacyjny – ta wiedza może Ci się przydać, gdy będziesz ubiegać się o pracę, w której ten dokument będzie konieczny.

Co to jest list motywacyjny i czym różni się od CV?

List motywacyjny to dokument aplikacyjny, którego zadaniem jest zaprezentowanie w zwięzłej formie Twoich umiejętności i doświadczenia. Dobry list motywacyjny zawiera opis Twoich kompetencji i argumenty, z których wynika, że jesteś najlepszym kandydatem i że zależy Ci na pracy w firmie, do której aplikujesz. Tak napisany list sprawi, że znacząco zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie. 

Ważna uwaga – list motywacyjny nie jest i nie powinien być kopią CV! W życiorysie opisujesz swoje doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności i nabyte uprawnienia, a także wpisujesz znajomość języków obcych. W liście motywacyjnym powinieneś natomiast zawrzeć dodatkowe, nieujęte w CV informacje i skupić się przede wszystkim na przedstawieniu argumentów potwierdzających kompetencje, które dają Ci przewagę nad innymi kandydatami.

Można stwierdzić, że list motywacyjny jest zachętą dla przyszłego pracodawcy do zapoznania się z Twoją kandydaturą i spotkania się z Tobą osobiście.

Dobry list motywacyjny zawiera opis Twoich kompetencji i argumenty, z których wynika, że jesteś najlepszym kandydatem i że zależy Ci na pracy w firmie, do której aplikujesz.

Poznaj aktualne oferty pracy w Polsceza granicą.

List motywacyjny – na jakie stanowiska jest potrzebny?

Przeważnie z wymogiem przesłania CV i listu motywacyjnego można się spotkać w trakcie rekrutacji na różne stanowiska umysłowe lub specjalistyczne, gdzie wymagane są szczególne kompetencje. Powszechne jest stosowanie listu w rekrutacjach na stanowiska urzędnicze lub kierownicze.

List motywacyjny może Ci pomóc również wtedy, gdy nie masz zbyt dużego doświadczenia w danym zawodzie, a odbywałeś praktyki lub staż i posiadasz kompetencje miękkie, które mogą się przydać na danym stanowisku.

List motywacyjny możesz wykorzystać także w obecnej firmie

Niewiele osób wie, że list motywacyjny można złożyć w firmie, w której się obecnie pracuje. Chcesz ubiegać się o pracę na wyższym stanowisku? Napisz list! Dotyczy to zarówno awansu pionowego, jak i poziomego. Napisać list motywacyjny możesz również wtedy, gdy starasz się o podwyżkę.

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z gotowego szablonu lub naszych wskazówek

Zastanawiasz się, jak napisać list? W Internecie znajdziesz wzory listów motywacyjnych oraz kreatory. Możesz również samodzielnie stworzyć taki dokument – to wbrew pozorom nie jest takie trudne! W artykule zebrałam wskazówki, z których dowiesz się, co zawrzeć w swoim dokumencie aplikacyjnym, a także czego unikać. Pamiętaj, że tworząc list nie musisz się rozpisywać. Zaletą dokumentu jest zwięzłe formułowanie argumentów i przedstawienie Twojego doświadczenia i kwalifikacji.

Szukasz gotowych wzorów CV? Skorzystaj z szablonów dostępnych na naszej stronie.

Dobry list motywacyjny – co musi zawierać i o co należy zadbać?

Przechodzę do przedstawienia punktów, które powinny być zawarte w omawianym dokumencie:

Data 

Na górze wpisz datę sporządzenia dokumentu. Postaraj się, by była ona jak najbardziej aktualna.

Dane potencjalnego pracodawcy

Musisz napisać, do kogo kierujesz list. Najlepiej, żeby adresatem była osoba, która odpowiada za proces rekrutacji (np. przedstawiciel działu HR lub kierownik działu, w którym chciałbyś podjąć pracę). Jeżeli nie wiesz, kto konkretnie zajmuje się rekrutacją, spróbuj zadzwonić do firmy i uzyskać taką informację. Jeżeli Ci się to nie uda, możesz również wpisać nazwę firmy lub jej dział kadr/HR.

Twoje dane kontaktowe

Przedstaw się – podaj imię i nazwisko, a także adres email i numer telefonu. Nie musisz podawać swojego wieku czy adresu zamieszkania, ani tym bardziej danych wrażliwych (np. numeru PESEL).

Zwroty grzecznościowe

W korespondencji zawsze należy stosować zwroty grzecznościowe – ta zasada dotyczy również listu motywacyjnego! Najlepiej zacznij od słów: „Szanowna Pani”, „Szanowny Panie”, a zakończ zwrotem: „Z wyrazami szacunku” lub „Z poważaniem”.

