Poradnik pracownika

13 ciekawostek o Niemczech, które mogą Cię zaskoczyć

Stereotypy narodowe są powszechnie obecne w naszym społeczeństwie. Często bazują one na uproszczonych przekonaniach i ogólnych wyobrażeniach dotyczących różnych narodowości. Wiele stereotypów ma co prawda swoje uzasadnienie w rzeczywistości, jednak często bywają one przesadzone i są wręcz krzywdzące. Warto podkreślić, że ze względu na dużą migrację, a co za tym idzie, zacieraniem się różnic międzykulturowych, opinie o innych krajach bywają już nieaktualne.

W artykule skoncentruję się na przedstawieniu informacji dotyczących Niemców i życia w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi często utożsamiani są z takimi cechami jak punktualność, dokładność, pracowitość czy skłonność do zorganizowania. Co warto wiedzieć o Niemcach, ich charakterze i sposobie bycia? O tym poniżej.

Niemcy i sfera formalna

Omawianie różnic kulturowych między nami a naszymi zachodnimi sąsiadami warto rozpocząć przede wszystkim od faktu, że Niemcy są narodem dość mocno sformalizowanym. Pod tym pojęciem kryje się duże przywiązanie do praworządności i zorganizowania. Ważna jest również punktualność. Dla Niemców nawet najmniejsze spóźnienie jest nietaktem i oznaką braku szacunku dla drugiego człowieka. Dla porównania – dla Hiszpan czy Włochów spóźnienia są całkowicie normalne i wręcz nie powinno się przychodzić punktualnie na spotkanie.

Wizyta w urzędzie w Niemczech

W Niemczech sporo spraw, tym bardziej urzędowych, nie można załatwić od ręki, bez wcześniej umówionego terminu. Spontaniczność w tym przypadku nie jest mile widziana. Dlatego, jeśli chcesz pójść do urzędu, skontaktuj się wcześniej i umów się na spotkanie. Ma to swoje plusy – nie tracisz czasu na czekanie w kolejce i jesteś obsłużony o ustalonej godzinie. Niemcy to tradycjonaliści, dlatego większość spraw musisz załatwić osobiście – nie ma aplikacji urzędowej, jak np. polska mObywatel. Jednak powoli się to zmienia, a do 2030 roku kraje Unii Europejskiej będą zobowiązane przeprowadzić cyfryzację urzędów.

Jakie są zalety wyjazdu za granicą w parze? Przeczytaj wywiad z panią Eweliną i panem Jarosławem

Czeka Cię wizyta w niemieckim urzędzie? Umów się wcześniej na konkretny termin.
Bądź punktualny! Niemcy nie tolerują spóźnień.

Niemcy i relacje z innymi osobami

Nowo poznane osoby traktuje się ze sporą rezerwą, zaznaczając przy tym swoją nienaruszalną sferę życia prywatnego. Dla osób spoza tego kraju może być to odbierane jako chłód lub brak serdeczności, jednak w rzeczywistości jest to poszanowanie dla sfery prywatności i niechęć do spoufalania się.

Również dużo czasu musi upłynąć, zanim padnie propozycja mówienia sobie po imieniu. Szczególnie do osób starszych zwraca się z dużym szacunkiem i nigdy nie proponuje przejścia na „Ty”. Kwestia zwracania się do siebie po imieniu powoli się zmienia, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy są bardziej otwarci niż starsze pokolenia.

Inną kwestią jest bardzo wyraźne oddzielanie w Niemczech sfery zawodowej od prywatnej. Koledzy z pracy pozostają kolegami z pracy, a z przyjaciółmi spotyka się na neutralnym gruncie. Oczywiście zdarzają się wyjątki (jak w przypadku wszystkich różnic kulturowych czy stereotypów), niemniej co do zasady sfera prywatna jest mocno oddzielana od życia zawodowego.

Zwracanie się do obcych osób

W zakresie komunikacji z obcymi osobami należy pamiętać o jednej, niezwykle istotnej kwestii. Jeśli jesteś z rozmówcą na „Pan/Pani”, nigdy nie łącz tego zaimka z imieniem, a wyłącznie z nazwiskiem. A więc zwróć się do kobiety „pani Müller”, a do mężczyzny „panie Schmidt” zamiast „pani Anno” czy „panie Michale”. Dotyczy to zarówno rozmów bezpośrednich, jak i komunikacji mailowej.

Jeśli jesteś z rozmówcą na „Pan/Pani”, nigdy nie łącz tego zaimka z imieniem, a wyłącznie z nazwiskiem.

Niemcy i relacje rodzinne

Niemieckie podejście do rodziny i podtrzymywania więzi rodzinnych jest nieco bardziej swobodne niż polskie. Dzieci stosunkowo wcześnie, bo już między 18. a 20. rokiem życia wyprowadzają się z domu i żyją we własnych gospodarstwach domowych.

Mało które rodziny sprawują opiekę nad swoimi rodzicami czy dziadkami. Z tego powodu popularną formą zamieszkania dla osób starszych jest Altenheim, czyli dom seniora. Innym rozwiązaniem jest zatrudnianie opiekunki (np. z Polski), która zajmuje się seniorem, a nierzadko również wypełnia codzienne obowiązki domowe.

Zobacz również: Co kraj to obyczaj, czyli co zaskoczy Cię we Francji?

