Czeka Cię wyjazd do Francji? Zanim wyjedziesz, warto zapoznać się nie tylko z kulturą czy językiem francuskim, ale także tym, jaki rodzaj transportu jest popularny i wygodny w podróżowaniu w kraju nad Sekwaną. Ta wiedza przyda Ci się zwłaszcza wtedy, gdy nie planujesz wyjazdu do Francji własnym samochodem. Sprawdź, jak poruszać się po Francji!
Francuzi mają bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową, kolejową i żeglowną, którą charakteryzuje tak zwany promienisty układ sieci transportowej. Jej głównym węzłem jest Paryż. Po Francji możesz podróżować po kraju autobusami, pociągami, a nawet, co ciekawe, promami.
Lubisz podróże? Przeczytaj wywiad z panią Urszulą: Pokojówka – praca, która pozwoli Ci zwiedzić świat!
Podobnie jak w Polsce, autobusy są najtańszą opcją podróżowania, a ich sieć jest dobrze rozbudowana. Można być praktycznie pewnym, że jeśli do małej miejscowości nie dojedziesz pociągiem, to znajdzie się autobus, który tam właśnie kursuje.
UWAGA! Jest kilka zasad, o których trzeba pamiętać, wybierając ten środek transportu:
Przejrzyj najnowsze oferty pracy we Francji.
Francja zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem długości linii kolejowych – ma łącznie ponad 29 tys. km. Tak rozwinięta sieć kolejowa pozwala na swobodne poruszanie się po tym kraju.
Transport kolejowy można podzielić na:
To odpowiednik polskiego Blabla Car. Kierowcy udostępniają w Internecie swoją trasę przejazdu, a pasażerowie umawiają się z kierowcą bezpośrednio przez telefon. Koszt takiej podróży to zazwyczaj koszt paliwa podzielony na kierowcę i pasażerów + ewentualne opłaty drogowe. Przykładowe strony, na których można znaleźć taki przejazd:
https://www.idvroom.com/
https://www.blablacar.fr/
http://www.co-voiturage.fr/
W dużych miastach, takich jak Paryż, raczej nie korzysta się z taksówek. Pasażerowie chętniej wybierają przejazdy prywatne, czyli znanego również w Polsce Ubera. Nie dość, że ta opcja jest tańsza, to Uber oferuje inne usługi, na przykład Uber Pool – kierowca bierze dwoje obcych dla siebie pasażerów, którzy jadą w tym samym kierunku i dzieli koszt. Za pośrednictwem Ubera można też zamówić jedzenie.
Wyjeżdżasz do Francji? Dopytaj pracodawcę o zakwaterowanie!
Francja jest na pierwszym miejscu w Europie również pod względem gęstości sieci dróg żeglownych. Rzeki i łączące je kanały tworzą sieć o łącznej długości około 8500 km. Ta sieć łączy Atlantyk z Morzem Północnym i Morzem Śródziemnym. Największe porty rzeczne znajdują się w Paryżu, Rouen i Strasburgu. Ten rodzaj transportu nie tylko pomoże przemieścić się z punktu A do punktu B, ale także pozwoli obejrzeć dziedzictwo kulturowe i architektoniczne – na przykład w drodze do śluzy zamykającej Canal Saint Martin. Z promu można zobaczyć także wieżę Eiffla oraz katedrę Notre Dame.
Przeczytaj także: CV pracownika fizycznego – wskazówki i porady praktyczne
Który środek transportu wybierzesz? Ekonomiczny autobus? Ekskluzywne, szybkie TGV? A może chcesz połączyć podróż ze zwiedzaniem, wsiadając na pokład promu? Wybierz jedną z powyższych możliwości i ruszaj w drogę!