W tym artykule skupiam swoją uwagę na obecnie obowiązujących warunkach wjazdu do Niemiec i Francji, czyli krajów, do których delegujemy naszych pracowników. Na najczęstsze pytania odpowiadam w niniejszej publikacji. Czy praca za granicą w dobie COVID-19 jest możliwa? Tak, jak najbardziej. Na bieżąco sprawdzamy, jakie są aktualne możliwości wjazdu do Niemiec i Francji.
Aktualizacja z dnia 31.01.2021: Od niedzieli 31.01.2021 godz. 0:00 weszły w życie dodatkowe restrykcje w podróżach z i do Francji. Podróżni z obszaru UE i Strefy Schengen (z wyjątkiem kierowców wykonujących międzynarodowy transport towarów oraz pracowników transgranicznych) mają obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu PCR. Wszyscy pracownicy transportu drogowego wjeżdżający na terytorium Francji zobowiązani są posiadać wystawione przez pracodawcę oświadczenie „certificat européen,” dostępne na stronie: https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Deplacement-des-transporteurs-routiers-internationaux. W zależności od kraju, z którego odbywa się podróż mogą być wymagane dodatkowe dokumenty, zgodnie z informacją na podanej wyżej stronie. Co istotne, na granicach lądowych Francji są prowadzone doraźne kontrole posiadania przez podróżnych wyników testów.
Przeczytaj również: Sposoby radzenia sobie ze stresem w czasie pandemii COVID-19
Na początek warto zaznaczyć, że wjazd do Niemiec i Francji oraz praca w tych krajach nadal jest możliwa, jednak obowiązują różne obostrzenia. Dlatego każdy, kto myśli o podróży do Niemiec i Francji, musi wcześniej zapoznać się z wytycznymi. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to wszędzie sytuacja wygląda podobnie – należy przestrzegać kilku zasad, by zminimalizować ryzyko zakażenia.
Wykonując pracę, a także poruszając się po terytorium innego kraju, należy przestrzegać ogólnie przyjętych zasad w celu zminimalizowania ryzyka zarażenia się koronawirusem.
Chcesz wyjechać do Niemiec lub Francji? Sprawdź aktualne oferty!
Wjazd do Niemiec niestety wiąże się z odbyciem kwarantanny. Istnieje jednak kilka grup osób, które są zwolnione z obowiązku jej odbywania, o czym piszę poniżej. W przypadku Francji obywatele Polski i pozostałych krajów UE nie muszą odbywać kwarantanny.
Planujesz pracę w Niemczech w dobie COVID-19 i zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przed wyjazdem? W obecnej dynamicznej sytuacji podwyższonego ryzyka należy liczyć się z dodatkowymi wymogami i wiele osób, które po świętach Bożego Narodzenia postanowiły wyjechać w poszukiwaniu zarobku, zadaje sobie takie pytania jak:
Na te i inne pytania odpowiadam poniżej.
Osoby wjeżdżające na terytorium Niemiec powinny elektronicznie rejestrować swój wjazd na stronie internetowej: https://www.einreiseanmeldung.de i wypełnić specjalny formularz, dzięki czemu uzyskają cyfrową deklarację wjazdu. Z elektronicznej rejestracji podróży zwolnione są osoby, które: przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie, podróżują w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin, przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra (tj. kierowcy zawodowi oraz pracownicy firm transportowych).
Nie. Osoby, które przejeżdżają przez Niemcy są zwolnione z obowiązku rejestracji podróży w portalu, o którym wspominałem wcześniej. Podróżujący nie podlegają też 10-dniowej kwarantannie . Tranzyt powinien odbywać się bez zbędnych postojów oraz noclegów.
W Niemczech od 9 listopada 2020 roku po przyjeździe z obszaru podwyższonego ryzyka należy należy liczyć się z obowiązkiem poddania się 10-dniowej kwarantannie. Dotyczy to również obywateli Polski. Kto może przekraczać granicę bez obowiązku odbycia kwarantanny? Z osób, które są zwolnione z tego obowiązku można wymienić między innymi opiekunki seniorów – pracownicy wjeżdżający do Niemiec w celu towarzyszenia osobom wymagającym opieki nie muszą odbywać 10-dniowej kwarantanny pod warunkiem uzyskania negatywnego testu PCR w kierunku COVID-19, wykonanego na 48 godzin przed przyjazdem.
Instytut Roberta Kocha oraz władze niemieckie apelują o ograniczenie kontaktów międzyludzkich, unikanie podróży zagranicznych oraz opuszczanie mieszkań tylko wtedy, gdy jest to niezbędne.
Podczas przebywania na terenie Niemiec należy stosować się do ograniczeń w kontaktach społecznych oraz do zasad zachowania higieny wprowadzanych w poszczególnych krajach związkowych. Szczegóły obostrzeń w życiu publicznym i wprowadzonych ograniczeń różnią się w zależności od landu (informacje o obostrzeniach w poszczególnych krajach związkowych znajdziesz na https://www.bundesregierung.de/breg-de/themen/coronavirus/corona-bundeslaender-1745198). Ponadto, w zależności od sytuacji epidemiologicznej, np. w związku ze stwierdzeniem dużego wzrostu zakażeń na danym obszarze ograniczenia mogą się różnić.
