W PowerJobs pracuje od 2019 roku, gdzie odpowiada za employer branding i aktywnie wspiera rekrutacje pracownicze. Prywatnie jest miłośniczką jazdy na rowerze i dobrych książek.
Czym są umiejętności, które warto wpisywać w swoim CV? Umiejętności to jeden z kluczowych elementów CV, pozwalające ocenić potencjalnemu pracodawcy, czy kandydat posiada odpowiednie kwalifikacje na dane stanowisko.
Przedstawione kompetencje w CV wskazują, co kandydat potrafi zrobić i czy poradzi sobie na stanowisku, na które aplikuje. Jakie umiejętności interpersonalne i techniczne warto wpisywać w życiorysie, by wygrać rekrutację? Podpowiadamy!
Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje umiejętności, które dzielimy na miękkie i twarde. Kompetencje miękkie to cechy charakteru i osobowości, które ułatwiają pracę i współpracę z innymi, dlatego nazywane są również umiejętnościami komunikacyjnymi. Część z nich można łatwo zweryfikować na rozmowie kwalifikacyjnej.
Oto przykładowa lista miękkich umiejętności w CV:
Umiejętności twarde to natomiast konkretne kompetencje techniczne, niezbędne do wykonania danej pracy. Kompetencje twarde nabywane są w trakcie doświadczenia zawodowego, ale także na kursach czy szkoleniach.
Przykładowe umiejętności twarde:
Zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie są kluczowe podczas podejmowania decyzji o zatrudnienia kandydata!
Szukasz wzoru CV? Pobierz szablon CV, z którym stworzysz idealny dokument aplikacyjny!
Jakie umiejętności możesz wpisać w CV? Z analizy ogłoszeń pracy wynika, że do najbardziej poszukiwanych umiejętności miękkich, które warto wpisać do CV, należą:
Z kolei do najczęściej poszukiwanych umiejętności twardych należą:
Powyższe przykłady warto uwzględnić w CV, pamiętając, że wypisane umiejętności powinny spełniać wymagania pracodawcy.
A co ze znajomością języków obcych? W wielu kreatorach CV i artykułach poświęconych zagadnieniu, jak napisać CV wskazuje się, by wpisać w CV umiejętności językowe w osobnej części.
Rynek pracy stale się zmienia, co oznacza, że również pojawiają się nowe wymagania co do umiejętności kandydatów. Wraz z rozwojem technologii coraz większego znaczenia nabierają umiejętności cyfrowe, takie jak:
Wszystko zależy oczywiście od branży i stanowiska, o które ubiega się kandydat.
Wpisując umiejętności do CV, zamieść je w osobnej sekcji, pod częścią opisującą znajomość języków obcych. Tworząc listę umiejętności, podziel je na kompetencje twarde i miękkie, wypisując najpierw umiejętności techniczne, a następnie umiejętności społeczne. Podczas pisania CV najpierw umieść najważniejsze kompetencje, następnie przejdź do tych mniej istotnych. Dobre zaprezentowanie swoich umiejętności w CV charakteryzuje się krótkim i zwięzłym opisem kompetencji.
Umiejętności w CV powinny być opisane w sposób:
Chcesz napisać proste CV? Zobacz nasze wskazówki!
Skąd wziąć przykłady umiejętności, które warto umieścić w CV? Najlepiej zajrzeć do ogłoszenia, na które chcesz aplikować. Z oferty należy wybrać odpowiednie umiejętności i dopasować je do siebie.
Każde stanowisko, na jakie aplikujesz, może wymagać innych kompetencji, dlatego warto rozważyć przygotowanie CV w kilku wersjach. Pamiętaj o podziale umiejętności.
Jakie umiejętności wpisać w CV? Poniżej przykłady dodatkowych umiejętności, które warto wpisać w CV, wraz z określeniem ich poziomu.
Umiejętności miękkie:
Umiejętności twarde:
Oprócz uniwersalnych umiejętności, które są poszukiwane w każdym zawodzie, ważne jest również, by podkreślić te umiejętności, które są szczególnie ważne dla danego stanowiska. Przykładowo:
Jak wspomniałam wcześniej, podstawowym źródłem informacji, co wpisać w umiejętnościach w CV, jest ogłoszenie o pracę, na które aplikujesz.
Jakie błędy zauważają rekruterzy we wpisywanych kompetencjach miękkich i twardych? Wśród głównych problemów jest brak podziału na umiejętności miękkie i twarde, a co za tym idzie, wpisywanie tych kompetencji w chaotycznej kolejności. Kolejnym błędem jest wpisywanie zbyt wielu, często niepotrzebnych informacji, a także brak konkretów. Dodatkowo, informacje zawarte w CV muszą być zgodne z prawdą – dotyczy to również kwestii umiejętności.
Sprawdź również: Błędy w CV
Pamiętaj, że umiejętności to jeden z najważniejszych elementów CV. Umiejętnie zaprezentowane mogą znacząco zwiększyć Twoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy. Przykłady umiejętności do CV znajdziesz w tym artykule, ale przede wszystkim w ogłoszeniu, które Cię zainteresowało i na które chcesz aplikować.