Poradnik pracownika

9 porad dotyczących roli mowy ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Mowa ciała stanowi istotny element komunikacji. W połączeniu z odpowiednim wizerunkiem i przemyślanymi wypowiedziami pozwoli Ci wykreować idealny obraz swojej osoby podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niewerbalne aspekty zachowania są ważnym elementem oceny Twojej kandydatury, ponieważ postawa, mimika, gesty są dla rekrutera doskonałym źródłem informacji.

Zachowania niewerbalne wyrażają emocje i je wzbudzają, znacznie trudniej je też kontrolować, dlatego odbierane są jako autentyczne i wiarygodne. Nawet pozostając w bezruchu, dostarczasz rozmówcy szeregu informacji na swój temat. Co mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej mówi o kandydacie? Z poniższego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę oraz jakich zachowań należy unikać, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy.

Przeczytaj także: Rozmowa rekrutacyjna – jak się do niej przygotować?

Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej

Kontroluj swoje gesty z równą uwagą co wypowiadane słowa. To jak się zachowujesz nie może być sprzeczne z tym, co mówisz, bo spowoduje u rozmówcy dysonans poznawczy, wpływając negatywnie na ocenę Twojej osoby. Najlepsza wypowiedź świadcząca o tym, jak jesteś pewny swoich kompetencji, musi korespondować z odpowiednią postawą – w przeciwnym razie zostaniesz odebrany jako nieszczery.

1. Uścisk dłoni

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Powitanie wraz z uściskiem dłoni stanowi wstęp do całej rozmowy rekrutacyjnej przez co może przesądzić o całym jej przebiegu. Uścisk dłoni powinien być stanowczy i silny. Świadczy wówczas o pewności siebie. Zadbaj o to, aby Twoje dłonie były czyste, suche oraz ciepłe. Brudne i wilgotne dłonie są nieprzyjemne i budzą niechęć, natomiast zimne odstraszają i przywodzą na myśl niedostępność.

2. Postawa

Postawa i sposób poruszania się mówią wiele o Twoim nastawieniu i samopoczuciu. Jeśli chcesz być odebrany jako opanowany i pewny siebie, nie możesz się garbić i być spięty. Idąc nie patrz pod nogi, lecz przed siebie, ponieważ wiesz czego chcesz i jak to osiągnąć.

Zadbaj o prawidłową postawę – zostaniesz wówczas odebrany jako opanowany i pewny siebie

3. Zajmowanie miejsca

Po wejściu do pomieszczenia, w którym przeprowadzana jest rozmowa poczekaj, aż gospodarz spotkania wskaże Ci miejsce, które możesz zająć. Jeśli zaraz po wejściu od razu usiądziesz na wybranym przez siebie krześle, zostaniesz odebrany jako zbyt bezpośredni i roszczeniowy. Poczekaj, aż rekruter zaproponuje Ci miejsce, a następnie usiądź na nim wygodnie. Pamiętaj, aby nie siadać na brzegu. Świadczy to o strachu i chęci opuszczenia pomieszczenia, w którym czujesz się niekomfortowo.

Po wejściu do pomieszczenia poczekaj, aż rozmówca wskaże Ci miejsce, które możesz zająć. | Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej

4. Odległość

Zachowaj optymalny dystans od rozmówcy. Odpowiednia odległość pomiędzy nieznanymi osobami zapewnia komfort i swobodę. Możesz obrócić krzesło w jego kierunku, ale nie przesuwaj go bliżej rozmówcy. Nie odsuwaj się też ostentacyjnie. Pamiętaj, żeby przez cały czas trwania rozmowy, być skierowanym w jego stronę, co umożliwi Ci prowadzenie swobodnej konwersacji i utrzymywanie kontaktu wzrokowego.

5. Pozycja

Odpowiednia pozycja to taka, w której siedzisz wygodnie, w pewnej odległości, skierowany w stronę rozmówcy. Najlepiej, jeśli znajduje się po Twojej lewej stronie, możesz wówczas obrócić twarz w jego stronę i przyciągnąć podbródek do ramienia. Same ramiona pozostaw rozluźnione i opuszczone. Spięte i uniesione świadczą nie tylko o stresie, ale także o obawie przed atakiem.

6. Ułożenie rąk

Po rozluźnieniu ramion opuść swobodnie ręce, które mogą spoczywać na udach. Nie krzyżuj ich, ani nie składaj na wysokości klatki piersiowej, ponieważ to pozycja zamknięta, świadcząca o niepewności i gotowości do obrony. Nie kładź również rąk na oparciach fotela. Nie splątuj, ani nie zaciskaj również samych dłoni – spotęguje to uczucie stresu i wydasz się jeszcze bardziej niepewny. Nie staraj się ich jednak ukryć za plecami, a także nie siadaj na nich.