We wszystkich krajach związkowych obowiązują nakazy zakrywania ust i nosa w komunikacji zbiorowej, podczas robienia zakupów oraz w budynkach użyteczności publicznej. Nakaz może dotyczyć również otwartej przestrzeni, gdy nie da się zachować wymaganego odstępu 1,5 m (np. miejskie strefy piesze, centra miast). W niektórych przypadkach należy dodatkowo zdezynfekować ręce. Informacje o lokalizacji dozowników z płynami dezynfekującymi są umieszczone przy wejściach do budynków. W większości krajów związkowych przyłbice nie są uznawane za skuteczne zakrycie ust i nosa. Kierowcy podczas prowadzenia pojazdu nie powinni mieć nałożonej maseczki. Twarz kierowcy musi być rozpoznawalna.
Na obszarach z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną i dużą liczbą zakażeń (powyżej 200 nowych przypadków 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 7 dni) wprowadzone zostają dodatkowe ograniczenia w poruszaniu się, np. zakaz opuszczania miejsca zamieszkania dalej niż 15 km lub/i w godzinach nocnych bez posiadania ważnego powodu. Do ważnych powodów opuszczenia mieszkania należą m.in. droga do pracy, szkoły, przedszkola, niezbędne zakupy (w okolicy miejsca zamieszkania/miejsca pracy), odwiedziny u partnerów życiowych lub u osób wymagających opieki.
Jeżeli na danym obszarze zostało wprowadzone ograniczenie opuszczania mieszkań w godzinach nocnych, to opuszczenie mieszkania w tych godzinach jest dozwolone tylko w przypadku posiadania ważnego powodu. Zakres godzin nocnych może różnić się w poszczególnych krajach związkowych.
Przeczytaj: Co zabrać na wyjazd do pracy za granicę?
Granice Francji z państwami Unii Europejskiej i Strefy Schengen pozostają otwarte. Oznacza to, że obywatele Polski i innych krajów UE są zwolnieni z obowiązku kwarantanny, nie muszą też wykonywać testów. Wjazd do Francji spoza terenu UE i Strefy Schengen jest możliwy tylko w przypadku posiadania ważnego powodu. Wymagane jest wówczas okazanie deklaracji celu podróży według wzoru przygotowanego specjalnie dla osób wjeżdżających do Francji oraz wykonanie testu RT-PCR na obecność COVID-19 (wynik musi być negatywny). Test musi być wykony nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą. Istnieje możliwość wykonania testu również po wylądowaniu. Formularz deklaracji można znaleźć na stronie internetowej francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestation-de-deplacement-et-de-voyage).
Nie. Władze Francji, w przeciwieństwie do Niemiec nie wymagają od podróżnych elektronicznej rejestracji podróży.
Nie. Test dotyczy wyłącznie podróżnych spoza terenu Unii Europejskiej i Strefy Schengen.
Od 15 grudnia zniesione zostały ograniczenia w podróżowaniu po Francji, a wraz z nimi obowiązek posiadania oświadczenia o celu opuszczenia miejsca zamieszkania. Jednocześnie wprowadzona została godzina policyjna. Pobyt poza miejscem zamieszkania w godzinach od 20.00 do 6.00 wymagać będzie uzasadnienia i pisemnego oświadczenia o jego powodach. W przypadku posiadania ważnego powodu (np. związanego z opieką nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną, względy zdrowotne, zawodowe czy wyprowadzenie psa na spacer) można się przemieszczać. Ale już spędzanie wolnego czasu w formie spacerów lub uprawiania sportu jest podstawą do wystawienia mandatu.
Od 2 stycznia 2021 r. w piętnastu departamentach Francji godzina policyjna została wydłużona. Zakaz poruszania się w godzinach od 18:00-06:00 obowiązuje w następujących departamentach:
Hautes-Alpes, Alpes-Maritimes, Ardennes, Doubs, Jura, Marne, Haute-Marne, Meurthe-et-Moselle, Meuse, Nièvre, Haute-Saône, Saône-et-Loire, Vosges, Territoire de Belfort oraz Moselle. Pobyt poza miejscem zamieszkania lub brak wymaganego oświadczenia w godzinach nocnych może skutkować mandantem w wysokości 135 euro.
Należy dbać o higienę rąk, a więc często myć ręce, używając mydła i ciepłej wody, a także płynów lub żeli dezynfekujących na bazie alkoholu.
Na każdym etapie rekrutacji i zatrudnienia w PowerJobs możesz liczyć na naszą pomoc. Przygotowujemy dokumentację potrzebną do pracy, podróży do Niemiec i Francji oraz codziennego funkcjonowania za granicą. Na bieżąco monitorujemy informacje na temat wymogów z związanych z sytuacją epidemiczną. Firmy, w których pracują nasi pracownicy przestrzegają wszystkich zaleceń, jakie są wydawane przez miejscowe władze. A jeśli masz pytania dotyczące aktualnej sytuacji we Francji lub Niemczech związanej z pandemią COVID-19, zgłoś się do koordynatora lub rekrutera, którzy odpowiedzą na nurtujące Cię pytania.