Pomaga klientom w optymalnym wykorzystaniu potencjału rynku pracy. Ceni sobie długofalowe relacje oparte na zaufaniu i zrozumieniu potrzeb klienta. Prywatnie entuzjastka wycieczek górskich, długich spacerów i dobrych książek.
Trudności z pozyskiwaniem pracowników spędzają sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Pomimo pandemii firmy z różnych sektorów poszukujące pracowników borykają się z tymi samymi wyzwaniami, co wcześniej.
Braki kadrowe mogą przyczynić się do wielu problemów w firmie, takich jak m.in. trudności z dotrzymaniem terminów realizacji usług, konieczności poniesienia dodatkowych kosztów czy odchodzeniem klientów. Dlatego często można usłyszeć, że firmy poszukują pracowników na już, a najlepiej – na wczoraj.
W moim artykule wyjaśnię, jak agencja zatrudnienia może pomóc przyspieszyć pozyskiwanie pracowników.
Okresowe wzrosty zapotrzebowania na dodatkową załogę wiążą się przeważnie z sezonowością, co dotyczy głównie branży hotelarskiej, gastronomicznej czy turystycznej. W firmach produkcyjnych czy logistycznych peaki w zapotrzebowaniu na pracowników wynikają jednak najczęściej z nagłego zamówienia od klienta, wygranego przetargu, uruchomienia nowego procesu czy upadłości konkurenta. W takiej sytuacji najlepiej zwrócić się o pomoc do zewnętrznej firmy, która posiada rozbudowaną bazę kandydatów i ma możliwość docierania do potencjalnych pracowników różnymi kanałami.
Przeczytaj również: Wyzwania rekrutacji w branży produkcyjnej
Kiedy agencja otrzymuje zamówienie na konkretnego kandydata lub kandydatów, w pierwszej kolejności musi doprecyzować z pracodawcą profil, wymagane kwalifikacje, doświadczenie, kompetencje, warunki zatrudnienia itp. Zebranie wszystkich informacji pozwala na rozpoczęcie poszukiwań odpowiednich pracowników:
Dział rekrutacyjny agencji odrzuca aplikacje, które nie spełniają wymagań klienta, przeprowadza wstępne rozmowy z kandydatami, weryfikuje CV, kompetencje itd. Te wszystkie działania dają rzetelny obraz pracownika, który jest szczegółowo przedstawiany klientowi.
Firma zewnętrzna realizuje wszystkie wyżej wymienione działania w czasie od 4 do 6 tygodni. Ten czas jest przeważnie uzależniony od stanowiska i preferencji względem kandydata.
Działania podejmowane przez agencję zatrudnienia maksymalnie przyspieszają proces poszukiwania pracowników. Dodatkowo, obecność biur rekrutacyjnych w kilku lokalizacjach zwiększa zasięg oferty.
Większość powyższych czynności pracodawca może wykonać samodzielnie. Dlaczego zatem ma w ogóle rozważać skorzystanie z usług agencji zatrudnienia?
Przede wszystkim baza kandydatów agencji prawdopodobnie będzie zdecydowanie bardziej rozbudowana niż baza firmy poszukującej pracownika. Agencje budują swoje bazy latami, gromadzą w nich profile osób, które aplikują na różne stanowiska, do pracy w różnych przedsiębiorstwach.
Publikacja ogłoszeń o pracę w kilku portalach może być czasochłonna dla pracodawcy. Agencje korzystają z systemów ATS, dzięki którym mogą opublikować ogłoszenie w wielu serwisach za pomocą jednego kliknięcia. Pozostałe działania, takie jak przejrzenie i selekcja CV, wstępne rozmowy z kandydatami, wyłonienie osób, które można zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną czy same spotkania, również wymagają poświęcenia sporej ilości czasu. Niejednokrotnie działy kadr czy HR w firmach mają na tyle szeroki zakres obowiązków, że nie są w stanie poświęcić odpowiednio dużo czasu i uwagi na prowadzenie takich procesów.
Co jeszcze jest ważne, kiedy firma chce szybko znaleźć pracowników za pośrednictwem agencji zatrudnienia?
Przeczytaj artykuł: Wsparcie agencji pracy tymczasowej w procesie onboardingu pracowników
Skorzystanie z usług agencji zatrudnienia może być dobrym wyborem dla firm, które cierpią na niedobór pracowników i chcą jak najszybciej znaleźć dodatkową załogę. Agencje mają większe możliwości dotarcia do kandydatów, jednak należy pamiętać, że dobra komunikacja jest kluczowa w szybkiej realizacji zamówienia.
Zobacz także: Cena bezpieczeństwa. Czy warto oszczędzać na agencjach zatrudnienia i wybierać najtańszą opcję?