Poradnik pracownika

10 błędów popełnianych przez kandydatów na rozmowach kwalifikacyjnych

Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, jesteś już w połowie drogi do otrzymania pracy, o której marzysz. Gratulujemy! Oznacza to, że potencjalny pracodawca jest zainteresowany Twoją kandydaturą i chce się więcej o Tobie dowiedzieć. Są jednak pewne zwroty i zachowania, które mogą przekreślić Twoje szanse. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, czego lepiej nie mówić i nie robić podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zobacz także: Rozmowa rekrutacyjna – jak się do niej przygotować?

Kandydat z piekła rodem

Najczęstszym powodem wpadek kandydatów podczas rozmów kwalifikacyjnych są próby udawania kogoś, kim nie są lub stwarzanie pewnych pozorów, które w ich odczuciu zostaną dobrze odebrane. Pamiętaj jednak, że Twój rozmówca jest profesjonalistą, zna się na swojej pracy i wystarczy mu kilka sekund, aby trafnie ocenić predyspozycje kandydata na dane stanowisko. Zadbaj o odpowiedni wizerunek i mowę ciała, gdyż te dwa elementy mogą okazać się kluczowe, ale bądź szczery i nie udawaj kogoś, kim nie jesteś.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy kandydatów, których lepiej unikać, żeby rozmowa kwalifikacyjna zakończyła się sukcesem.

1. Lekceważący sposób bycia

Większość osób odczuwa stres przed oficjalnymi spotkaniami. To normalne i zrozumiałe, dlatego nie staraj się za wszelką cenę ukryć zdenerwowania i braku pewności siebie. Lekceważący sposób bycia nie sprawi, że będziesz dobrze odebrany. Twój rozmówca wcale nie pomyśli, że jesteś tak dobry, że jego zespół bez Ciebie poniesie fiasko. To nieprofesjonalne. Poza tym nikt nie chce pracować z kimś niemiłym i wyniosłym. Arogancja nie jest najlepszym sposobem ukrycia braku pewności siebie.

Przeczytaj artykuł: Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej

2. Brak czasu

Jednym z popełnianych błędów przez kandydatów na rozmowach kwalifikacyjnych jest pośpiech. Zarezerwuj sobie odpowiednio długi czas na rozmowę, jeśli już się na nią umawiasz w konkretnym terminie. Pod żadnym pozorem nie mów, że śpieszysz się na kolejną rozmowę. Nikt nie jest aż tak rozchwytywany, aby nie móc sensownie rozplanować spotkań. Twój rozmówca domyśla się, że bierzesz pod uwagę również inne oferty pracy i nie musisz tego akcentować w ten sposób. Rekruter nie odniesie wrażenia, że jesteś rozchwytywany, tylko chaotyczny lub mało poważny.

3. Narzekanie na poprzedniego pracodawcę i współpracowników

Wypowiadając się w sposób niepochlebny o poprzednim szefie i kolegach z pracy, stworzysz negatywny obraz swojej osoby. Twój rozmówca w sposób podświadomy przypisze Ci cechy, jakimi ich określasz. Ponadto zaprezentujesz się jako osoba roszczeniowa i niegodna zaufania, która w przyszłości w równie krytyczny sposób odniesie się do firmy, w której zostanie zatrudniony. Nie mów nic złego na temat dawnych przełożonych, ponieważ należą już do przeszłości, a Ty chcesz zdobyć nową pracę i iść dalej. Rozmowa kwalifikacyjna nie jest najlepszym miejscem, aby dać upust swoim negatywnym emocjom.

4. Zdradzanie szczegółów z poprzedniej pracy

Staraj się jak najmniej mówić o poprzednich miejscach pracy. Opowiedz, czym się w nich zajmowałeś, jaki był Twój zakres obowiązków, czego się nauczyłeś. Nie zdradzaj żadnych szczegółów ani sekretów. Każda firma ma swoje tajemnice, wypracowane metody i procedury. Nie ujawniaj żadnych informacji na temat poprzedniego pracodawcy, wyników firmy czy nieprawidłowości, które miały w niej miejsce. To nieistotne z perspektywy przyszłego pracodawcy, który uzna Cię przez to za mało dyskretną osobę.

5. Desperacja

Na skutek różnych okoliczności czy zdarzeń losowych możesz być zmuszony podjąć zatrudnienie w branży dalekiej od swoich zainteresowań, lub na warunkach poniżej swoich oczekiwań. Mimo to zaprezentuj się na rozmowie kwalifikacyjnej jako osoba, która ma pomysł na siebie i motywację do pracy. Jeśli otrzymasz pytanie: „dlaczego aplikujesz na dane stanowisko” lub „dlaczego poprzednio pracowałeś jako…”, uargumentuj swoją odpowiedź w sposób sensowny i przekonujący. Nie używaj argumentów w stylu – „za coś trzeba żyć” – to przekreśli Twoje szanse.

6. Szacunek

Okaż szacunek dla swojego rozmówcy, zakładając odpowiedni i stosowny strój. Wycisz telefon i pod żadnym pozorem go nie odbieraj, nawet jeśli rekruter przez grzeczność Ci na to pozwoli. Bądź miły i grzeczny. Uśmiechaj się, patrz na swojego rozmówcę i słuchaj go uważnie. Możesz również dyskretnie naśladować gesty lub skierować stopy w jego stronę. Mimo, że to Ty będziesz tematem rozmowy, nie skupiaj na sobie uwagi i nie mów jedynie o sobie. Słuchaj, bądź uważny i zadawaj pytania.

