W PowerJobs pracuje od 2019 roku, gdzie odpowiada za employer branding i aktywnie wspiera rekrutacje pracownicze. Prywatnie jest miłośniczką jazdy na rowerze i dobrych książek.
Terapeuta SPA to osoba zajmująca się masażami i zabiegami pielęgnacyjnymi w gabinecie SPA. Posiada wiedzę i znajomość różnych technik masażu. Dba o jak najlepsze doświadczenie klienta, dlatego w pracy na tym stanowisku bardzo ważna jest umiejętność komunikacji i budowania pozytywnych relacji. Praca terapeuty SPA to także nieustanny rozwój oraz codzienny kontakt z klientami.
W PowerJobs posiadamy wiele propozycji pracy w sektorze hotelarsko-gastronomicznym, w tym także oferty dla terapeutów SPA. Poprosiliśmy Panią Marcelinę, która pracuje we Francji za pośrednictwem naszej agencji, żeby opowiedziała o swoich obowiązkach, wcześniejszych doświadczeniach i życiu w tym kraju. Zapraszamy do lektury wywiadu.
Klaudia Napiontek: Dzień dobry Pani Marcelino! Bardzo się cieszę, że zgodziła się Pani na wywiad.
Marcelina: Dzień dobry Pani Klaudio, nie ma najmniejszego problemu.
K: Na wstępie proszę powiedzieć, jak długo pracuje Pani jako masażystka?
M: Masażem zajmuję się mniej więcej odkąd rozpoczęłam studia, czyli około 6 lat.
K: To już dość spory staż! A jak długo pracuje Pani jako terapeutka SPA za pośrednictwem PowerJobs? Z tego co wiem, to nie jest pierwszy wyjazd przez naszą agencję.
M: Zgadza się, to mój drugi wyjazd z Wami – pierwszy był w październiku 2022, teraz, wiosną kolejny.
K: Wróciła Pani do pracy w tym samym hotelu, co poprzednio?
M: Tak, przyjechałam do tego samego hotelu, więc wszystko jest dokładnie tak samo, jak poprzednim razem.
K: To świetnie, że udało się wrócić w to samo miejsce. Wspomniała Pani, że zaczęła się Pani zajmować masażem już w trakcie studiów. Proszę powiedzieć coś więcej – były to studia związane z masażem? Czy po prostu masaż był dodatkowym zajęciem niezwiązanym z kierunkiem studiów?
M: Studiowałam fizjoterapię. W ramach praktyk studenckich uczyłam się podstaw masażu w ośrodkach rehabilitacji i hotelach w Polsce, ale odbywałam również praktyki studenckie w Belgii. Osoby po studiach fizjoterapeutycznych raczej nie chcą pracować wyłącznie jako masażyści. Na początku też miałam takie zdanie… Jednak sprawy potoczyły się inaczej – bardzo mi się to spodobało, dlatego też kontynuuję pracę w tym zawodzie.
K: Przejdźmy do podjęcia przez Panią decyzji o pracy we Francji. Gdzie znalazła Pani naszą ofertę i co spowodowało, że się Pani na nią zdecydowała?
M: Szukałam pracy po studiach i natrafiłam na ofertę terapeuty SPA we Francji. Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań postanowiłam, że chcę wyjechać do Francji, dlatego Wasza oferta była dla mnie bardzo odpowiednia. Złożyłam CV, rozmawiałam z panią Joanną, rekruterką, i zdecydowałam się przyjąć tę pracę.
K: Zdobywała Pani doświadczenie w tym zawodzie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Czy Pani zdaniem praca masażysty w Polsce różni się czymś od tej samej pracy, ale wykonywanej we Francji?
M: W zasadzie nie ma różnic między wykonywaniem swoich obowiązków w Polsce w Francji. Raczej można zauważyć inne podejście do klienta w zależności od standardu obiektu. Zawsze staram się tworzyć pozytywne relacje ze swoimi klientami i świadczyć usługi na wysokim poziomie.