7. Gestykulacja

Unikaj nadmiernej gestykulacji – bądź stateczny i opanowany. Poskromienie dłoni jest ważne. To one mogą zdradzić Twojemu rozmówcy, że nie chcesz odpowiadać na zadane pytanie (pocieranie karku) lub, że nie mówisz prawdy (dotykanie ust lub nosa). Nie przecieraj również oczu, wydasz się wówczas zmęczony. Unikaj układania włosów, podtrzymywania głowy czy poprawiania odzieży – takie zachowania świadczą o małym zainteresowaniu rozmową.

Unikaj nadmiernej gestykulacji

8. Ułożenie nóg

Nogi i stopy trzymaj razem. Siedzenie w rozkroku jest mało eleganckie bez względu na płeć. Możesz założyć nogę na nogę. Bądź jednak konsekwentny i nie zmieniaj co chwilę pozycji. Przekładanie nóg i ciągłe poprawianie świadczą o zniecierpliwieniu i nerwowości. Postaraj się zwrócić kolana i stopy w stronę rozmówcy. Wystrzegaj się kierowania stóp w stronę drzwi, jakbyś przygotowywał się do opuszczenia pomieszczenia.

9. Kontakt wzrokowy

Utrzymuj z rozmówcą kontakt wzrokowy, w przeciwnym razie odniesie on wrażenie, że nie jesteś z nim szczery i próbujesz coś ukryć. Przy czym nie wpatruj się w rekrutera. Spowoduje to jego dyskomfort. Patrzenie w oczy powinno być naturalne. Swobodny i niewymuszony kontakt wzrokowy z rozmówcą, świadczy o otwartości i uczciwości.

Podsumowanie

Zapanowanie nad swoim ciałem w sytuacji stresowej, jaką jest rozmowa kwalifikacyjna, z pewnością nie należy do najprostszych, niemniej jednak postaraj się dołożyć wszelkich starań, aby wyeliminować zachowanie, które może wzbudzić negatywne odczucia rekrutera. Może się zdarzyć, że zachowania pozawerbalne mogą mieć większe znaczenie niż Twoje wypowiedzi lub samo CV przy ocenie Twojej kandydatury. To właśnie one mogą zadecydować o tym, czy otrzymasz daną pracę.

Powodzenia!

9 porad dotyczących roli mowy ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej pj article 2021.07.29

Jak napisać CV?

Czytaj artykuł

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami pracy, poradami i artykułami dotyczącymi możliwości rozwoju zawodowego.

  Na jaki adres mailowy chcesz otrzymywać newsletter?

  Jak mamy się do Ciebie zwracać?

  W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych tj. Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku, jak również treścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że:

  1. Administratorem danych osobowych jest PowerJobs Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, ul. Ściegiennego 3, 40-114 Katowice (KRS: 0000254883).
  2. Powyższe dane osobowe przetwarzane będą przez PowerJobs Sp. z o.o. zgodnie z udzielną przez Panią/ Pana zgodą (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt a) RODO), w celu otrzymania Newslettera wydawanego przez PowerJobs Sp. z o.o.
  3. Podanie powyższych danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym lub warunkiem zawarcia umowy. Nie jest Pan/Pani zobowiązany/a do podania powyższych danych osobowych, jednak brak ich podania uniemożliwi realizacje ww. celu.
  4. Posiada Pan/ Pani prawo dostępu do treści swoich danych, w tym otrzymania ich kopii i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jeśli została udzielona. Wycofanie zgody nie wpływa jednak na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem; oświadczenie o cofnięciu zgody na przetwarzanie danych osobowych należy złożyć w siedzibie PowerJobs Sp. z o.o. lub przesłać na adres mailowy zgody@powerjobs.pl . Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkuje brakiem możliwości realizacji ww. celów przetwarzania.
  5. Dane osobowe są udostępniane przez PowerJobs Sp. z o.o. upoważnionym pracownikom i osobom współpracującym z PowerJobs Sp. z o.o. na podstawie umów cywilnoprawnych, przez których realizowany jest cel przetwarzania.

  Jaki rodzaj pracy /stanowisko Cię interesuje?

  (możesz wybrać kilka)

  Stanowisko

  Jaka lokalizacja pracy będzie dla Ciebie możliwa?

  (możesz wybrać kilka)  Jaki region Polski Cię interesuje?

  Region

  Pomiń

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz e-book „Rozmowa kwalifikacyjna od A do Z”, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.

  Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!

  Potwierdź swój zapis i pobierz plik, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.