W PowerJobs jako specjalista ds. rekrutacji odpowiada za rekrutację oraz selekcję pracowników tymczasowych na rynek niemiecki. Fan piłki nożnej oraz pasjonat sportów walki. Wolny czas spędza wędrując po górach lub oglądając filmy.
Podczas poszukiwania pracy za granicą coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy agencji pracy tymczasowej. Najważniejszą zaletą wyboru zatrudnienia przez pośrednictwo pracy to wyręczenie pracownika z wszelkich formalności związanych z zatrudnieniem i zakwaterowaniem. Na rynku pracy można znaleźć wiele zagranicznych propozycji.
Holandia, Francja, Niemcy – to tylko niektóre kraje, do których można wyjechać do pracy. Która branża cieszy się największym zainteresowaniem kandydatów? Przede wszystkim sektor produkcyjny, logistyczny i budowlany. Popularna jest także praca sezonowa (głównie ogrodnictwo).
Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura pośrednictwa i jakie jeszcze zalety przemawiają za skorzystaniem z tej opcji? Piszę o tym w dalszej części artykułu.
Interesuje Cię praca w Niemczech? Sprawdź nasze oferty!
Najważniejszym problemem, na jaki napotykają kandydaci w samodzielnym poszukiwaniu pracy poza granicami naszego kraju jest bariera językowa. Przedstawienie oferty, komunikacja z pracodawcą i proces zatrudnienia odbywa się w obcym języku, dlatego tak ważna jest przynajmniej komunikatywna znajomość języka.
Nie bez znaczenia są też kwestie prawne – każdy kraj ma swoje regulacje dotyczące prawa pracy, które trzeba znać, podejmując zatrudnienie za granicą. W przeciwnym razie podejmujesz ryzyko, że podpiszesz umowę na niekorzystnych dla siebie warunkach.
Po Twojej stronie jest również organizacja mieszkania. Poszukując odpowiedniego zakwaterowania musisz zwrócić uwagę na możliwie bliską odległość od miejsca pracy.
W przypadku zatrudnienia przez agencję to jej pracownicy (rekruter, koordynator) zajmują się organizacją zatrudnienia i komunikacją z przyszłym pracodawcą. Przed podpisaniem umowy dokładnie objaśnione są warunki pracy, by kandydat wiedział, czego może się spodziewać.
Przeczytaj również: Jak znaleźć pracę za granicą?
Podstawowym zadaniem agencji pośrednictwa pracy jest znalezienie zatrudnienia dla kandydata oraz załatwienie wszelkich formalności związanych z wyjazdem oraz podjęciem pracy. Agencja zajmuje się również kwestią związaną z ubezpieczeniem pracownika, sprawami podatkowymi obowiązującymi w danym państwie itd. Często zdarza się, że agencja zatrudnienia również pomaga w znalezieniu zakwaterowania lub zapewnia mieszkanie w pobliżu miejsca pracy.
Jak widać, biura pośrednictwa pracy za granicą działają w sposób kompleksowy, co znacznie ułatwia proces rekrutacji i organizacji wyjazdu.
Podczas poszukiwania pracy za granicą za pośrednictwem agencji należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na legalność jej działania. Warto zajrzeć do Krajowego Rejestru Sądowego, w którym można sprawdzić podstawowe informacje na temat firmy, z którą zamierzasz wyjechać za granicę.
Kolejnym sposobem na sprawdzenie legalności danej agencji pracy jest Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia, w którym według polskiego systemu prawnego musi znajdować się wpis z danymi agencji. Agencja, która posiada certyfikat KRAZ gwarantuje legalne działanie oraz rzetelność świadczonych przez nią usług.
Najwięcej ofert pracy za granicą możesz znaleźć w Internecie, na portalach pracy i w mediach społecznościowych (np. na grupach zagranicznych na Facebooku). Aktualne oferty pracy są dostępne również na stronach internetowych agencji pracy tymczasowych. Przejrzyj oferty (możesz filtrować ogłoszenia, wybierając np. interesujący Cię kraj, branżę, stanowisko pracy) i wybierz odpowiednią ofertę.
Jak aplikować? Wypełnij formularz, dołącz swoje CV i zaznacz zgodę na udział w rekrutacji. Gotowe! Pozostaje teraz oczekiwać na kontakt ze strony rekrutera.
Chcesz wyjechać za granicę z PowerJobs? Zapraszamy do kontaktu!
Po znalezieniu interesującej Cię oferty pracy, przeczytaj ją dokładnie – sprawdź, jakie warunki zatrudnienia oferuje agencja, co jest wymagane na danym stanowisku i jakie są oczekiwania wobec kandydata. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, dopytaj rekrutera o niejasne dla Ciebie kwestie.
Przed przesłaniem CV sprawdź pozostałe oferty pracy danej agencji. Rzadko zdarza się, że agencja pracy posiada tylko jedną ofertę pracy w danym kraju. Zobacz, jakie warunki zatrudnienia są proponowane dla innych stanowisk.