Początek listu

Na wstępie zamieść informację, skąd dowiedziałeś się o ofercie, na jakie stanowisko aplikujesz oraz dlaczego chcesz podjąć tę pracę. Możesz napisać w kilku słowach o firmie, do której aplikujesz. Odwołaj się do branży, misji lub wartości organizacji. Takie nawiązania bardzo dobrze o Tobie świadczą i będą oznaczały, że naprawdę zależy Ci na pracy w tej organizacji.

Część główna

Ta sekcja jest najważniejsza! W tej części wpisz informacje dotyczące Twojego doświadczenia, które są potrzebne na przyszłym stanowisku. Jeżeli nie masz doświadczenia zawodowego, możesz opisać swoje zainteresowania, osiągniecia szkolne, wolontariat czy dodatkowe prace poza obowiązkami szkolnymi (np. udzielanie korepetycji z języka obcego, pomoc w rodzinnym warsztacie stolarskim itp.). Przywołując te informacje uargumentuj, dlaczego zdobyte doświadczenie jest ważne w kontekście Twojej przyszłej pracy w firmie czy na konkretnym stanowisku.

Ta część powinna pokazać przyszłemu pracodawcy, jakie osiągnie korzyści, kiedy zatrudni właśnie Ciebie i dlaczego to Ty jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko. To dobra okazja do tego, by wyróżnić się na tle innych kandydatów, którzy posiadają podobne doświadczenie.

Zakończenie

Zakończ list krótkim podsumowaniem i wyrażeniem nadziei na spotkanie. Możesz użyć sformułowania: „chciałbym spotkać się z Państwem osobiście”, a na spotkaniu opowiesz o sobie, swoich osiągnięciach i doświadczeniu. Pamiętaj o własnoręcznym podpisie.

W liście motywacyjnym wpisz:
datę, swoje dane osobowe, adresata, wstęp, część główną, zakończenie

Przeczytaj także: Jak napisać CV?

Błędy, których musisz unikać

Najczęstszym błędem popełnianym przez kandydatów jest korzystanie z jednej wersji listu i wysyłanie jej do wielu firm. Dokument, który ma wpisanego innego adresata lub jest wysłany na stanowisko, na które kandydat nie aplikuje może wręcz wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Zdarzyło mi się otrzymać list z treścią „ubiegam się o tę pracę, ponieważ praca w kuchni jest moją największą pasją”, a kandydat chciał podjąć pracę na stanowisku pokojowego w hotelu 5*.

Dlatego też musisz zwracać szczególną uwagę na takie kwestie! Błędy sprawiają, że list nie jest już chętnie czytany przez rekrutera – bo wiadomo, że nie dotyczy on danego stanowiska czy firmy, do której powinien być skierowany.

Sprawdź także, jakich błędów unikać w CV.

Nie popełniaj tego błędu!
wysyłanie jednej wersji listu motywacyjnego do wielu firm
niepoprawne dane adresata
niepoprawna nazwa stanowiska

Formatowanie listu motywacyjnego

Wygląd dokumentu ma znaczenie, dlatego nie zapominaj o jego odpowiedniej formie. Oto kilka porad:

  • Każdą myśl rozpoczynaj od nowego akapitu.
  • Sprawdź, czy w treści listu motywacyjnego nie ma błędów stylistycznych lub gramatycznych.
  • Upewnij się, że czcionka w całym dokumencie jest taka sama.
  • Najlepiej, gdyby list był sporządzony w takim samym stylu jak CV.
  • Dokument zapisz w formacie PDF (może być również w Wordzie).

Jak napisać list motywacyjny w języku angielskim?

Potencjalny pracodawca wymaga napisania listu motywacyjnego po angielsku? A może sam chcesz napisać dokument w obcym języku, by móc się pochwalić jego znajomością? Zasady pisania listu są takie same dla każdego języka. Wykorzystaj powyższe wskazówki odnośnie tworzenia tego dokumentu. Jeśli możesz, daj go do sprawdzenia osobie, która dobrze zna język angielski i w razie potrzeby poprawi błędy.  

Jak napisać list motywacyjny – podsumowanie

Pamiętaj o tym, że list motywacyjny daje Ci możliwość zaprezentowania swojej osoby w szerszy i ciekawszy sposób niż standardowe, szablonowe CV. Obecnie rzadko spotykamy się z tym, że pracodawca prosi kandydata o dołączenie listu motywacyjnego do CV, jeżeli jednak wiesz, że przygotowany przez Ciebie list jest świetnym zachęceniem do kontaktu z Tobą, to nie wahaj się! Działaj ????