W PowerJobs pracuje od 2019 roku, gdzie odpowiada za employer branding i aktywnie wspiera rekrutacje pracownicze. Prywatnie jest miłośniczką jazdy na rowerze i dobrych książek.
W PowerJobs pracuje od 2019 roku, gdzie odpowiada za employer branding i aktywnie wspiera rekrutacje pracownicze. Prywatnie jest miłośniczką jazdy na rowerze i dobrych książek.
Zawód spawacza jest mniej popularny niż jeszcze kilkanaście lat temu. A szkoda! Pracodawcy chętnie zatrudniają specjalistów z uprawnieniami spawalniczymi, oferując atrakcyjne zarobki i stabilne zatrudnienie.
Ofert pracy dla spawaczy nie brakuje zarówno na rodzimym, jak i zagranicznym rynku pracy. O codziennej pracy spawacza we Francji rozmawiamy z panem Tomaszem, wieloletnim pracownikiem PowerJobs, pracującym we Francji.
Klaudia Napiontek, PowerJobs: Jest Pan naszym wieloletnim pracownikiem. Czy pamięta Pan, jak długo pracuje we Francji za pośrednictwem PowerJobs?
Tomasz: Bardzo długo, to już niemal 10 lat.
K: To naprawdę sporo! Czy pamięta Pan może, dlaczego zdecydował się Pan na pracę w PowerJobs?
T: Niestety nie pamiętam dokładnie okoliczności. Wiem tylko, że znalazłem ogłoszenie w Internecie, zadzwoniłem do rekrutera, pana Dominika, i zdecydowałem się na tę pracę.
K: Co jest dla Pana kluczowe przy kontynuacji współpracy?
T: Główny powód – płacicie na czas. Wiem, że inne agencje się spóźniają i pracownicy czekają na wynagrodzenie.
T: Pracuję w Alpach. Jednak dla mnie nie jest ważna lokalizacja, ale to, w jakim zakładzie i z jakimi osobami pracuję oraz to, jakie mam obowiązki.
K: Jak daleko od miejsca zakwaterowania Pan pracuje i jak dojeżdża Pan do pracy?
T: Mieszkamy 17 km od zakładu. Mamy z kolegami dwa auta, którymi dojeżdżamy do pracy.
Chcesz wiedzieć, ile zarabia spawacz we Francji? Sprawdź nasze oferty pracy!
Praca spawacza za granicą – co warto wiedzieć?
K: Przejdźmy do tematu pracy spawacza. Czy osoba z samymi uprawnieniami spawalniczymi może podjąć pracę we Francji na stanowisku spawacza?
T: Jeśli przyjdzie młoda osoba, która ma tylko ukończony kurs spawalniczy, raczej sobie nie poradzi. Trzeba mieć już doświadczenie, żeby w tej firmie dobrze wykonywać swoje obowiązki. Według mnie, trzeba mieć 3-4 lata doświadczenia w zawodzie, by móc podjąć pracę za granicą.
K: Proszę powiedzieć, jakie umiejętności i kwalifikacje musi nabyć osoba chętna do wykonywania pracy spawacza?
T: Najważniejsza jest umiejętność spawania, zdolności manualne i przede wszystkim chęci do pracy.
K: Pracuje Pan tylko z Polakami, czy ma Pan też kontakt z Francuzami lub osobami z innych krajów?
T: W naszym zakładzie są pracownicy różnych narodowości, nie tylko Polacy i Francuzi.
K: Czy ze względu na różnorodność narodowości występuje problem z komunikacją? W jakim języku się ze sobą komunikujecie?
T: Trochę na migi, po trochu mówimy też w obcych językach. Jeżdżę już tyle lat do Francji, a do tej pory nie nauczyłem się francuskiego… i pewnie się już nie nauczę. Myślę, że jestem dobrym przykładem na to, że można pracować w innym kraju bez znajomości języka i sobie dobrze radzić.
Zawód spawacza – atmosfera, obowiązki
K: Najważniejsze, że są Panowie w stanie się dogadać. A jaka atmosfera panuje w miejscu pracy?
T: Bardzo dobra. Naprawdę rzadko spotyka się takich ludzi, jakich tutaj poznałem, nie mogę na narzekać na atmosferę czy kolegów.
K: Panie Tomaszu, proszę opowiedzieć coś więcej o swojej pracy – o obowiązkach, trybie pracy.
