Odpowiada za rekrutację i selekcję pracowników tymczasowych oraz planowanie strategii rekrutacyjnej przy uwzględnieniu profilu i oczekiwań pracodawcy. Prywatnie fan Boston Celtics oraz Manchesteru United, miłośnik kryminałów i włoskiej kuchni.
Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez kandydatów zainteresowanych pracą za granicą jest to, czy na stanowisku, o które się ubiegają, jest wymagana znajomość języka obcego. Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od charakteru wykonywanej pracy i wymagań zagranicznego pracodawcy.
Czy zawsze trzeba umieć posługiwać się językiem obcym, żeby móc pracować w innym kraju? Co trzeba wiedzieć, decydując się na wyjazd? Gdzie szukać ofert pracy? Na te i inne pytania odpowiadam w dalszej części artykułu.
Szukasz pracy za granicą? Sprawdź najnowsze oferty!
Obecna sytuacja gospodarcza sprawia, że coraz więcej Polaków decyduje się na emigrację zarobkową. Wzrost bezrobocia, niestabilna sytuacja wielu przedsiębiorstw oraz wysoka inflacja to główne powody decyzji o wyjeździe do innego kraju. Z kolei duże zapotrzebowanie zagranicznych pracodawców na pracowników z Polski sprawia, że dość łatwo można znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę.
Poza oczywistą zaletą, jaką jest wyższe wynagrodzenie, praca w innym kraju daje też możliwość zdobycia nowych umiejętności i doświadczenia zawodowego. Czy zatem brak komunikacji w innym języku jest powodem, by rezygnować z wyjazdu za granicę do pracy? Oczywiście, że nie! Można dość łatwo podjąć pracę, która nie wymaga od kandydata biegłości językowej.
Poznaj wady i zalety pracy za granicą.
Według dostępnych statystyk zatrudnienie bez znajomości języka za granicą jest możliwe głównie w:
Osoba, która nie zna języka obcego, może znaleźć pracę przede wszystkim jako pracownik fizyczny przy wykonywaniu prostych obowiązków. Istotne jest też wcześniejsze doświadczenie zdobyte na podobnym stanowisku. Atutem są również dodatkowe uprawnienia czy kwalifikacje. Dzięki nim możesz otrzymać pracę na lepszym stanowisku lub z wyższym wynagrodzeniem.
Najłatwiej jest znaleźć pracę przez Internet na dedykowanych portalach czy w serwisach społecznościowych (np. na grupach na Facebooku). W ofertach bardzo często pojawia się informacja, czy na danym stanowisku jest wymagana znajomość języka obcego, co ułatwi znalezienie odpowiedniej propozycji.
Przy przeszukiwaniu ofert pracy upewnij się, który pracodawca jest godny zaufania i oferuje bezpieczne zatrudnienie. Decydując się na przesłanie CV, sprawdź wcześniej informacje o firmie, opinie pracowników lub zadzwoń do osoby publikującej ogłoszenie o pracę, by dopytać o wszystkie interesujące Cię szczegóły. Ważne jest także doświadczenie firmy w delegowaniu pracowników i liczba aktualnych ofert pracy. Dzięki pozyskanym informacjom będziesz mieć większą pewność, że będziesz pracować u sprawdzonego pracodawcy. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z ofert pracy proponowanych przez agencje zatrudnienia.
Zastanawiasz się, co zabrać na wyjazd do pracy za granicę? Przeczytaj artykuł.
Ogłoszenia bez konieczności znajomości języka obcego stanowią dużą część propozycji agencji pracy tymczasowej. Informacja o wymogu znajomości języka lub jego braku jest zawarta w ogłoszeniu w punkcie „wymagania”. Dlatego, jeśli nie znasz języka obcego, to prawdopodobnie najszybciej znajdziesz zatrudnienie właśnie przez agencję pracy.
Wiele agencji pracy (również PowerJobs) ma polskiego koordynatora, który jest pośrednikiem między zagranicznym pracodawcą a polskimi pracownikami. Koordynator pomaga we wdrożeniu do pracy oraz w załatwieniu wszystkich potrzebnych formalności na miejscu, np. przy wynajmie mieszkania, meldunku, grupie podatkowej. Rozwiązuje problemy pojawiające na miejscu, pomaga także w zorganizowaniu opieki zdrowotnej.
Czytaj także: Agencja pracy za granicą – 11 zalet pośrednictwa zatrudnienia
Problem bariery językowej rozwiązywany jest również w taki sposób, że jedna osoba, która umie porozumiewać się w innym języku, przekazuje pozostałym pracownikom informacje o przydzielonych zadaniach. Ułatwia to organizację pracy i pozwala na sprawne delegowanie obowiązków.
Dodatkowo, rekruterzy przekazują kandydatom listę słów do nauczenia oraz liczebniki niemieckie (np. w przypadku komisjonerów). Dla pracowników zatrudnionych we Francji pomocna będzie lista słówek często używanych w danej branży, które warto znać (np. w budownictwie nazwy narzędzi, w hotelarstwie przybory codziennego użytku, itp.).
Agencje pracy tymczasowej znają i stosują procedury legalizacji pobytu i pracy za granicą. Stosują również zasady naliczania wynagrodzeń zgodnie z prawem obowiązującym w danym kraju. To wszystko sprawia, że jadąc za granicę, nie musisz dopełniać formalności w obcym dla siebie języku, bo te obowiązki przejmuje na siebie agencja pracy.
Jak zatem przygotować się do wyjazdu i pracy za granicą? Oto nasze propozycje, które z pewnością ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie w nowym miejscu:
Praca za granicą bez znajomości języka obcego jak najbardziej jest możliwa. Zachęcam jednak, żeby po przyjeździe i zaklimatyzowaniu się na miejscu, zacząć uczyć się miejscowego języka. Naukę ułatwiają wcześniej wspomniane listy oraz słowniki czy aplikacje na telefon. Polecam rozważenie zapisania się na kurs, np. online. Pamiętaj, że pracownicy, którzy znają język, lepiej rozumieją miejscową kulturę, swobodnie porozumiewają się z osobami na miejscu oraz mogą starać się o lepsze stanowisko.
Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami pracy, poradami i artykułami dotyczącymi możliwości rozwoju zawodowego.
Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!
Potwierdź swój zapis i pobierz e-book „Rozmowa kwalifikacyjna od A do Z”, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.
Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!
Potwierdź swój zapis i pobierz plik, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.