W PowerJobs od 2018 roku, gdzie jako specjalista ds. rekrutacji odpowiada za rekrutację i selekcję pracowników tymczasowych na rynki zagraniczne. Prowadzi również szkolenia wewnętrzne w dziale rekrutacji zagranicznych. Zajmuje się także planowaniem strategii rekrutacyjnej przy uwzględnieniu profilu kandydata i oczekiwań pracodawcy.
W PowerJobs od 2018 roku, gdzie jako specjalista ds. rekrutacji odpowiada za rekrutację i selekcję pracowników tymczasowych na rynki zagraniczne. Prowadzi również szkolenia wewnętrzne w dziale rekrutacji zagranicznych. Zajmuje się także planowaniem strategii rekrutacyjnej przy uwzględnieniu profilu kandydata i oczekiwań pracodawcy.
Wyjazd za granicę w celach zarobkowych to poważna decyzja, którą należy odpowiednio przemyśleć. Najlepiej na samym początku wyznaczyć sobie cel (kraj, w którym chcesz pracować oraz co chciałbyś robić), zakres czasowy, czyli jak długo chcesz pracować za granicą, i to, ile potrzebujesz pieniędzy na wyjazd i przeżycie pierwszych tygodni.
Jak znaleźć pracę za granicą? Osoby zdecydowane na wyjazd za granicę w celach zarobkowych często nie wiedzą, jaką pracę chcą podjąć oraz na jak długo chcą wyjechać. Z tego powodu aplikują na wszystkie możliwe oferty, jakie są w danym momencie dostępne. To nie jest dobra metoda na znalezienie pracy. W artykule wskażę, na co powinieneś zwrócić uwagę i gdzie (oraz jak) szukać pracy za granicą.
Zanim zaczniesz poszukiwania pracy, przede wszystkim przygotuj dobre CV. Pomoże Ci to w aplikowaniu na stanowisko, którym jesteś zainteresowany.
Nie masz CV? Przeczytaj nasz artykuł, w którym krok po kroku przedstawiamy, jak należy napisać życiorys. Możesz również bezpłatnie pobrać szablon i go uzupełnić zgodnie ze wskazówkami na stronie.
W CV istotne jest, aby znalazły się w nim informacje najważniejsze z perspektywy rekrutera (doświadczenie, kwalifikacje, umiejętności). Dzięki nim będzie łatwiej wyłonić osoby, które doświadczeniem będą pasowały do danego profilu.
Wypisz przede wszystkim okresy zatrudnienia oraz zakres obowiązków przy każdym stanowisku. Ważne jest, aby w CV pojawiły się prawdziwe informacje o umiejętnościach oraz o zatrudnieniu. Zaoszczędzi to czas Tobie i rekruterowi na angażowanie się w proces rekrutacji.
Wybierz kraj, w którym chcesz pracować
Wybierz, w jakim kraju chcesz pracować (na terenie Unii Europejskiej czy poza UE). W przypadku pracy poza Unią Europejską trzeba liczyć się z bardziej skomplikowanymi procedurami formalnymi (m.in. paszport, wiza). Z kolei jako obywatel Unii Europejskiej masz możliwość swobodnego przekraczania granic w jej obrębie oraz w obrębie strefy Schengen.
Najpopularniejszym sposobem jest poszukiwanie pracy przez Internet – przede wszystkim w najważniejszych serwisach publikujących oferty pracy, jak np. pracuj.pl, fachpraca.pl, olx.pl czy indeed.com. Warto zaglądać również na portale, które specjalizują się w ofertach zagranicznych. W czasie przeglądania ofert pracy zwróć uwagę na wymagania potencjalnych pracodawców. Możesz wtedy zorientować się, na jakie stanowisko masz największe szanse i jakie należy spełnić warunki, aby je dostać. Na podstawie wypisanych wymagań w ogłoszeniu warto dopisać w swoim CV wymagane umiejętności, które posiadasz i które są pożądane przez pracodawców.
Facebook
Warto także skorzystać z Facebooka, który przestał pełnić rolę serwisu służącego jedynie kontaktowaniu się ze znajomymi. Niemal każda firma posiada swój profil na Facebooku, w którym przedstawia swoje produkty i usługi. Warto obserwować firmy czy agencje pracy oferujące zatrudnienie w interesującym Cię kraju. Dobrym sposobem jest także wyszukanie i dołączenie do grup, w których rekruterzy publikują ogłoszenia. Wpisz w wyszukiwarkę Facebooka frazę „Praca w Niemczech” lub „Praca we Francji” i dołącz do zaproponowanych grup. Kontaktuj się poprzez messenger z osobami publikującymi oferty lub prześlij swoją aplikację zgodnie z informacją podaną w postach z ofertami pracy.