T: Pracuję w systemie 2-zmianowym. Pierwsza zmiana jest od 5.00 do 13.00, druga zmiana od 13.00 do 21.00. Spawamy różne typy elementów, w zależności od zlecenia, jakie otrzyma firma. Nie ma nudy, mimo powtarzalności obowiązków nie czuję rutyny.
K: Czy jest możliwość wyrobienia nadgodzin lub pracy w soboty?
T: Obecnie nie. Możliwość wyrobienia nadgodzin była w zeszłym roku. Mamy pracę na pełny etat, zgodnie z umową, ale ponad te godziny nie pracujemy.
Praca za granicą – zakwaterowanie i czas wolny
K: Przejdźmy do tematu zakwaterowania. Wiem, że na początku pojawił się jakiś problem…
T: Tak, faktycznie na początku była jedna niedogodność. Kiedy przyjechaliśmy na zakwaterowanie, mieliśmy małą lodówkę na pięć osób w mieszkaniu. Była niewystarczająca na nasze potrzeby. Zgłosiliśmy to panu Dominikowi, który skontaktował się z właścicielami. Po tej małej interwencji właściciele kupili większą lodówkę, sprawa została załatwiona naprawdę sprawnie. Także bardzo się cieszę, że w razie jakichkolwiek problemów mogę zadzwonić do rekrutera czy koordynatora i pomagają nam w ich rozwiązywaniu.
K: Porozmawialiśmy trochę o pracy, zatem zmienię nieco temat. Jak spędza Pan czas wolny po pracy? Czy zwiedza Pan okolicę?
T: Szczerze mówiąc, wolę odpoczywać w mieszkaniu, mam już swoje lata. Ale moi młodsi koledzy dość często zwiedzają pobliskie okolice.
K: A jak często zjeżdża Pan do Polski?
T: Już dawno nie byłem w kraju, ostatnio przyjechałem do Polski w styczniu. Teraz planuję zjechać do domu w czasie przerwy lipcowej.
Jak zostać spawaczem? Konieczny jest kurs spawacza
K: Na koniec chciałabym prosić Pana o kilka rad dla młodych osób, które mogą być zainteresowane tym, jak zostać spawaczem. Od czego zacząć?
T: Jak już mówiłem, do pracy na tym stanowisku konieczny jest kurs spawacza, który m.in. prowadzą szkoły przyzakładowe. Po kursie podchodzi się do egzaminu, a jego zdanie jest równoznaczne ze zdobyciem uprawnień. Warto wiedzieć, że są różne metody spawania – MIG, MAG, TIG czy spawanie gazowe.
K: O czym musi wiedzieć przyszły spawacz? Czy są jakieś ograniczenia do wykonywania tego zawodu?
T: Pracę spawacza odradzałbym osobom, które mają wady wzroku, zaburzenia równowagi czy problemy z układem oddechowym. Podsumowując, po prostu trzeba mieć dobre zdrowie. Spawanie wymaga też zdolności manualnych.
K: Zgodzi się Pan ze stwierdzeniem, że w dzisiejszych czasach warto zostać spawaczem?
T: Uważam, że tak. Dobry spawacz poradzi sobie na rynku pracy i nie będzie mieć problemów ze znalezieniem pracy. Duże zakłady produkcyjne bardzo często potrzebują spawaczy, zatrudnienie można znaleźć też na przykład w warsztatach samochodowych.
Chcesz zostać spawaczem za granicą? Przeczytaj porady doświadczonego pracownika
K: Co poradziłby Pan osobom, które chcą wyjechać do pracy za granicę?
T: Przede wszystkim to, żeby wyjeżdżały mając szczere chęci do pracy. Tu się pracuje i trzeba być zaangażowanym. Dobry spawacz to taki, który nie boi się wyzwań, chce zdobyć nowe umiejętności. Nie można przyjeżdżać bez nastawienia się na pracę.
K: A o czym przede wszystkim należy pamiętać, planując przyjazd? Co warto ze sobą wziąć?
T: Na pewno warto wziąć ze sobą jedzenie i pieniądze potrzebne do funkcjonowania w początkowym okresie. No i powtórzę raz jeszcze – chęci do pracy. Bez tego ani rusz.
K: Panie Tomaszu, bardzo dziękuję za rozmowę. Życzę dalszego zadowolenia ze współpracy!
Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami pracy, poradami i artykułami dotyczącymi możliwości rozwoju zawodowego. Newsletter wysyłamy raz w miesiącu.
Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!
Potwierdź swój zapis i pobierz e-book „Rozmowa kwalifikacyjna od A do Z”, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.
Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!
Potwierdź swój zapis i pobierz plik, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.