Życie w Niemczech

Cisza nocna

Sporym zaskoczeniem dla Polaków może się okazać bardzo restrykcyjne podejście Niemców do ciszy nocnej, obowiązującej w godzinach 22.00-6.00. Zbyt głośne zachowywanie się w dzień również może spotkać się ze sporym niezrozumieniem i niechęcią wobec hałaśliwego sąsiada. Zakłócanie ciszy nocnej może być podstawą do wypowiedzenia najmu mieszkania i nałożenia mandatu (w wysokości nawet 5000 euro).

Segregacja odpadów

Inna kwestia, który różni nas od Niemców to duża waga, jaką przykłada się do kwestii recyklingu. Zarówno w gospodarstwie domowym, jak i miejscach publicznych, wymagane jest restrykcyjne segregowanie odpadów. Brak dostosowania się do zasad może spotkać się ze społecznym ostracyzmem, a nawet karami finansowymi. W Polsce na szczęście świadomość dotycząca segregacji odpadów rośnie, niemniej wciąż mamy w tej kwestii wiele do nadrobienia i możemy brać przykład od naszych zachodnich sąsiadów.

Handel w niedziele

Wszystkie niedziele w niemieckich sklepach są dniami w pełni niehandlowymi. Na próżno szukać zatem sklepu, w którym zrobimy zakupy właśnie w tym dniu, nawet jeśli miałyby być to niedziele poprzedzające święta, czy dłuższe weekendy, jak ma to miejsce aktualnie w .

Szkolnictwo

Bardzo ciekawy z polskiej perspektywy jest system ocen w niemieckim szkolnictwie. Dziecko mówiące, że dostało dziś jedynkę, wcale nie żali się, a chwali swoją oceną! Wynika to z faktu, że Niemcy mają odwrócony system ocen: 1 to ocena celująca, natomiast 6 jest oceną niedostateczną. Wynik 4 lub niżej na egzaminie wiąże się z jego niezaliczeniem.

Warto nadmienić, że daty rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych i wakacji są różne i zależą od landu. Sommerferien (czyli wakacje) trwają znacznie krócej niż w Polsce, bo zaledwie 6 tygodni.

Chcesz pracować za granicą, ale nie znasz języka? Podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę

Jesteś w Niemczech? Pamiętaj o:
- prawidłowej segregacji odpadów,
- przestrzeganiu ciszy nocnej,
- zakazie handlu w niedziele.

13 ciekawostek o Niemczech – podsumowanie

Trzeba pamiętać, że każdy naród jest niezwykle zróżnicowany, a stereotypy nie oddają pełnego obrazu rzeczywistości. Różne narodowości, w tym również Niemcy, mają swoje unikalne cechy i kulturę, które nie można sprowadzić do prostych uogólnień. Warto podchodzić do innych kultur z otwartym umysłem i chęcią zrozumienia. Wierzę, że informacje zawarte w artykule ułatwią szybszą adaptację wszystkich, którzy zdecydują się na krótszy lub dłuższy pobyt w Niemczech.

13 ciekawostek o Niemczech, które mogą Cię zaskoczyć pj article 2021.08.26

Jak znaleźć pracę za granicą?

Czytaj artykuł

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami pracy, poradami i artykułami dotyczącymi możliwości rozwoju zawodowego.

  Na jaki adres mailowy chcesz otrzymywać newsletter?

  Jak mamy się do Ciebie zwracać?

  W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych tj. Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku, jak również treścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że:

  1. Administratorem danych osobowych jest PowerJobs Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, ul. Ściegiennego 3, 40-114 Katowice (KRS: 0000254883).
  2. Powyższe dane osobowe przetwarzane będą przez PowerJobs Sp. z o.o. zgodnie z udzielną przez Panią/ Pana zgodą (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt a) RODO), w celu otrzymania Newslettera wydawanego przez PowerJobs Sp. z o.o.
  3. Podanie powyższych danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym lub warunkiem zawarcia umowy. Nie jest Pan/Pani zobowiązany/a do podania powyższych danych osobowych, jednak brak ich podania uniemożliwi realizacje ww. celu.
  4. Posiada Pan/ Pani prawo dostępu do treści swoich danych, w tym otrzymania ich kopii i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jeśli została udzielona. Wycofanie zgody nie wpływa jednak na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem; oświadczenie o cofnięciu zgody na przetwarzanie danych osobowych należy złożyć w siedzibie PowerJobs Sp. z o.o. lub przesłać na adres mailowy zgody@powerjobs.pl . Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkuje brakiem możliwości realizacji ww. celów przetwarzania.
  5. Dane osobowe są udostępniane przez PowerJobs Sp. z o.o. upoważnionym pracownikom i osobom współpracującym z PowerJobs Sp. z o.o. na podstawie umów cywilnoprawnych, przez których realizowany jest cel przetwarzania.

  Jaki rodzaj pracy /stanowisko Cię interesuje?

  (możesz wybrać kilka)

  Stanowisko

  Jaka lokalizacja pracy będzie dla Ciebie możliwa?

  (możesz wybrać kilka)  Jaki region Polski Cię interesuje?

  Region

  Pomiń

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz e-book „Rozmowa kwalifikacyjna od A do Z”, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz plik, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.