K: Aktualnie pracuje Pani w hotelu trzygwiazdkowym. Czy od razu rzucono Panią na głęboką wodę, tzn. dostała Pani samodzielne stanowisko, czy może jednak początkowo jakaś inna osoba czuwała nad tym, w jaki sposób wykonuje Pani swoje obowiązki?
M: Na początku oczywiście pracowałam pod okiem bardziej doświadczonego pracownika. W razie potrzeby w hotelu można się doszkolić z technik masażu czy poznać inne rodzaje masażu.
K: Technik, o których Pani mówi, jest dużo. Co dzieje się w przypadku, kiedy ktoś nie czuje się pewnie przy wykonywaniu jakiegoś rodzaju masażu?
M: Takie sytuacje też się zdarzają. Pracujemy w grupie terapeutów i jeśli ktoś nie chce się podejmować określonego masażu, wówczas wykonuje go inna osoba. Staramy się działać tak, by dla każdego warunki pracy były komfortowe. Może jednak zdarzyć się, że grafik będzie bardzo napięty i nie ma możliwości wymiany.
K: Pani Marcelino, chciałabym dopytać o to, kto może ubiegać się o pracę terapeuty SPA we Francji? Jakie trzeba mieć doświadczenie, by sobie poradzić?
M: Według mnie wystarczy miesiąc praktyk w zakresie masażu, by nauczyć się podstawowych technik masowania. Trzeba mieć przy tym pewność siebie, nie bać się. Ważne są też umiejętności komunikacyjne, budowanie pozytywnych relacji z klientami.
K: Poza doświadczeniem, ważna jest również znajomość języka francuskiego.
M: Zdecydowanie. Klienci są Francuzami, dlatego koniecznie trzeba znać język francuski. Ja, oprócz francuskiego, znam również język angielski, ale on nie wystarczyłby w mojej pracy.
K: Wspomniała Pani, że w sytuacji, kiedy ktoś nie czuje się na siłach, żeby wykonać określony masaż, zastępuje go ktoś inny. Rozumiem przez to, że w miejscu pracy panuje dobra atmosfera i dogadujecie się między sobą?
M: Fajnie mi się pracuje w zespole, w którym jestem. Dla mnie bardzo ważna jest komunikacja, żeby rozmawiać o problemach czy trudnościach i żeby wszelkie sporne kwestie rozwiązywać na bieżąco.
K: Bardzo się cieszę, że macie zgrany zespół! A jak wyglądają relacje z klientami?
M: Lubię kontakt z ludźmi i staram się zawsze utrzymywać bardzo dobre relacje. Klienci przychodzą na masaż odprężyć się i zrelaksować, a moją rolą jest spełnić te oczekiwania. Sprawia mi radość, gdy widzę, że osoby po masażu są zadowolone.
K: Przejdźmy do tematu organizacji czasu pracy. Ile godzin dziennie Pani pracuje i jak wygląda grafik?
M: Pracuję 7,5 godziny dziennie, a w ciągu dnia mam godzinną przerwę. Zawsze są 2 dni wolne w tygodniu, ale niekoniecznie następują po sobie. Jeśli musimy załatwić jakąś sprawę, grafik dostosowuje się indywidualnie do potrzeb pracownika. Harmonogram pracy znam na ok. 3 tygodnie do przodu. Nie ma systemu zmianowego.
O pracy w hotelu we Francji dowiesz się również z wywiadu z panią Urszulą, pokojówką.
K: Chciałabym zapytać jeszcze o zakwaterowanie i wyżywienie. Proszę powiedzieć coś o warunkach, w których Pani mieszka.
M: Mam zapewnione darmowe zakwaterowanie w hotelu, w którym pracuję. Jest to dwupoziomowy lokal z antresolą. Na dole jest salon z kuchnią, na górze jest pokoik. Mamy też łazienkę. Wyżywienie jest we własnym zakresie. Raz w tygodniu jeżdżę na większe zakupy do sklepu oddalonego o ok. 20 minut jazdy samochodem.