Jak znaleźć pracę za granicą za pośrednictwem agencji?
Kolejnym miejscem, w którym można znaleźć zatrudnienie, są agencje pracy. Warto skontaktować się z agencją, aby porozmawiać z jej pracownikami i uzyskać informacje na temat aktualnych ofert pracy za granicą. Doświadczeni specjaliści przeprowadzą rozmowę kwalifikacyjną, a następnie stworzą profil kandydata. Gdy pojawia się oferta pracy, która pasuje do konkretnej osoby, rekruter przedstawia propozycję zatrudnienia kandydatowi, a następnie przesyła profil kandydata do pracodawcy. Pracownicy agencji pomagają także w przygotowaniu do rozmowy rekrutacyjnej oraz podpowiadają, co zrobić, aby wypaść jak najlepiej. Zatrudnienie przez legalną agencję pracy jest bardzo dobrą opcją, wybieraną przez wielu kandydatów. Gwarantuje ona bowiem stabilność zatrudnienia oraz pozwala kandydatowi na uzyskanie pełnej informacji o zatrudnieniu przed wyjazdem. Więcej o zaletach zatrudnienia przez agencję pracy znajdziesz w naszym artykule.
Polecenie pracy przez znajomego to jedno z najlepszych źródeł, które niesie ze sobą korzyści dla pracowników i pracodawcy. Przed rozpoczęciem pracy można dowiedzieć się wszystkiego na temat warunków zatrudnienia i zakwaterowania od kogoś, kto pracuje w firmie. Osoba polecająca wprowadza poleconego znajomego w środowisko nowego miejsca pracy, a nowo zatrudniony pracownik łatwiej i szybciej aklimatyzuje się w firmie.
Wiele firm posiada programy poleceń dla osób, które polecają swoich znajomych. W PowerJobs możesz polecić osobę do pracy i zdobyć nawet 450 zł. Więcej informacji o programie PowerBonus znajdziesz tutaj.
Przeczytaj wywiad z kucharzem, który znalazł pracę w PowerJobs z polecenia znajomego.
Szukanie pracy na miejscu
Zdarzają się również osoby, które decydują się wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy na miejscu. Często są to decyzje dość spontaniczne i nie do końca przemyślane. Takie wyjazdy niosą ze sobą spore ryzyko niepowodzenia, ale są osoby, którym się udaje.
Wybierając takie rozwiązanie, powinieneś w stopniu komunikatywnym znać język obowiązujący w kraju, do którego się wybierasz. Łatwiej wówczas będzie Ci znaleźć zarówno nocleg, jak i pracę. Przed wyjazdem warto się przede wszystkim zabezpieczyć finansowo. Najlepiej dać sobie czas na szukanie pracy i założyć, że pierwsze tygodnie pobytu zajmie poszukiwanie zatrudnienia.
Praktyczne rady przed wyjazdem do pracy za granicą
Na koniec kilka praktycznych rad, czyli co warto przygotować przed wyjazdem:
załóż konto walutowe: podróżowanie z gotówką w portfelu nie należy do najbezpieczniejszych, poza tym konto przyda Ci się do tego, by móc tanio wymienić walutę,
wymień pieniądze – przed wyjazdem zaopatrz się w gotówkę w mniejszej sumie (np. na drobne wydatki po przyjeździe) w walucie obowiązującej w danym kraju,
poznaj podstawy języka, a także zwyczaje i kulturę miejsca, do którego się wybierasz.
Decyzja o wyjeździe do pracy za granicę powinna być przede wszystkim dobrze przemyślana. Poszukując pracy, korzystaj z wielu źródeł. Możesz szukać ofert na portalach internetowych, w gazecie, a nawet przez znajomych. Jednym z priorytetów przy wyborze odpowiedniej oferty powinno być, by praca za granicą była bezpieczna i zgodna z przedstawionymi warunkami. Dlatego warto poszukać sprawdzonych firm, które cieszą się dobrą opinią i oferują legalne zatrudnienie. Jeśli nie chcesz ryzykować, to warto znaleźć sprawdzone agencje pracy i skorzystać z ich usług. W razie potrzeby możesz wówczas skontaktować się z koordynatorem agencji i wszystkie sprawy załatwiać za jego pośrednictwem.