7. Nie mów komplementów

Okazuj szacunek i zdobądź sympatię rozmówcy, ale nie mów komplementów, a już pod żadnym pozorem adresowanych do wyglądu. Rozmowa kwalifikacyjna to nie najlepszy moment na skracanie dystansu. Pochlebnie wypowiadaj się jedynie o firmie, argumentując, dlaczego chcesz w niej pracować. Staraj się jednak pozostać neutralny w wygłaszanych sądach czy opiniach, to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

8. Nie stawiaj się w pozycji nadrzędnej

Zaprezentuj swoje osiągnięcia i przedstaw potencjalne korzyści dla pracodawcy, wynikające z rozpoczęcia współpracy z Tobą. Podkreśl swoje mocne strony i pokaż, co możesz zaoferować firmie. Zrób to jednak subtelnie i nienachalnie. Nie dawaj rozmówcy do zrozumienia, że jesteś tak dobry, że będzie żałował, jeśli Cię nie zatrudni. Nadmierna pewność siebie i przeświadczenie o swojej doskonałości nie mogą zostać dobrze przyjęte. Osoba rekrutująca najlepiej wie, kogo szuka. Sama oceni, czy się nadajesz.

9. Przygotuj się do spotkania

Przed rozmową kwalifikacyjną poświęć trochę czasu i przygotuj się do niej. Poszukaj informacji o firmie, do której aplikowałeś, ale także przejrzyj swoje CV i referencje. Na pewno padną pytania dotyczące Twojego życiorysu – musisz udzielić na nie sensownych odpowiedzi. Jeśli nie będziesz w stanie odpowiedzieć na pytanie wynikające z CV, Twój rozmówca odniesie wrażenie, że nie napisałeś go samodzielnie lub – co gorsza – zamieściłeś w nim nieprawdziwe informacje.

Zobacz także: Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

10. Zadawaj pytania

Pokaż rozmówcy, że przygotowałeś się do rozmowy i interesujesz się danym stanowiskiem i potencjalnym pracodawcą. Rozmowa kwalifikacyjna nie służy jedynie temu, żeby osoba rekrutująca dowiedziała się czegoś więcej o Tobie. Jest także po to, żebyś Ty dowiedział się czegoś więcej o firmie i o stanowisku, na które aplikujesz, tym bardziej, że oferty pracy nie zawsze są precyzyjne. Zadawaj pytania, żeby uniknąć ewentualnych nieporozumień. Na zakończenie prawie każdej rozmowy rekrutacyjnej, zostaniesz poproszony o Twoje pytania. Najgorszą odpowiedzią jest brak pytań.

Postaraj się nie popełnić powyżej omówionych błędów, a z całą pewnością zostaniesz dobrze oceniony przez osobę rekrutującą na rozmowie kwalifikacyjnej. Świadomość biznesowa, tworząca Twoją wartość zawodową, musi być odpowiednio wyważona. Musisz być pewny siebie i umieć wyegzekwować odpowiednie warunki, ale zdecydowanie nie możesz być wyniosły i arogancki.

Zobacz także nasz film o najczęstszych błędach na rozmowach kwalifikacyjnych:

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami pracy, poradami i artykułami dotyczącymi możliwości rozwoju zawodowego.

  Na jaki adres mailowy chcesz otrzymywać newsletter?

  Jak mamy się do Ciebie zwracać?

  W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych tj. Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku, jak również treścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że:

  1. Administratorem danych osobowych jest PowerJobs Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, ul. Ściegiennego 3, 40-114 Katowice (KRS: 0000254883).
  2. Powyższe dane osobowe przetwarzane będą przez PowerJobs Sp. z o.o. zgodnie z udzielną przez Panią/ Pana zgodą (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt a) RODO), w celu otrzymania Newslettera wydawanego przez PowerJobs Sp. z o.o.
  3. Podanie powyższych danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym lub warunkiem zawarcia umowy. Nie jest Pan/Pani zobowiązany/a do podania powyższych danych osobowych, jednak brak ich podania uniemożliwi realizacje ww. celu.
  4. Posiada Pan/ Pani prawo dostępu do treści swoich danych, w tym otrzymania ich kopii i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jeśli została udzielona. Wycofanie zgody nie wpływa jednak na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem; oświadczenie o cofnięciu zgody na przetwarzanie danych osobowych należy złożyć w siedzibie PowerJobs Sp. z o.o. lub przesłać na adres mailowy zgody@powerjobs.pl . Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkuje brakiem możliwości realizacji ww. celów przetwarzania.
  5. Dane osobowe są udostępniane przez PowerJobs Sp. z o.o. upoważnionym pracownikom i osobom współpracującym z PowerJobs Sp. z o.o. na podstawie umów cywilnoprawnych, przez których realizowany jest cel przetwarzania.

  Jaki rodzaj pracy /stanowisko Cię interesuje?

  (możesz wybrać kilka)

  Stanowisko

  Jaka lokalizacja pracy będzie dla Ciebie możliwa?

  (możesz wybrać kilka)  Jaki region Polski Cię interesuje?

  Region

  Pomiń

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz e-book „Rozmowa kwalifikacyjna od A do Z”, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz plik, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.