K: Brzmi naprawdę nieźle! Pani Marcelino, praca pracą, ale co po pracy? Przebywa Pani w Bretanii na urokliwej wyspie Île de Ré, domyślam się, że jest tam co podziwiać.
M: Tak, jest tu przepięknie! Najchętniej spędzam czas, jeżdżąc na rowerze. Jest tu wypożyczalnia rowerów, z której korzystam i urządzam sobie wycieczki po okolicy. Jest tu mnóstwo ścieżek rowerowych, dlatego to dla mnie idealna forma spędzenia wolnego czasu. Są tutaj oczywiście też plaże, także myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Przeczytaj również: Kucharz – praca dla pasjonatów podróżowania
K: Zbliżamy się już ku końcowi naszej rozmowy, dlatego chciałabym zadać pytanie bardziej ogólne, dotyczące pracy za granicą. Co poradziłaby Pani osobom, które wyjeżdżają po raz pierwszy? Co mogłoby im pomóc na starcie?
M: Zacznę od tego, że nie warto brać ze sobą zbyt wielu rzeczy, bo to bardzo utrudnia podróż. Ja sama za drugim razem wzięłam mniejszy bagaż niż gdy wyjeżdżałam pierwszy raz. Dużo rzeczy można kupić na miejscu. Warto jednak wziąć swoje ulubione kosmetyki, by starczyły na cały czas pobytu.
Chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na podszkolenie się z języka francuskiego, zwłaszcza ze słówek dotyczących masażu. Na początku nowych pracowników czeka szkolenie i warto sobie przyswoić branżowe słówka. Dzięki temu można znacząco ułatwić sobie rozpoczęcie pracy.
K: To jeszcze proszę powiedzieć kilka słów na temat współpracy z naszą agencją i jej przedstawicielami. Jak ocenia Pani kontakt z rekruterem i koordynatorem?
M: Oceniam bardzo dobrze. Czułam się zaopiekowana. Jak dojechałam na miejsce to otrzymałam od Pani Joanny telefon z pytaniem, jak minęła podróż, czy wszystko dobrze, czy nie było żadnych problemów. To było naprawdę bardzo miłe – miałam poczucie, że ktoś się mną interesuje.
Muszę wspomnieć o jeszcze jednej, ważnej dla mnie rzeczy. Przed wyjazdem otrzymałam numer telefonu do dziewczyn, które pracowały w tym hotelu, gdzie ja miałam przyjechać. Mogłam zadzwonić i dopytać o wszystko, co było dla mnie istotne. Dzięki temu mogłam się dowiedzieć od osób pracujących na miejscu, jakie są warunki zatrudnienia i zakwaterowania. Bałam się wyjazdu, a po tej rozmowie nabrałam pewności, że podjęłam dobrą decyzję.
K: Bardzo mnie to cieszy! To miłe, że osoby pracujące z nami chętnie dzielą się swoją wiedzą i służą radą.
M: Zdecydowanie tak, to naprawdę wiele znaczy.
K: Pani Marcelino, bardzo dziękuję za rozmowę. Dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy o pracy terapeuty SPA we Francji. Życzę Pani powodzenia i dalszego zadowolenia z pracy, a także pięknej pogody w czasie wycieczek rowerowych!
M: Dziękuję bardzo. Cała przyjemność po mojej stronie.
Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami pracy, poradami i artykułami dotyczącymi możliwości rozwoju zawodowego. Newsletter wysyłamy raz w miesiącu.
Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!
Potwierdź swój zapis i pobierz e-book „Rozmowa kwalifikacyjna od A do Z”, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.
Od zapisania się do newslettera PowerJobs dzieli Cię jeszcze tylko jeden mały krok!
Potwierdź swój zapis i pobierz plik, klikając na link znajdujący się w wiadomości przesłanej na podany w formularzu adres e-mail. Jeżeli nie widzisz wiadomości, koniecznie sprawdź folder SPAM.