Czy muszę mieć odprowadzony podatek od osób fizycznych we Francji, mimo że jestem zatrudniony w oparciu o polską umowę o pracę? Jak rozliczyć się z podatku odprowadzonego we Francji? Te pytania są często zadawane przez kandydatów i pracowników zatrudnionych przez naszą agencję. Podleganie pod francuski urząd skarbowy jest koniecznością, gdy wykonujemy pracę w tym kraju. Wszystkim osobom fizycznym zobowiązanym do składania we Francji deklaracji podatkowej francuskie organy podatkowe nadają numer NIF, czyli numer identyfikacji podatkowej (Numéro d’Identification Fiscale). Jest on nadawany przy rejestracji danej osoby w bazie danych administracji podatkowej.
Pracując jako pracownik tymczasowy trzeba mieć świadomość, że w Republice Francuskiej odprowadzany jest tak zwany francuski podatek u źródła (PAS). Oznacza to, że w przypadku wynagrodzeń otrzymanych na podstawie umowy o pracę, pracodawca pobiera podatek u źródła i przekazuje kwotę pobranego podatku urzędowi skarbowemu. Dlatego, odpowiadając na liczne pytania informujemy, że podatek we Francji jest odprowadzany również od osób zatrudnionych na polskiej umowie o pracę tymczasową, którą proponuje PowerJobs.
Kwota wolna od podatku? Francja co roku ustala limit kwoty, do wysokości którego nie trzeba płacić podatku od uzyskanego dochodu.
Chcesz pracować we Francji? Dołącz do grupy Praca we Francji na Facebooku i śledź najnowsze oferty!
Dochód uzyskany za granicą i opodatkowany we Francji jest zwolniony z opodatkowania w Polsce i w tym przypadku stosuje się metodę wyłączenia z progresją. Nie oznacza to jednak, że pracownik jest zwolniony z obowiązku złożenia zeznania rocznego do polskiego urzędu skarbowego, bowiem dochód uzyskany za granicą (np. we Francji) jest brany pod uwagę do ustalenia stopy procentowej, według której należy obliczyć podatek należny w Polsce.
Przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją podatnik ma obowiązek składania zeznania rocznego, jeżeli:
Przeczytaj artykuł: Jak znaleźć pracę za granicą.
Do końca lutego każdego roku do pracowników wysyłany jest druk PIT 11. W roku 2020 w lutym została rozesłana również francuska nota informacyjna, na podstawie której możliwe jest złożenie zeznania rocznego w urzędzie francuskim.
PowerJobs chcąc ułatwić swoim pracownikom delegowanym formalności związane z rozliczeniem podatku dochodowego, podjął współpracę z zagranicznym biurem podatkowym, które dokona złożenia zeznania w odpowiednim urzędzie skarbowym. Aby tak się stało, w styczniu następującym po roku, którego dotyczy rozliczenie roczne, pracownik powinien dostarczyć do nas wypełniony, przygotowany przez nas corocznie druk pełnomocnictwa, w którym wyznaczy reprezentanta we Francji.
Pytając o druk można zapytać też o cenę usługi rozliczenia, która jest uzależniona od stopnia skomplikowania danego rozliczenia. Cena usługi wynosi około 700zł. W przypadku, gdy osoba rozliczająca się osiągnęła dochody we Francji z kilku źródeł, aby dokonanie rozliczenia było możliwe, oprócz wypełnionych druków konieczne jest także dostarczenie dokumentów niezbędnych do rozliczenia od innych pracodawców (dokumentu o osiągniętych przychodach i ilościach dni oddelegowania w danych miesiącach rozliczeniowych).
Druk upoważnia reprezentanta we Francji do:
Chęć rozliczeniu podatku francuskiego należy zgłosić do 15 lutego danego roku kalendarzowego.
Zobacz także: Co zabrać na wyjazd do pracy za granicę?
Podatek dochodowy i jego rozliczenie jest obowiązkiem każdego podatnika – także w przypadku, gdy praca była wykonywana za granicą, np. we Francji. Ze względu na częstą złożoność sprawy, radzimy nie odkładać zeznania podatkowego na ostatnią chwilę i kontakt z urzędem podatkowym już po otrzymaniu odpowiednich dokumentów od pracodawcy.