Proces rekrutacji najczęściej odbywa się zdalnie. Rekruter kontaktuje się telefonicznie, przedstawia ofertę pracy i dopytuje o dotychczasowy przebieg doświadczenia zawodowego. Konieczne może być dosłanie mailowo skanu dokumentów potwierdzających wykonywaną pracę lub kwalifikacje (np. certyfikaty czy zaświadczenia o uprawnieniach). W późniejszym etapie pracownik biura pracy skontaktuje się z zagranicznym pracodawcą i zarekomenduje Twoją kandydaturę. Po pozytywnej decyzji, rozpoczyna się proces zatrudnienia. Umowę można podpisać zdalnie lub osobiście w biurze. Rekrutacja trwa najczęściej kilka dni.
Sprawdź, co musisz wiedzieć o wyjeździe do pracy za granicą bez znajomości języka.
Podsumujmy zatem, w jaki sposób najlepiej zweryfikować agencję pracy:
Zatrudnienie poprzez agencję pracy niesie za sobą wiele korzyści. Z możliwości podjęcia pracy tymczasowej chętnie korzystają zarówno osoby młodsze, jak i te starsze. Atutem agencji jest szeroki wachlarz ofert, różne rodzaje umów i elastyczność terminu rozpoczęcia pracy. Zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy ma jeszcze wiele innych zalet. Jakich? Poniżej przedstawiam listę korzyści.
Jest to szczególnie ważne dla młodych osób ubiegających się o pierwszą pracę. Agencje pracy stwarzają możliwość rozpoczęcia ścieżki zawodowej kandydatom świeżo po ukończeniu szkoły czy też chcących się przebranżowić.
Praca za pośrednictwem agencji oparta jest zazwyczaj na umowie o pracę tymczasową, która tak samo jak w przypadku zwykłej umowy o pracę na czas nieokreślony jest w pełni oskładkowana. Oznacza to, że pracownikowi przysługują wszystkie świadczenia.
Urlop wypoczynkowy, przysługujący na umowie o pracę tymczasową jest naliczany w następujący sposób: 2 dni urlopowe za miesiąc pracy. Jest to korzystne szczególnie dla osób młodych, które przepracowały w swoim życiu mniej niż 10 lat. W przypadku pracy tymczasowej w skali roku otrzymują oni 24 dni płatnego urlopu, a nie 20 dni, jak w przypadku zwykłej umowy o pracę.
W przypadku umowy o pracę tymczasową okresy wypowiedzenia różnią się od tych obowiązujących w umowie o pracę, co w większości przypadków może być zaletą. Pracownika tymczasowego obowiązuje 3-dniowy okres wypowiedzenia, w przypadku, gdy nie przepracował jeszcze dwóch tygodni lub tygodniowy okres wypowiedzenia w momencie przepracowania więcej niż 2 tygodni.
Zmiana otoczenia jest nierozłączną częścią podjęcia pracy za granicą. Zdarza się, że nowe miejsce pracy usytuowane jest w atrakcyjnej okolicy, czy też w większym mieście, co daje możliwości poznawania nowej kultury, tradycji i historii kraju.
Przeczytaj również: Kucharz – praca dla pasjonatów podróżowania
W pracy za granicą większe zarobki są zazwyczaj głównym powodem wyjazdu pracownika. Pracując w innym kraju, wynagrodzenie możesz otrzymać zarówno w walucie obowiązującej na terenie danego kraju lub w złotówkach.
Jesteś dobrym pracownikiem? Na pewno zostaniesz doceniony przez pracodawcę! Masz dużą szansę, żeby po zakończeniu umowy o pracę tymczasową przejść na bezpośrednie zatrudnienie.
Nauka języka obcego podczas pracy poza granicami Polski przebiegać będzie znaczniej łatwiej – na co dzień masz styczność z językiem, który jest używany w danym kraju. Warto to wykorzystać i szybko podszkolić się z nauki nowego języka.
W przypadku pracy poprzez agencję, większość formalności załatwianych jest właśnie przez nią. W przypadku samodzielnego poszukiwania zatrudnienia za granicą to pracownik musiałby zająć się wszystkimi kwestiami formalnymi.
Pomoc polskiego koordynatora na miejscu, który jest w stanie pomóc w sprawach dotyczących zatrudnienia i zakwaterowania jest nieoceniona. To ważny aspekt, na który zwraca uwagę wielu pracowników.
Jesteś zatrudniony przez agencję i praca u dotychczasowego pracodawcy dobiegła końca? Jeśli to możliwe, otrzymasz propozycję przejazdu do innej firmy, gdzie będziesz mógł kontynuować pracę. Wszystko zależy od tego, czy agencja dysponuje wolnymi miejscami oraz tego, czy chcesz podjąć kolejne zatrudnienie.
Sprawdź, co zabrać na wyjazd do pracy za granicę.
Praca za granicą to wyzwanie, ale i wiele możliwości dla Ciebie. Najważniejszy przy podjęciu odpowiedniej decyzji jest wybór sprawdzonego pracodawcy. Praca za pośrednictwem agencji pracy jest możliwością, z której z powodzeniem korzysta wielu kandydatów. Przy wyborze konkretnej oferty skorzystaj z naszych wskazówek, które pozwolą Ci w dokonaniu dobrego wyboru!